Постанова від 15.10.2015 по справі 810/4535/15

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2015 року 810/4535/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Миронівське хлібоприймальне підприємство» до Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області; Управління Державного казначейства у Миронівському районі Головного управління Державного казначейства України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення сум грошових зобов'язань,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Миронівське хлібоприймальне підприємство" звернулось до суду з позовом до Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області та Управління Державного казначейства у Миронівському районі Головного управління Державного казначейства України у Київській області, в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Миронівської ОДПІ Головного управління ДФС у Київській області щодо невиконання вимог п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, а саме, не підготування висновку про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань позивачу з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;

зобов'язати Миронівську ОДПІ Головного управління ДФС у Київській області підготувати висновок про повернення ПАТ «Миронівське ХПП» надміру сплачених грошових зобов'язань у сумі 559308,52 грн. та подати його для виконання Управлінню Державного казначейства у Миронівському районі Головного Управління Державного казначейства України у Київській області;

стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Миронівське ХПП» надміру сплачені грошові зобов'язання у сумі 559308,52 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив те, що станом на момент звернення до суду відповідачем протиправно не здійснено повернення з бюджету заборгованості з відшкодування податку на прибуток.

Позивач в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник першого відповідача в судове засідання також не прибув, проте надав письмові заперечення проти позову та зазначив, що відшкодування податку на прибуток не проведено з обґрунтованих підстав, оскільки спірні суми податкових зобов'язань позивача через наявність податкового повідомлення-рішення, оскаржуються у Вищому адміністративному суді України за касаційною скаргою податкового органу.

Від другого відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника, а також пояснення про те, що жодних неправомірних діянь УДК у Миронівському районі не вчинялось. Повернути надміру сплачені кошти відповідач не може через відсутність подання податкового органу.

Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Миронівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області проведено виїзну планову перевірку Публічного акціонерного товариства «Миронівське хлібоприймальне підприємство» код ЄДРПОУ 24219855, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2010 по 31.12.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 по 31.12.2012, за результатами якої складено акт від 15.01.2014 року акт № 28/22-011/24219855.

На основі вказаних в акті порушень, Миронівською ОДПІ 28.01.2014 року винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким збільшено суму грошового зобов'язання ПАТ «Миронівське ХПП» за платежем податок на прибуток приватних підприємств в розмірі 537 033 грн. 00 коп. за основним платежем і 1 грн. 00 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

З метою уникнення негативних наслідків для діяльності підприємства, ПАТ «Миронівське ХПП» сплатило кошти в розмірі 537 033 грн. 00 коп. за основним платежем і 1 грн. 00 коп. штрафних (фінансових) санкцій, а також пеню, яка була нарахована Миронівською ОДПІ ПАТ «Миронівське ХПП» та сплачена ним в розмірі 22 274,92 грн.

ПАТ «Миронівське ХПП», не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням №0000382200 у вересні 2014 року до Київського Окружного адміністративного суду подало адміністративний позов про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Миронівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області.

23 вересня 2014 року Київський окружний адміністративний суд у справі №810/5126/14 за позовом ПАТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство» до Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення позов задовольнив та скасував податкове повідомлення-рішення №0000382200 від 28.01.2014р.

03 лютого 2015 року Київський апеляційний адміністративний суд, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Миронівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Миронівське ХПП» до Миронівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ухвалив апеляційну скату Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року - без змін.

Листом №35 від 14 лютого 2015 року позивач повідомив відповідача про те, що у зв'язку із скасуванням ППР вказана в ньому сума основного платежу, штраф та пеня є надміру сплаченими сумами та підлягають поверненню.

Наявність переплати підтверджується актом № 230-20 звірки від 05 травня 2015 року та актом звірки № 575-20 від 27.08.2015 року.

Направлена 26 травня 2015 року Позивачем у відповідності до вимог ст. 43 Податкового кодексу України заява на повернення помилково або надмірно перерахованих сум грошових зобов'язань, вхідний Миронівської ОДНІ від 26.05.2015 року, залишена Відповідачем 1 без належного реагування.

06 липня 2015 року Позивачем повторно направлено заяву на повернення надмірно перерахованих сум грошових зобов'язань та лист № 140 із вимогою виконати дії щодо повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань Позивача та повідомити про прийняте рішення та дату передачі висновку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідачем 1 у листі № 378/10/10-15-20-04 від 10.07.2015 року було відмовлено Позивачу отримати надмірно перераховані кошти, посилаючись на «не можливість повернення помилково або надмірно сплачених грошових зобов'язань по акту перевірки від 15.01.2014 року до відповідного рішення суду касаційної інстанції».

При наданні оцінки спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сипи після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно до частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Таким чином, рішення суду у справі №810/5126/14 вступило у законну силу з моменту проголошення ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року, тобто з 03.02.2015 року, і є обов'язковим для виконання.

Отже, посилання податкового органу на касаційне оскарження рішення суду апеляційної інстанції є необґрунтованим.

Крім того, ухвалою Вищого адміністративного суду України рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року та Київського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року без змін.

Статтею 43 Податкового кодексу України визначено умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Порядком, що регулює повернення коштів, в даному випадку, є Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 №1650/24182 (далі - Порядок).

Пунктом 3 Порядку визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення готівковими коштами за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).

Відповідно до пункту 5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Правовий аналіз зазначених вище норм чинного законодавства України, дає змогу дійти висновку про те, що законодавцем визначена наступна послідовність дій платника податків та суб'єктів владних повноважень, під час повернення такому платнику податків помилково сплачених коштів, а саме: 1) подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми; 2) підготовка контролюючим органом висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету; 3) подання висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів; 4) повернення органом, що здійснює казначейське обслуговування помилково та/або надміру сплачених грошових протягом п'яти робочих днів.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач 1 не виконав вимоги Податкового кодексу щодо підготовки висновку про повернення надмірно сплачених сум та як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх діянь.

Щодо вимоги про стягнення з Державного бюджету України надміру сплачених коштів, то суд зазначає, що чинними нормами Податкового кодексу України та Порядку № 787 визначена чітка процедура повернення коштів, надмірно зарахованих до державного бюджету, недотримання якої не породжує обов'язку у відповідача 2 з виплати позивачу відповідних сум. У зв'язку з цим суд вважає вимоги позивача про стягнення коштів передчасними та задовольняє позов частково.

Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Миронівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області щодо не подання висновку про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань з відповідного бюджету для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Зобов'язати Миронівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області підготувати висновок про повернення Публічному акціонерному товариству «Миронівське хлібоприймальне підприємство» (код ЄДРПОУ 24219855) надміру сплачених грошових зобов'язань у сумі 559308 (п'ятсот п'ятдесят дев'ять тисяч триста вісім) грн. 52 коп. та подати його для виконання Управлінню Державного казначейства у Миронівському районі Головного Управління Державного казначейства України у Київській області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Василенко Г.Ю.