28 жовтня 2015 року Справа № 808/8480/15 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Татаринов Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Запорізькій області, третя особа ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій державного виконавця, -
27 жовтня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району (далі по тексту - позивач) до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), третя особа ОСОБА_1 (далі по тексту - третя особа), в якому позивач просить визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_2, про накладання штрафу від 15 жовтня 2015 року на управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району, неправомірними.
Відповідно до частини 1 статті 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, з огляду на наступне.
1.За правилами пункту 3 частини 1 статті 106 КАС України у позовній заяві зокрема зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Відповідно до частини 3 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Так, суд звертає увагу позивача на те, що в адміністративному позову невірно зазначено ім'я (найменування) відповідача, а також не зазначено поштової адреси, номеру засобу зв'язку, адреси електронної пошти, належного відповідача, чим порушено вимоги пункту 3 частини 1 статті 106 КАС України.
2.Згідно з частиною 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
У позові позивачем викладена одна позовна вимога майнового характеру.
Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», зміни до якого набрали чинності 01 вересня 2015 року, ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати на день подачі позову позивачем становить 1218,00 грн.
Так, в матеріалах адміністративного позову відсутні докази сплати судового збору у відповідності до статті 4 Закону України «Про судовий збір», чим порушено вимоги частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, з урахуванням викладеного позивачу необхідно надати докази сплати судового збору, за звернення з позовом до суду, у розмірі 1218,00 грн.
3.Разом з тим, у відповідності до приписів частини 3 статті 106 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Так, позивачем до суду не надано доказів надіслання відповідачу та третій особі копії позовної заяви та доданих до неї документів, чим порушено вимоги частини 3 статті 106 КАС України.
4.Відповідно до приписів частини 5 статті 106 КАС України, з позовною заявою подається документ, що підтверджує повноваження особи, яка підписала позов.
За правилами частини 2 статті 58 КАС України повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану посаду.
Із матеріалів позову встановлено, що адміністративний позов підписано начальником управління ОСОБА_3, проте документи, що підтверджують повноваження ОСОБА_3 на підписання позову, у матеріалах позову відсутні.
5.Крім того, позивач у позовній заяві зазначає третю особу - ОСОБА_1.
Суд звертає увагу на те, що порядок залучення до участі у справі або вступ у справу третіх осіб встановлений статтею 53 КАС України, якою визначені права та обов'язки третіх осіб з самостійними та без самостійних вимог на предмет спору.
Позивач у позовній заяві не зазначає на чиїй стороні повинна бути залучена третя особа (позивача або відповідача) та з якими позовними вимогами (самостійними або без самостійних).
Отже, позивачу необхідно надати обґрунтоване клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи - ОСОБА_1, зазначивши на чиїй стороні третя особа повинна бути залучена, з якими вимогами на предмет спору (самостійними або без самостійних).
Відповідно до статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, а тому, згідно з частиною 1 статті 108 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 КАС України, суддя
1. Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Запорізькій області, третя особа ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій державного виконавця - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 19 листопада 2015 року 19 листопада 2015 року (з урахуванням поштового перебігу).
3. Управлінню праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району необхідно у встановлений судом строк для усунення недоліків позовної заяви подати до канцелярії Запорізького окружного адміністративного суду: уточнений адміністративний позов з правильним зазначенням ім'я (найменування) відповідача його поштової адреси, а також номеру засобу зв'язку та адреси електронної пошти; документи, що підтверджують повноваження ОСОБА_4 на підписання адміністративного позову (копія наказу про призначення на посаду); належні докази надіслання відповідачу та третій особі копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до частини 3 статті 106 КАС України; належні докази про сплату судового збору (оригінал) у розмірі 1218,00 грн. з урахуванням вимог викладених в пункті 2 мотивувальної частини цієї ухвали; надати обґрунтоване клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи - ОСОБА_1, зазначивши на чиїй стороні третя особа повинна бути залучена, з якими вимогами на предмет спору (самостійними або без самостійних)
4. Роз'яснити, що згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
5. Копію цієї ухвали надіслати Управлінню праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Д.В. Татаринов