22 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 500/3678/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Баннікова Н.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Кравця О.О,
- Яковлева Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області на постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 31 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
25 червня 2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління ПФУ в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, в якому просила визнати неправомірними дії щодо прийняття відповідачем рішення про перерахунок пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії позивачу, як держслужбовцю з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, у тому числі індексації грошових доходів населення, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з дати призначення пенсії, а саме з 06 квітня 2015 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при призначені пенсії ОСОБА_2 відповідачем до складу заробітної плати не враховані інші виплати, а саме: індексація грошових доходів населення, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач заперечував проти позову обґрунтовуючи свою відмову тим, що інші виплати не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні пенсії.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 31 липня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняту нову, якою відмовити в задоволені позовних вимог.
В зв'язку із неявкою сторін, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
З 06 квітня 2015 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
20 травня 2015 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку її пенсії з урахуванням інших видів виплат.
Листом відповідача від 21 травня 2015 року № 70/К-01 позивачу роз'яснено про відсутність законних підстав для перерахунку її пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежного від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-III від 07.06.2011 року пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування
та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 має стаж роботи на посадах органів місцевого самоврядування понад 13 років, а тому в даному випадку при призначені та перерахунку пенсії мають застосовуватись норми Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу", враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст. 2 Закону №108/95-ВР структура заробітної плати складається з основної та додаткової заробітної плати, а також з заохочувальних та компенсаційних виплат.
Частиною 2 ст.33 Закону №3723-XII встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначено які виплати (доходи) враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З наявних в матеріалах справи довідок № 1904/02 від 06.04.2015 року та 02/28-569 від 06.04.2015 року (а.с. 5-6) вбачається, що на всі виплати, що включені в довідку,в тому числі і на "інші виплати", нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а отже вони враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постанові від 14 травня 2013 року (справа № 21-125а13) висновки якої, відповідно до ст.2442 КАС України, мають враховуватися в судовій практиці.
Стосовно дати, з якої слід здійснити перерахунок пенсії колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року визначені строки призначення (перерахунку) та виплат пенсій. Так частиною 4 цієї статті визначено, що перерахунок призначеної пенсії в даному випадку проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки заява про перерахунок пенсії подана позивачем до управління ПФУ 06 квітня 2015 року разом з довідками про складової заробітної плати, тому судом першої інстанції вірно встановлена дата, з якої потрібно здійснити перерахунок і виплату пенсії, а саме з дня її призначення.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області - залишити без задоволення.
Постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 31 липня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.О.Кравець
Суддя: Ю.В.Яковлев