Постанова від 27.10.2015 по справі 805/4540/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2015 р. Справа № 805/4540/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кірієнко В.А.

суддів Кошкош О.О.

ОСОБА_1

при секретарі Шерстюк Н.А.

за участю

представника позивача ОСОБА_2

третьої особи ОСОБА_3

представника третьої особи ОСОБА_4

розглянувши адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Маріупольське автотранспортне підприємство 11402” до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, за участю третьої особи Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про визнання дій незаконними, визнання протиправним та скасування рішення №15, скасування наказу №223, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

16.09.2015року Товариство з обмеженою відповідальністю “Маріупольське автотранспортне підприємство 11402” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, за участю третьої особи Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про визнання дій незаконними, визнання протиправним та скасування рішення №15, скасування наказу №223, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовував наступним: 29.04.2015року відбувся конкурс з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут), за результатами якого було оголошено, що ФОП ОСОБА_3 набрав найбільшу кількість балів. 05.06.2015року Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція) прийнято наказ №223, за результатами якого перше місце по об'єкту конкурсу №15 зайняв ФОП ОСОБА_3 Проте, ФОП ОСОБА_3 для участі у конкурсі подані документи, а саме, Ліцензія на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, яка є недійсною в силу приписів ч.10 ст.16 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності». Таким чином, ФОП ОСОБА_3 для участі у конкурсі була подана недійсна ліцензія, у зв'язку з чим відповідачем 2 незаконно було допущено до участі у конкурсі ФОП ОСОБА_3, тому як наслідок рішення про визначення переможцем за об'єктом конкурсу №15 ФОП ОСОБА_3 є протиправним та підлягає скасуванню. Також, позивач зазначив, що скасуванню підлягає наказ №223 відповідача 1 від 05.06.2015року в частині прийняття рішення щодо визначення ФОП ОСОБА_3 переможцем конкурсу за об'єктом №15, рейс 333/334 за маршрутом Бердянськ-Дніпропетровськ.

Представник позивача в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача 1, Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що вимоги позивача є необґрунтованими, відповідно до п.37 Порядку, достовірність інформації документів поданих ФОП ОСОБА_3 були перевірені у встановлені строки. Управлінням ліцензування та адміністративних послуг Укртрансінспекції надана інформація, яка підтвердила чинність ліцензії та кількість ліцензійних карток, наявних у ФОП ОСОБА_3 Таким чином, на день встановлення достовірності інформації відносно ліцензії, вона була чинна. Крім того, Законом про ліцензування визначені декілька видів і підстав для визнання ліцензії недійсною, але жодна з них не передбачає визнання ліцензії недійсною, якщо до неї не внесені зміни щодо зміни державної реєстрації місця проживання.

Просив розглянути справу без участі представника Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті.

Відповідач 2, Комітет з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. Письмових заперечень на адміністративний позов не надав.

Представник третьої особи та третя особа, в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, надали суду письмові заперечення, в яких зазначили, що місцем проживання ОСОБА_3 так і залишилось м. Горлівка, яка є тимчасово не підконтрольною українській владі територією. Задля можливості здійснення підприємницької діяльності та сплати податків та зборів до бюджету України, підприємцем було зроблено перереєстрацію тимчасового місця перебування в м. Бердянськ, проте в силу приписів ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» це не є тотожнім з місцем проживання особи. Крім того, за нормами Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015року Закон України «Про ліцензування деяких видів господарської діяльності» втратив чинність та єдиною підставою для переоформлення ліцензії у відношенні фізичної особи-підприємця є зміна прізвища, ім'я та по-батькові підприємця. Тому, в даному випадку слід керуватися приписами ст.58 Конституції України.

Просили відмовити у позовних вимогах.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог і на підставі документів, які містяться в матеріалах адміністративної справи, суд встановив наступне.

16.02.2015року на офіційному Інтернет сайті Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті було розміщено оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут), який відбудеться 29.04.2015року. В даному оголошенні зазначені об'єкти конкурсу, умови конкурсу, вимоги, яким повинні відповідати претенденти конкурсу.

Позивачем та ФОП ОСОБА_3 подано для участі в конкурсі всі необхідні документи за об'єктом конкурсу №15, рейс 333/334 за маршрутом Бердянськ-Дніпропетровськ.

29.04.2015року відбувся конкурс з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут), за результатами якого було оголошено, що ФОП ОСОБА_3 набрав найбільшу кількість балів. Зазначене знайшло своє відображення у протоколі №40 від 29.04.2015року.

05.06.2015року Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція) прийнято наказ №223, за результатами якого введено в дію рішення, прийняті на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), зокрема, протокол №40 від 29.04.2015року.

Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначена Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008року за №1081.

Відповідно до п.4 Порядку організатором на автобусному маршруті загального користування є: Укртрансінспекція - на міжміському і приміському маршрутах, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут).

ОСОБА_5 п.12 Порядку Конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який: 1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; 2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; 3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт"; 4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення; 5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); 6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно п.29 Порядку для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали.

Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.

ОСОБА_5 п. 37 Порядку Достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Відповідно ст.16 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» підставами для переоформлення ліцензії є, зокрема, зміна місцезнаходження юридичної особи або місця проживання фізичної особи - підприємця.

Не переоформлена в установлений строк ліцензія є недійсною.

Так, відповідно до приписів Порядку, ФОП ОСОБА_3 подано для участі в конкурсі, зокрема, Ліцензію на право надання послуг з перевезень пасажирів, згідно якої видом господарської діяльності підприємця є надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, дозволеним видом робіт є внутрішні перевезення пасажирів автобусами та міжнародні перевезення пасажирів автобусами. Також, в Ліцензії місцем проживання фізичної особи вказана Донецька область, м. Горлівка, вул. Єфремова, буд.40. Строк дії ліцензії зазначений з 15.06.2011року та в подальшому необмежений.

ОСОБА_5 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 06.08.2015року місцем проживання ФОП ОСОБА_3 зазначено: 71100, АДРЕСА_1.

Державна реєстрація змін до відомостей про фізичну особу-підприємця (зміна місця проживання, зміна видів діяльності) внесена 23.12.2014року Реєстраційною службою Горлівського міського управління юстиції Донецької області.

При цьому, суд зазначає, що згідно ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік, а місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово.

Реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, повернення таких осіб до їх покинутого місця проживання в Україні та їх реінтеграції (ст.2 Закону).

З аналізу наведених норм вбачається, що законодавець не ототожнює поняття місце проживання особи та місце її перебування.

Так, з відомостей, що зазначаються в Ліцензії ФОП ОСОБА_3 на право надання послуг з перевезень пасажирів вбачається, що орган ліцензування вказує саме місце проживання фізичної особи, яке за даними паспорту станом на момент виникнення спірних правовідносин не змінилось та значиться за адресою: м. Горлівка, вул. Єфремова, буд.40, про що свідчить штамп у паспорті ОСОБА_3 Микитівського РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області.

Також, з наявного в матеріалах справи паспорту громадянина України ОСОБА_3, вбачається, що місце Бердянськ є його місцем перебування, про що свідчить штамп УДМС в Запоріжській області.

Суд не приймає до уваги доводи третьої особи щодо відсутності у Законі України «Про ліцензування деяких видів господарської діяльності» такої підстави для переоформлення ліцензії, як зміна місця проживання фізичної особи-підприємця, оскільки зазначений Закон набрав чинності вже після виникнення спірних правовідносин.

Суд зазначає, що предметом оскарження в даній справі є, зокрема, незаконність дій відповідача 2 в частині допущення до участі у конкурсі ФОП ОСОБА_3

Проте, суд не може погодитись з такою позицією позивача, оскільки як вже встановлено судом раніше, законодавцем чітко визначений перелік підстав для прийняття рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника. З урахуванням висновків суду стосовно відсутності необхідності ФОП ОСОБА_3 у переоформленні ліцензії, у відповідача 2 були відсутні підстави для прийняття рішення про недопущення до участі в конкурсі ФОП ОСОБА_3

З аналізу наведеного вбачається, що відповідачами правомірно та на законних підставах були прийняті спірний протокол засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) №40 від 29.04.2015року та наказ №223 від 05.06.2015року «Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) 29.04.2015року».

За таких підстав, вимоги позивача про зобов'язання відповідача 2 вчинити дії, направлені на перерахунок балів перевізників - претендентів на право здійснення перевезень пасажирів за об'єктом конкурсу №15, рейс 333/334 за маршрутом Бердянськ-Дніпропетровськ , та визначення переможця та особи, яка посіла друге місце на конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області, за об'єктом конкурсу №15, рейс 333/334 за маршрутом Бердянськ-Дніпропетровськ є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статі 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтті 72 цього Кодексу.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Маріупольське автотранспортне підприємство 11402”.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У позовних вимогах Товариства з обмеженою відповідальністю “Маріупольське автотранспортне підприємство 11402” до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, за участю третьої особи Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про визнання дій незаконними, визнання протиправним та скасування рішення №15, скасування наказу №223, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошені її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 27.10.2015р.

Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України складений 02.11.2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до адміністративного суду апеляційної інстанції апеляційної скарги через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Суддя Кірієнко В.О.