Постанова від 19.10.2015 по справі 805/3358/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2015 р. Справа № 805/3358/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломарежа» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративний позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби про скасування рішення державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС № 0000901702/3177 від 17.02.2015 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у загальному розмірі 40 440,29 грн за несвоєчасну сплату єдиного внеску, мотивуючи вимоги тим, що підприємство знаходиться на території де проводилася антитерористична операція та Законом України від 02.09.2014 року № 1669- VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» його звільнено від виконання обов'язків платників єдиного внеску у період проведення АТО, у зв'язку з чим просять скасувати рішення державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС № 0000901702/3177 від 17.02.2015 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.

Позивачем через відділ діловодства та документообігу суду надано клопотання про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтування якого зазначив, що у зв'язку з проведенням на території Донецької області антитерористичної операції ОКП«Донецьктеплокомуненерго» змінило своє місце розташування з м.Донецька на м. Краматорськ. Після зміни місцезнаходження виробнича одиниця «Краматорськміжрайтепломарежа» не мала можливості своєчасно звернутися до суду, у зв'язку з поновленням діяльності підприємства, фінансово- господарського стану структурних підрозділів та відсутністю фінансування.

На підставі викладеного суд визнає причину пропуску строку звернення до адміністративного суду поважною.

Відповідачем через відділ діловодства та документообігу суду надано заперечення на адміністративний позов. За змістом наданих заперечень, в обґрунтування незгоди із позовом відповідач зазначив, що ВО «Краматорськміжрайтепломарежа» здійснює господарську діяльність, є платником єдиного внеску та зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Позивачем, самостійно визначене зобов'язання зі сплати єдиного внеску за травень 2014 року у розмірі 262 987,76 грн з терміном сплати 20.06.2014 року, у встановлений термін не сплачено. Погашення у повному обсязі відбулося 29.09.2014 року, у зв'язку з чим податковим органом було складено рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі 26 298,77 грн та пені у розмірі 14 141,52 грн. Внесення змін Законом України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» до розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звільняє позивача від обов'язку своєчасного справляння податку з єдиного внеску, але згідно Роз'яснень Державної фіскальної служби України № 13656/7/99-99-17-03-01-17 від 05.12.2014 року вбачається, що платники, які продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, зобов'язані виконувати всі встановлені Законом України 08.07.2010 № 2464-VI . Оскільки позивач продовжує здійснювати господарську діяльність, крім того, перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р зупинений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р, у відповідності до чого позивач зобв'язаний був своєчасно сплачувати єдиний внесок. Отже, вважають, що рішення державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС № 0000901702/3177 від 17.02.2015 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у загальному розмірі 40 440,29 грн за несвоєчасну сплату єдиного внеску є правомірним та законним, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача, просять відмовити у задоволені позовних вимог з підстав викладених у заперечені проти позову.

На підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу без участі сторін, на підставі наявних в матеріалах справи доказів в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.

Позивач, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго»(код ЄДРПОУ 0337119, пров. Земляний, буд.2, м. Краматорськ, Донецька область, 84313), пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації з 23.02.2001 року № 1 266 120 0000 002451, є юридичною особою, зазначене вбачається з Виписки з Єдиного державну реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.(а.с.359) Має відокремлений підрозділ в особі виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломарежа»(код ЄДРПОУ 05540936, пров. Земляний, буд.2 м. Краматорськ, Донецька область, 84313)(а.с.8)

На обліку як платник податків/зборів відповідач перебуває у Краматорській ОДПІ.

Відповідач, Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.

17.02.2015 року ДПІ у м. Краматорську було винесено рішення № 0000901702/3177 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21.06.2014 року по 29.09.2014 року, відповідно до якого до підприємства застосовано штраф у розмірі 26 298,77 грн та нараховано пеню у розмірі 14141,52 грн, загальна сума 40 440,29 грн.(а.с.12)

Згідно Сертифікату № 1128 про настання обставин непереборної сили від 14.10.2014 року Торгово-промисловою палатою України засвідчено факт настання обставин непереборної сили з 02.06.2014 року ВО «Краматорськміжрайтепломарежа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та дотримані законодавчих актів України, які стосуються справлянні та сплати податків та обов'язкових платежів.(а.с.10)

