Справа: № 369/11848/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Медвідь Н.О.
2-а/369/405/15 Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
02 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 30 жовтня 2015 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Гореницької сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про скасування протоколів,
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про визнання дій Гореницької сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області (надалі за текстом - «Гореницька СВК») неправомірними та про скасування протоколу про підсумки голосування з виборів Гореницького сільського голови від 28.10.2015 р. та протоколу про результати виборів Гореницького сільського голови від 29.10.2015 р. Позивач просив також зобов'язати Гореницьку СВК вчинити дії щодо встановлення підсумків голосування та результатів голосування з виборів Гореницького сільського голови.
В обґрунтування своїх вимог позивач стверджував, що 28 жовтня 2015 р. з приміщення Гореницької СВК зникли списки виборців, які голосували в єдиному одномандатному виборчому окрузі, а відтак відповідач вніс в названі протоколи неправдиві дані.
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 30 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення.
Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що до спірних протоколів Гореницькою СВК внесено недостовірні відомості, оскільки 28.10.2015 р. з приміщення комісії зникли списки виборців.
На думку колегії суддів, зазначений висновок суду є наслідком неповного з'ясування судом обставин справи та неналежного застосування нормативно-правових актів, що регулюють ці правовідносини.
Із матеріалів справи вбачається, що на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 р. в якості кандидатів на посаду Гореницького сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі були зареєстровані: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
28 жовтня 2015 р. Гореницькою СВК складено протокол про підсумки голосування з виборів Гореницького сільського голови.
За даними цього протоколу за кандидата ОСОБА_2 подано 986 голосів виборців, за кандидата ОСОБА_3 - 936 голосів, за кандидата ОСОБА_4 - 91 голос.
На підставі названого протоколу відповідачем складено протокол про результати виборів Гореницького сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, яким встановлено, що найбільшу кількість голосів виборців набрав ОСОБА_2
Сторонами та скаржником не заперечується, що 28 жовтня 2015 р. з приміщення Гореницької СВК зникли списки виборців.
Спеціальним Законом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост є Закон України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 р. № 595-VIII (надалі за текстом - «Закон № 595-VIII»).
Відповідно до частин 1 та 2 статті 30 Закону № 595-VIII органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців», а також виготовляють іменні запрошення, передбачені частиною другою статті 31 цього Закону. Попередній список виборців для кожної звичайної виборчої дільниці виготовляється в одному примірнику. Не пізніш як за 13 днів до дня голосування орган ведення Державного реєстру виборців у приміщенні, в якому він розташований, передає попередній список виборців на паперовому носії відповідній дільничній виборчій комісії та виготовлені іменні запрошення, передбачені частиною другою статті 31 цього Закону.
Згідно частини 1 статті 32 Закону № 595-VIII орган ведення Державного реєстру виборців з урахуванням відомостей, поданих згідно із Законом України «Про Державний реєстр виборців», рішень відповідних територіальних виборчих комісій щодо утворення дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць (в частині включення членів дільничних виборчих комісій до списків виборців на відповідній спеціальній виборчій дільниці), за наслідками розгляду заяв виборців, повідомлень дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць про включення виборців до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, а також рішень судів, отриманих не пізніш як за п'ять днів до дня голосування, виготовляє уточнений список виборців.
Частиною 1 статті 33 Закону № 595-VIII визначено, що зміни та уточнення до уточненого списку виборців вносить голова або заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії на підставі рішення суду, повідомлень органу ведення Державного реєстру виборців щодо усунення кратного включення виборця у списку виборців на цій виборчій дільниці. Такі зміни можуть бути внесені до 18 години останньої суботи перед днем голосування. Дільнична виборча комісія при внесенні змін та уточнень до уточненого списку виборців невідкладно повідомляє відповідний орган ведення Державного реєстру виборців про включення виборця до списку виборців або виключення зі списку виборців.
Відповідно до частини 6 статті 77 Закону № 595-VIII перед початком голосування дільнична виборча комісія інформує територіальну виборчу комісію про: кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці, на момент початку голосування; кількість виборців у витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування.
