Справа: № 826/24236/15 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
Іменем України
02 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Гром Л.М.,
Міщука М.С.
за участю секретаря судового засідання: Строй Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу позивача - Регіональної організації Політичної партії «Республіка» у місті Києві на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Регіональної організації Політичної партії «Республіка» у місті Києві до Київської міської виборчої комісії про зобов'язання вчинити дії,
28 жовтня 2015 року позивач - Регіональна організація Політичної партії «Республіка» у місті Києва звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просила:
- визнати виборчі бюлетені з обрання кандидатів у депутати до Київської міської ради 25 жовтня 2015 року у територіальному виборчому окрузі №71 - недійсними;
- поновити у порушених правах кандидата у депутати до Київської міської ради від Регіональної організації Політичної партії «Республіка» в місті Києві - ОСОБА_3, а саме - призначити повторні вибори у територіальному виборчому окрузі №71 у місті Києві.
Позивач просить забезпечити позов шляхом:
- заборони затверджувати результати голосування у територіальному виборчому окрузі №71, а в разі затвердження - призупинення дії даного рішення;
- зупинення дії рішення Київської міської виборчої комісії про початок підрахунок голосів та встановлення результатів виборів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2015 року позовні вимоги в частині визнання недійсними виборчих бюлетенів з обрання кандидатів у депутати до Київської міської ради 25 жовтня 2015 року у територіальному виборчому окрузі №71 - залишено без розгляду.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати оскаржувану ухвалу суду першої інстанції.
Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити - без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.
Згідноз ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Зазначена норма є бланкетною, її зміст говорить про те, що строк звернення до суду може бути встановлений іншими законами та іншими нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, строк подання позовної заяви у виборчому спорі, строк розгляду такої справи, строк для подання апеляційної скарги та граничний строк розгляду справи визначається згідно з особливостями, встановленими статтями 172 - 179 Кодексу адміністративного судочинства України. Ці норми є спеціальними щодо інших норм КАС України, а тому мають пріоритет під час вирішення виборчих спорів.
Відповідно до ч. 6 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Згідно з ч. 7 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.
При розгляді апеляційної скарги колегією суддів враховано рекомендації, викладені у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом».
Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, строк подання позовної, заяви у виборчому спорі визначається днем прийняття рішення; вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, 07 жовтня 2015 року було проведено засідання Київської міської виборчої комісії на якому затвердили текст виборчого бюлетеня по кожному виборчому округу, в тому числі і №71.
Таким чином, дія по затвердженню тексту бюлетенів, які позивач просить визнати недійсними була вчинена 07 жовтня 2015 року.
Проте, позовну заяву до суду першої інстанції було подано лише 28 жовтня 2015 року, про що свідчить дата на штампі вхідної кореспонденції Окружного адміністративного суду міста Києва (а.с. З).
Колегія суддів звертає увагу, що строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено, в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності.
Крім того, відповідно до ч. З ст. 74 Закону України «Про місцеві вибори», Текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня голосування.
Суб'єкти відповідного виборчого процесу можуть протягом двох днів з дня прийняття рішення комісії про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах ознайомитися з текстом бюлетеня.
Рішення територіальної виборчої комісії про затвердження тексту виборчого , бюлетеня не пізніш як за 12 днів до дня голосування передається відповідним дільничним виборчим комісіям для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо пропущення позивачем строку звернення до суду щодо виборчих справ.
Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи викладене, ухвала суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування ухвали суду першої інстанції не вбачається.
Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, при поданні апеляційної скарги на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва 29 жовтня 2015 року позивачем не було надано доказів сплати судового збору.
Оскільки станом на момент розгляду апеляційної скарги доказів відповідної сплати судового збору позивачем суду не надано, керуючись ч. 9 ст. 172 та ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір підлягає стягненню з позивача.
Відповідно до пп. 5 п. З ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції становить 1 розмір мінімальної заробітної плати, тобто 1218 грн.
Керуючись ст. ст. 160, 172, 199, 202, 205, 206, КАС України, суд
Апеляційну скаргу Регіональної організації Політичної партії «Республіка» у місті Києві на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2015 року - залишити без задоволення.
Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2015 року -залишити без змін.
Стягнути з Регіональної організації Політичної партії «Республіка» у місті Києві (04073, м. Київ, вул.. Фрунзе, буд. 127-А, кВ. 42, к. 9) до Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2015 року у розмірі 1218 (тисяча двісті вісімнадцять) грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 02.11.2015
Головуючий суддя Л.В.Бєлова
Судді
Л.М. Гром,
М.С. Міщук
Головуючий суддя Бєлова Л.В.
Судді: Міщук М.С.
Гром Л.М.