05.08.2015 року позивач звернувся до ДПІ у м. Краматорську заявою про звільнення підприємства від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції, та зауважили на тому, що у цей період також не застосовуються штрафні та фінансові санкції.(а.с.11)

Спірним питанням у справі, є правомірність винесення податковим органом рішення про нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску позивачем, якого звільнено від виконання обов'язків передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період проведення антитерористичної операції.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08 липня 2010 року №2464-VI. (Далі -Закон №2464-VI)

Пунктом 1 та пунктом 12 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” (далі - Закон № 1669).

Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 передбачено внесення змін до Закону № 2464, а саме розділ VIII “Прикінцеві та перехідні положення” доповнено пунктом 9-3 такого змісту:

“Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу”.

Пунктом 5 статті 11 Закону № 1669 передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-р, до зазначених населених пунктів належить м. Костянтинівка.

Водночас, у статті 10 Закону № 1669 передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Крім того, відповідно до статті 101 ПК України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577 “Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків”, документом-підставою для прийняття керівником (заступником керівника) контролюючого органу рішення про списання безнадійного боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), є відповідний сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин у податкових правовідносинах та використовується при списанні безнадійного податкового боргу відповідно до статті 101 Податкового кодексу України.

З наведених норм вбачається, що включення населеного пункту до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, не є безумовною підставою для невиконання чи виконання не в повному обсязі платниками єдиного внеску своїх обов'язків, передбачених частиною другою статті 6 Закону № 2464.

Так, в силу внесених змін Законом №1669 до Закону № НОМЕР_1 «Краматорськміжрайтепломарежа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» може бути звільнений від обов'язку виконання положень частини другої статті 6 Закону № 2464, за умови дотримання відповідної процедури, яка полягає у наданні документа, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, а саме - сертифіката Торгово-промислової палати України, та за умови подання заяви про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права в зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.

Судом враховуюється той факт, що на час прийняття спірного рішення Державною податковою інспекцією у м. Краматорську ГУ Міндоходів № 0000901702/3177 від 17.02.2015 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у загальному розмірі 40 440,29 грн за несвоєчасну сплату єдиного внеску, Сертифікатом Торгово- промислової палати № 1128 про настання обставин непереборної сили від 14.10.2014 року, засвідчено факт настання обставин непереборної сили ВО «Краматорськміжрайтепломарежа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з 02.06.2014 року при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та дотримані законодавчих актів України, які стосуються справлянні та сплати податків та обов'язкових платежів.

Крім того, позивачем до податкового органу подавалась заява про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску на підставі пункту 9-4 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Отже, у період з 02.06.2014 року підприємство звільнено від виконання обов'язку своєчасної сплати єдиного внеску, у відповідності до чого нарахування податковим органом штрафних санкцій та пені є протиправним.

Судом не приймаються до уваги заперечення контролюючого органу з приводу того, що платники ЄСВ, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, які продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, зобов'язані виконувати всі вимоги Закону № 2464, оскільки дані посилання не відповідають чинному законодавству, роз'яснення Державної фіскальної служби України № 13656/7/99-99-17-03-01-17 від 05.12.2014 року, на які посилається відповідач, не є нормативно-правовим актом, у відповідності до чого не має обов'язкового характеру для застосування в спірних правовідносинах.

Відповідно до частини першої статті 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з частиною четвертою статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно ч.1 ст. 71 КАС України,- кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ Міндоходів № 0000901702/3177 від 17.02.2015 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у загальному розмірі 40 440,29 грн за несвоєчасну сплату єдиного внеску є незаконним, необґрунтованим та такими, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про задоволення заявлених позивачем вимог.

За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломарежа» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби про скасування рішення- задовольнити повністю.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ Міндоходів № 0000901702/3177 від 17.02.2015 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у загальному розмірі 40 440,29 грн за несвоєчасну сплату єдиного внеску Обласним комунальним підприємствов «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломарежа».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ 0337119, пров. Земляний, буд.2, м. Краматорськ, Донецька область, 84313) в особі виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломарежа» судовий збір у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн 70 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Христофоров А.Б.