28 жовтня 2015 р. Справа № 876/7980/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Онишкевича Т.В., Хобор Р.Б.
за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.,
представника апелянта Петришина Р.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2015 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів,
встановив:
Державна податкова інспекція у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі - ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області ) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Зазначає, що відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» відповідач повинна сплатити податок, оскільки від її імені здійснена перша реєстрація автомобіля.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2015 року відмовлено в задоволенні позову.
ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області оскаржила постанову суду першої інстанції. Вважає, що оскаржувана постанова винесена без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального права і просить її скасувати і прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
В апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» відповідач, як особа, яка здійснила першу реєстрацію транспортного засобу, зобов'язана сплатити відповідний податок. Факт ненадходження до бюджету суми такого податку підтверджується довідкою ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області.
В судовому засіданні представник апелянта підтримав апеляційну скаргу з підстав, що у ній зазначені.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає.
Судом першої інстанції встановлено, що Львівським ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області на ім'я ОСОБА_2 здійснено першу реєстрацію в Україні транспортного засобу марки Fiat Scudo, 1999 р.в. Однак, при здійсненні державної реєстрації автомобіля не сплачений податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 19050,00 грн.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку і такий податок сплачується до реєстрації, а не після неї. Оскільки позивачем не було надано доказів здійснення першої державної реєстрації транспортного засобу Fiat Scudo, 1999 р.в. саме ОСОБА_2, то відсутні підстави вважати її платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується і колегія суддів апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (тобто, збору за першу реєстрацію транспортного засобу) є юридичні особи, та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які є об'єктами оподаткування.
Перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу, а фізичні особи-платники податку зобов'язані пред'явити органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними та юридичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, що діють на день сплати. У разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
З вищенаведеного вбачається, що безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку, такий податок сплачується до реєстрації, а не після.
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388 (далі - Порядок), встановлений єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, та видачі реєстраційних документів і номерних знаків. Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень. Державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції.
Згідно з п.8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Таким чином, доводи апелянта про невиконання відповідачем обов'язку зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є необгрунтованими, суперечать встановленим обставинам справи та нормам вищенаведеного законодавства.
Крім того, як встановлено судом першої інстанції, відповідно до судового рішення (постанови Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2014 року, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду 25.06.2015 року) державна реєстрація автомобіля Fiat Scudo 1999 р.в. на ім'я ОСОБА_2 скасована.
Суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
ухвалив :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2015 року у справі № 2-а-351/11/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий Л.П. Іщук
Судді Т.В. Онишкевич
Р.Б. Хобор