Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про зупинення провадження в адміністративній справі
26 жовтня 2015 р. Справа №805/3601/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги від 07.07.2015 року №Ю-1 про сплату боргу (недоїмки) зі спати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 822 401,92 грн., -
Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги від 07.07.2015 року №Ю-1 про сплату боргу (недоїмки) зі спати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 822 401,92 грн.
Судом встановлено, що Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” від 2 вересня 2014 року № 1669-VII період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Згідно ч. 4 ст. 11 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” внесено зміни до Закону № 2464-VI, а саме розділ VIII “Прикінцеві та перехідні положення” доповнено пунктом 9-3 такого змісту: платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція” затверджено перелік населених пунктів, на території яких проводилась антитерористична операція, серед яких є смт. Мангуш Першотравневого р-ну, в якому зареєстрований позивач.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 9 лютого 2015 року за наслідками розгляду справи № 826/18330/14 за позовом Адвокатського об'єднання “Головань і Партнери” до Кабінету Міністрів України, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю “Укрспецмаш” про визнання нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України № 1079-р від 5 листопада 2014 року “Про зупинення дії розпорядження кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053”, зобов'язання Кабінет Міністрів України відповідно до п. 5 ст. 11 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” № 405/2014 від 14 квітня 2014 року у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення, задоволено частково, визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України № 1079-р від 5 листопада 2014 року “Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053”, в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 9 лютого 2015 року - залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19 травня 2015 року відкрито касаційне провадження щодо перегляду зазначених вище судових рішень, витребувано із Окружного адміністративного суду м. Києва адміністративну справу № 826/18330/14, при цьому зупинено виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 лютого 2015 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року до закінчення касаційного провадження у Вищому адміністративному суді України.
У зв'язку із встановленням зазначених фактів, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі до розгляду Вищим адміністративним судом України касаційної скарги Кабінету Міністрів України про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 лютого 2015 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року, прийнятих за результатом розгляду адміністративної справи №826/18330/14.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився.
Представник відповідача не заперечував проти зупинення провадження у справі, про що надав відповідну заяву.
На підставі ст. 128 КАС України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України, суд зупиняє провадження у справі у разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку адміністративного судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Враховуючи, що спірним питанням у цій справі є правомірність нарахування позивачу відповідачем суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску у період проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі до розгляду касаційною інстанцією справи № 826/18330/14, у якій вирішується питання правомірності Розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р, яким зупинено дію Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійсню валилася антитерористична операція”, оскільки наявністю у вказаному переліку населеного пункту, в якому знаходиться підприємство позивача, обумовлено звільнення платника єдиного внеску від виконання обов'язків, що має значення для вирішення даної адміністративної справи (№805/3601/15-а) по суті.
Керуючись, ст. 156, ст. 160, ст. 165 КАС України суд, -
Зупинити провадження у справі №805/3601/15-а до розгляду Вищим адміністративним судом України касаційної скарги Кабінету Міністрів України про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 лютого 2015 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року, прийнятих за результатом розгляду адміністративної справи № 826/18330/14.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк апеляційної скарги з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, то апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаш Г.П.