За приписами частини 18 статті 77 Закону № 595-VIII невідкладно після закінчення голосування, але не пізніше 21 години дільнична виборча комісія передає до територіальної виборчої комісії попередні відомості про кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на дільниці на момент закінчення голосування.
Відповідно до частини 3 статті 79 Закону № 595-VIII дільнична виборча комісія на підставі списку виборців для місцевих виборів встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується і заноситься до відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів.
Відповідно до частин 6, 7 та 8 названої статті Закону № 595-VIII дільнична виборча комісія підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі, за підписами виборців у списку виборців та у витягу із списку виборців, передбаченому частиною третьою статті 78 цього Закону. Ця кількість оголошується. Дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії, які їх видали, окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Кількість таких талонів по кожному виборчому округу оголошується. У разі взаємної відповідності кількості контрольних талонів, визначеній згідно з частиною сьомою цієї статті, кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, визначеній згідно з частиною шостою цієї статті, ця кількість оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у графу «Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені».
Частиною 10 статті 79 Закону № 595-VIII визначено, що список виборців, доданий до нього витяг зі списку виборців, передбачений частиною третьою статті 78 цього Закону, заяви виборців про надання їм можливості проголосувати за межами приміщення для голосування, на підставі яких складався витяг зі списку виборців, запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис «Список виборців для місцевих виборів», зазначаються назва територіальної громади, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, кількість запакованих документів, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка цієї виборчої комісії.
Згідно пункту 2 частини 2 статті 80 Закону № 595-VIII до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости прописом та цифрами заносяться кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні.
Згідно з вимогами пункту 2 частини 1 статті 82 Закону № 595-VIII дільнична виборча комісія виборчої дільниці, утвореної на території села, селища, що входить до складу району, доставляє до сільської, селищної виборчої комісії: протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів районної ради у територіальному виборчому окрузі; протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів відповідно сільського, селищного голови; протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів відповідно сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі.
За змістом частини 14 статті 83 Закону № 595-VIII територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (у тому числі з позначкою «Уточнений») дільничних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці не пізніш як на п'ятий день з дня голосування (дня повторного голосування) встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів відомості кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні.
Пунктами 3, 9 частини 1 статті 85 Закону № 595-VIII установлено, що сільська, селищна територіальна виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів (протоколів, у тому числі з позначкою «Уточнений») встановлює результати виборів у цьому окрузі, про що складає протокол. До протоколу про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів депутатів заносяться прописом та цифрами відомості кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні.
Наведене дає підстави для висновку, що дані про кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці, на момент початку голосування та відомості про кількість виборців, які взяли участь у голосуванні визначаються дільничними виборчими комісіями.
Сільська ж територіальна виборча комісія, при складанні протоколів про підсумки голосування та про встановлення результатів виборів, зазначає в них відповідні відомості на підставі протоколів дільничних виборчих комісій.
Тобто, сам по собі факт зникнення списків виборців не є підставою для визнання протиправними дій територіальної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування та результатів виборів, за умови, що відомості, внесені до відповідних протоколів, відповідають відомостям зазначеним дільничними виборчими комісіями.
За даними протоколів дільничних виборчих комісій № 320599, № 320600, № 320601 кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені та взяли участь у голосуванні становить 2 058 осіб.
Такі ж відомості зазначені відповідачем і в протоколах про підсумки голосування з виборів Гореницького сільського голови від 28.10.2015 р. та про результати виборів Гореницького сільського голови від 29.10.2015 р.
Із матеріалів справи вбачається, що на вимогу ОСОБА_3 Гореницькою СВК здійснювалось розкриття конвертів зі списками виборців, контрольними талонами, виборчими бюлетенями дільничних виборчих комісій № 320599, № 320600, № 320601.
Результати перерахунку відомостей, зазначених у протоколах дільничних виборчих комісій, оформлено актами від 26.10.2015 р.
При цьому, будь-яких порушень чи розбіжностей в результаті такого перерахунку не зафіксовано.
З огляду на викладене ухвалене у справі судове рішення не відповідає вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності та обґрунтованості, а відтак підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 30 жовтня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.