Ухвала від 02.11.2015 по справі 664/3510/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 664/3510/15-а

Категорія: 1.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Никифоров Є.О.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,

за участю секретаря - Іленка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новомаячківської селищної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 28 жовтня 2015 року, у справі за позовом кандидата на посаду Новомаячківського селищного голови ОСОБА_1 до Новомаячківської селищної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2, про скасування рішення про встановлення результатів виборів та визнання виборів такими, що не відбулися,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому ставить вимоги Новомаячківській селищній виборчій комісії Цюрупинського району Херсонської області, а саме: визнання не чинними результатів виборів Новомаячківського селищного голови, що відбулись 25.10.2015 року в одномандатному виборчому окрузі; скасування постанови Новомаячківської СВК № 23 від 27.10.2015 року, якою визначено результати виборів Новомаячківського селищного голови, що відбулися в одномандатному виборчому окрузі; визнання виборів Новомаячківського селищного голови, що проводились 25.10.2015 року в одномандатному виборчому окрузі - не чинними та такими, що не відбулися.

Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 28 жовтня 2015 року позовні вимоги - задоволено частково, а саме скасовано постанову Новомаячківської СВК № 23 від 27.10.2015 року та визнано вибори такими, що не відбулись.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням Новомаячківською селищною виборчою комісією Цюрупинського району подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Вимоги скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції не повно з'ясовано обставини справи, так як оскаржуючи рішення селищної виборчої комісії щодо підсумків голосування останнім не встановлено, що позивачем не оскаржувались дії комісії по не включенню ОСОБА_1 до списку виборців, а списки виборців, у відповідності до ст.ст. 74, 75 ЗУ «Про місцеві вибори», складено за 17 днів до дня голосування.

Вважає, що дії комісії по проведенню голосування та встановлення результатів місцевих виборів здійснено у відповідності до вимог законодавства.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів виходить с наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою Новомаячківської СВК № 8 від 30.09.2015 року позивача зареєстровано кандидатом на посаду Новомаячківського селищного голови.

Постановою Новомаячківської СВК № 9 від 5.10.2015 року скасовано рішення про реєстрацію позивача в якості кандидата на посаду Новомаячківського селищного голови.

Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 9 жовтня 2015 року, у справі № 664/3393/14-а, яка набрала законної сили 15.10.2015 року, визнано протиправною та скасовано постанову Новомаячківської СВК від 05.10.2015 року та поновлено реєстрацію позивача в якості кандидата на посаду Новомаячківського селищного голови.

Постановами Новомаячківської СВК від 12.10.2015 року № 14 та № 15 відповідно, затверджено текст виборчих бюлетенів з виборів депутатів Новомаячківської селищної ради Цюрупинського району Херсонської області та Новомаячківського селищного голови для голосування у відповідних виборчих округах та визначено їх кількість.

Постановою Новомаячківської СВК від 16.10.2015 року № 17 на виконання постанови Цюрупинського районного суду Херсонської області від 09.10.2015 року, у справі № 664/3393/14-а, вирішено взяти до відома зазначене судове рішення та поновити реєстрацію позивача в якості кандидата на посаду Новомаячківського селищного голови.

Пунктом 1 Постанови Новомаячківської СВК від 21.10.2015 року № 19, скасовано постанову Новомаячківської СВК від 16.10.2015 року № 17.

Постановою ЦВК від 23 жовтня 2015 року № 505 «Про окремі питання діяльності Новомаячківської селищної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області», скасовано пункт 1 постанови Новомаячківської СВК від 21.10.2015 року № 19 та зобов'язано Новомаячківську СВК Цюрупинського району Херсонської області до 20 години 24 жовтня 2015 року:

- внести зміни до свого рішення щодо затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів Новомаячківського селищного голови для голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі шляхом включення до виборчого бюлетеня відомостей про кандидата на посаду Новомаячківського селищного голови ОСОБА_1;

- забезпечити виготовлення виборчих бюлетенів з виборів Новомаячківського селищного голови голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі з урахуванням внесених змін;

- забезпечити доставку вказаних виборчих бюлетенів усім дільничним виборчим комісіям з місцевих виборів, які організовують підготовку та проведення виборів Новомаячківського селищного голови.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок, що бездіяльність відповідача суттєво порушила право позивача обирати та бути обраним на виборах Новомаячківського селищного голови, оскільки останній був у протиправний спосіб недопущений до участі у цих виборах в якості кандидата на виборну посаду, тобто на виборах Новомаячківського селищного голови, що відбулися 25.10.2015 року, не дотримано принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 Закону України «Про місцеві вибори».

З таким висновком погоджується судова колегія виходячи з наступного.

Частиною першою статті 38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати й бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Статтею 71 Конституції України передбачено, що вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

За змістом частини першої статті 11 Закону України «Про місцеві вибори», виборчий процес здійснюється на засадах, зокрема, дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 Закону.

Частиною шостою статті 3 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що не допускаються обмеження участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та Законом.

Стаття 4 Закону України «Про місцеві вибори», гарантує громадянам України участь у місцевих виборах на рівних засадах.

Частина друга статті 6 Закону України «Про місцеві вибори» вказує, що місцеві вибори є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні.

