Ухвала від 02.11.2015 по справі 523/15834/13-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2015 р. Справа № 523/15834/13-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гудіна Н.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді Димерлія О.О.

суддів: Єщенка О.В., Романішина В.Л.

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 11 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання відмови в перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з вимогами , та вказала, що вона, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 21 серпня 1998 року перебувала на державній службі в органах державної податкові служби. Останні два роки, з 01.08.2011 року по 01.08.2013 року, працювала в Спеціалізованій державної податкової служби по роботі з великими платниками податків у місті Одесі Державної Податкової Служби.

З 24 серпня 2013 року перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси.

Під час нарахування відповідачем їй пенсії до складу заробітної плати не було включено інші виплати, а саме: індексація заробітної плати, матеріальна допомога, з яких було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У зв'язку з цим нею була подана заява до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі, міста Одеси про врахування інших виплат . Проте їй відмовили (відповідь УПФУ в Суворовському районі міста Одеси від 03.10.2013 року №438/1-5).

У своєму адміністративному позові позивач просить суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси провести їй, ОСОБА_1, перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, що складає об'єм інших виплат заробітної плати державних службовців, за період 01.08.2011 року по 01.08.2013 року.

За наслідками розгляду адміністративного позову Суворовським районним судом м. Одеси від 11 листопада 2013 року прийнято постанову про часткове задоволення адміністративного позову.

Суд попередньої інстанції зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси здійснити розрахунок моєї пенсії з 24.08.2013 року з урахуванням інших виплат, а саме: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги , згідно з довідкою СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної Податкової Служби від 20.08.2013 року № 167, якою передбачені складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", на які нараховані та утримані єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки на суму матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення або матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовими заробітної плати позивача, у зв'язку з чим ці виплати повинні бути враховані при обчислені пенсії.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси подало апеляційну скаргу на зазначену постанову, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржене рішення, прийняти нове, яким відмовити у задоволені адміністративного позову в повному обсязі.

Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що відповідачем законно не включено до розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу.

Сторонами по справі не зазначено про бажання взяти участь у судовому засіданні, відтак, на підставі ч.1 п.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу призначено пенсію державного службовця та остання перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Суворовському районі, міста Одеси з 24.08.2013 року.

Позивачка звернулася до відповідача із заявою про включення в розрахунок пенсії сум нарахованої та виплаченої індексації заробітної плати і матеріальної допомоги на оздоровлення, та надала довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію згідно довідки СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної Податкової Служби від 20.08.2013 року № 167, яка включає такі складові як матеріальна допомога на оздоровлення і індексація грошових коштів, проте їй відмовили (відповідь УПФУ в Суворовському районі міста Одеси від 03.10.2013 року №438/1-5), що і стало підставою для звернення до суду.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, надбавки.

Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" (далі Закон) заробітна плата державного службовця складається із посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.2 ст.37 Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Положеннями ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до абз.2 ч.2 ст.37-1 Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення її пенсії.

З матеріалів справи, а саме з довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію №167 від 20.08.2013 року, яка включає такі складові як матеріальна допомога на оздоровлення і індексація грошових коштів.

Тому, враховуючи вищевикладене суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання відмови в проведенні перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням інших виплат згідно з довідки №167 від 20.08.2013 року, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а висновки суду першої інстанції з цього приводу є правильними та такими, що відповідають чинному пенсійному законодавству.

Наведена позиція також узгоджується з висновками, Верховного Суду України висловлену в постановах від 20 лютого 2012 року № 21-430а11, від 23 квітня 2012 року № 21-239а11 та від 19.03.2013 в №21-53а13 в яких зазначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зважаючи на все вище викладене суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при розгляді справи судом правильно застосовані норми матеріального і процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідають чинному законодавству.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки базуються на невірному трактуванні відповідачем фактичних обставин норм матеріального і процесуального права.

Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.

Керуючись ст. ст.183-2,197,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси залишити без задоволення, а постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 11 листопада 2013 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Суддя-доповідач: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: В.Л. Романішин