Частина 3 ст. 19 Закону України «Про місцеві вибори», встановлює, що виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Відповідно до ст. 24 даного Закону, Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію": здійснює контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України; може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення (у день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно);

У відповідності до ст. 25 Закону передбачено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України, а саме: забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення; затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх дільничним виборчим комісіям; встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Статтею 27 передбачено організацію роботи виборчої комісії, а саме здійснення роботи у складі комісії з розгляду заяв та скарг від суб'єктів виборчого процесу та прийняття відповідного рішення.

Судовою колегією встановлено, що предметом спору у справі є протиправна бездіяльність Новомаячківської селищної виборчої комісії Цюрупинського району, яка полягає у порушенні права кандидата на посаду Новомаячківського селищного голови ОСОБА_1 обирати та бути обраним на виборах депутатів 25 жовтня 2015 року.

З об'єктивних обставин, які вказують на наявність такого порушення або його відсутності, судом зібрано наступні докази: копія посвідчення кандидата; відповідних постанов Новомаячківської СВК; копією постанови ЦВК від 23 жовтня 2015 року № 505 «Про окремі питання діяльності Новомаячківської селищної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області», копією постанови Цюрупинського районного суду Херсонської області від 09.10.2015 року, у справі № 664/3393/14-а.

Із пояснень представника позивача вбачається, що останній не визнає вимоги апеляційної скарги, так як вибори Новомаячківського селищного голови проведені 25.10.2015 року в одномандатному виборчому окрузі, вчинено з суттєвим порушенням ст. 38 Конституції України, ст.ст. 3-8, 11, 19, 20, 25, 94 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки відповідачем його кандидатуру протиправно не включено до відповідного виборчого бюлетеня на зазначених виборах не зважаючи на наявність статусу кандидата на посаду Новомаячківського селищного голови.

Аналізом встановлених обставин у справі колегією суддів апеляційного суду зроблено висновок, що в порушення вищезазначених вимог Новомаячківською селищною виборчою комісією не виконано вимоги постанови ЦВК від 23 жовтня 2015 року № 505 «Про окремі питання діяльності Новомаячківської селищної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області», у строк до 20 години 24 жовтня 2015 року, яка для останньої є обов'язковою, так як безпідставно не внесено змін до свого рішення щодо затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів Новомаячківського селищного голови для голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі шляхом включення до виборчого бюлетеня відомостей про кандидата на посаду Новомаячківського селищного голови ОСОБА_1, не забезпечено виготовлення виборчих бюлетенів з виборів Новомаячківського селищного голови для голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі з урахуванням внесених змін та не забезпечено доставку вказаних виборчих бюлетенів усім дільничним виборчим комісіям з місцевих виборів, які організовують підготовку та проведення виборів Новомаячківського селищного голови.

Така протиправна бездіяльність порушила права позивача бути обраним, а як наслідок права виборців обирати, оскільки такі права мають безпосередній причинно-наслідковий зв'язок між собою. При цьому не допуск позивача до участі у виборчому процесу вказує на неможливість встановити дійсне волевиявлення громадян в рамках селища Новомаячківське Цюрупинського району Херсонської області щодо обрання селищного голови.

Судом першої інстанції вірно дано оцінку доводам відповідача щодо відсутності у позивача статусу кандидата на посаду селищного голови з підстав відсутності належним чином завіреної копії постанови ЦВК від 23 жовтня 2015 року № 505, так як рішення Центральної виборчої комісії є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, оскільки станом на 24.10.2015 року Новомаячківській СВК стало відомо про наявність даної постанови. Однак, вказана постанова до дня голосування та по теперішній час не розглянута і відповідних рішень відповідачем не прийнято. Крім того, відповідачем в подальшому не враховано постанови ЦВК від 23.10.2015 року № 505 при прийнятті інших рішень, а саме при встановленні результатів голосування 27.10.2015 року.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо захисту порушеного права, яким є скасування рішення про встановлення результатів виборів та визнання виборів такими, що не відбулися, оскільки повторне голосування або повторний перерахунок голосів без вирішення Новомаячківською СВК питання про включення кандидатури позивача до виборчого бюлетеня не призведе до відновлення його порушеного права.

У відповідності до вимог ст..87, ст.4 ЗУ «Про судовий збір», за подання апеляційної скарги підлягає сплаті судовий збір, у розмірі 110% ставки, що підлягає сплаті при поданні апеляційної скарги, а тому стягненню підлягає 535,92 грн., з урахуванням сплаченого мита, так як заявлено дві позовні вимоги.

Враховуючи вищевикладене колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст.172, 177, 179, 185, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАСУ, судова колегія апеляційного суду,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Новомаячківської селищної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 28 жовтня 2015 року - без змін.

Стягнути з Новомаячківської селищної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області на користь Державного бюджету України, реквізити: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001; код ЄДРПОУ отримувача - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача - 828011; № рахунку отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - Судовий збір, за апеляційною скаргою Новомаячківської селищної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 38016923, судовий збір за подання апеляційної скарги, у сумі 535,92 гривні.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий О.В. Яковлєв

судді А.В. Бойко

Т.М. Танасогло