Справа № 727/6404/14-к
Провадження № 1-кс/727/1955/14
29 липня 2014 року м.Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого - слідчого судді ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
розглянувши клопотання слідчого в особливо важливих справах прокуратури Чернівецької області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової ревізії (матеріали кримінального провадження №12014260000000066 від 21.01.2014 року),
сторони кримінального провадження:
- Сторона обвинувачення - слідчий ОСОБА_3
Слідчий звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства в межах досудового розслідування кримінального провадження №12014260000000066 від 21.01.2014 року.
Дане клопотання погоджене із начальником відділу процесуального керівництва прокуратури Чернівецької області ОСОБА_4 .
Вказує, що 21.01.2014 працівниками ВБЛД УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області в ході проведення оперативно-пошукових заходів зібрано матеріали відносно службових осіб ТОВ «Сервіс Буд Україна», які зловживаючи службовим становищем, шляхом внесення недостовірних даних в акти виконаних робіт, привласнили бюджетні кошти в сумі понад 200 тис. грн., під час здійснення будівельних робіт з реконструкції вулиці Каспрука у м. Чернівці.
Згідно даних досудового розслідування встановлено, що 27 жовтня 2011 року у місті Чернівцях між Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради в особі першого заступника директора, начальника управління житлово-комунального господарства Департаменту житлово-комунального господарства - голови комітету з конкурсних робіт ОСОБА_5 та Товариством з додатковою відповідальністю «Чернівецька пересувна механізована колона №76» в особі генерального директора ОСОБА_6 укладено договір генерального підряду №218, згідно якого генеральний підрядник зобов'язується виконати відповідно до проектно-кошторисної документації та умов договору, роботи з реконструкції вул. Каспрука (стара назва вулиця Канівська) на ділянці від вул. Червоноармійської до вул. Сторожинецької у м. Чернівцях, договірна ціна робіт визначається на підставі кошторису та складає 7 650 000 гривень.
Крім того, 19 серпня 2013 року у місті Чернівцях між Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради в особі директора - ОСОБА_7 (в подальшому замовник), Товариством з додатковою відповідальністю «Чернівецька пересувна механізована колона №76» в особі генерального директора ОСОБА_6 (генпідрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Буд Україна» в особі директора ОСОБА_8 (субпідрядник) укладено договір субпідряду без номеру, згідно якого генпідрядник доручає (за погодженням з замовником), а субпідрядник приймає на себе обов'язки по влаштуванню асфальтного покриття по вул. Каспрука на ділянці від вул. Червоноармійської до вул. Сторожинецької у м. Чернівцях, вартість робіт, доручених підряднику за цим договором, складає 2 121 848 гривень.
Також встановлено, що 09.09.2013 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Праймвей Трейдінг» яке виступило «замовником» в собі директора - ОСОБА_9 та Чернівецьким міським комунальним підрядним шляхово-експлуатаційним підприємством яке виступило «виконавцем» в особі директора - ОСОБА_10 укладено договір на переробку давальницької сировини за №9/09, згідно якого «виконавець» зобов'язується виконати відповідно до умов цього договору роботу з переробки давальницької сировини: бітуму, щебеню та інших у готову продукцію, а «замовник» зобов'язується прийняти готову продукцію - асфальтобетон і оплатити виконану роботу.
Окрім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що фактично ремонтні роботи з реконструкції вул. Каспрука (стара назва вулиця Канівська) на ділянці від вул. Червоноармійської до вул. Сторожинецької у м. Чернівцях здійснювалися працівниками Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, адреса якого: м. Чернівці, вул. Олега Кошового, 41 ОСОБА_11 , під керівництвом та контролем колишнього директора - ОСОБА_10 та головного інженера - ОСОБА_12 , а також приватним підприємцем ОСОБА_13 та директором ПП «Артем Буд» ОСОБА_14 . Організацією виготовлення асфальтобетону займались АБД МіськШЕП ОСОБА_15 та ОСОБА_16 . Технагляд за будівництвом здійснював ОСОБА_17 .
Разом з цим, директор ТОВ «Сервіс-Буд Україна» ОСОБА_8 у своєму допиті показав, що за його дорученням, усіма питаннями щодо здійснення будівельних робіт та оформленням документів по влаштуванню асфальтного покриття по вул. Каспрука у м. Чернівцях займався представник Товариства - ОСОБА_18 .
Будучи допитаний в якості свідка колишній директор Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства - ОСОБА_10 повідомив, що їхнє підприємство приймало участь в проведені будівельних робіт по вул. Каспрука м. Чернівці, а також виготовляло асфальтобетонну суміш для всієї цієї дороги, на підставі договорів. Також він зазначив, що ці договори підписував головний інженер ОСОБА_12 .
Будучи допитаний в якості свідка начальник асфальтобетонної дільниці Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства - ОСОБА_15 підтвердив покази ОСОБА_10 та додав, що асфальт, яким покривали вул. Каспрука в м. Чернівцях, виготовлявся на їхньому асфальтному заводі, який знаходиться в с. Магала Новоселицького району Чернівецької області та входить до підрозділу Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства. Крім того, ОСОБА_15 зазначив, що за результатами відвантаження асфальту субпідрядним організаціям ТОВ «Праймвей Трейдінг» та ТОВ «Сервіс Буд Україна» складалися товарно-транспортні накладні у двох екземплярах, але де вони знаходяться він повідомити не може.
Для перевірки зазначених фактів, а також повного, об'єктивного та всебічного розслідування кримінального провадження, прийняття остаточного та законного рішення у провадженні, виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства.
А тому просить надати дозвіл працівникам Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області на проведення позапланової виїзної документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, з терміном проведення ревізії 15 робочих днів, починаючи з 01.08.2014 року.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, пославшись на обставини викладені в клопотанні.
Суд, проаналізувавши доводи слідчого, дослідивши матеріали додані до клопотання, вважає, що воно є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, 21.01.2014 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12014260000000066 зареєстровано відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.364-1 КК України.
Згідно з ст. 40 ч.2 п.4 КПК України слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Згідно з ст. 11 ч. 6, 7 Закону України «Про основні засади здійснення державною фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал. Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
За таких обставин, враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що проведення позапланової виїзної документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, суд вважає, що є підстави для задоволення клопотання слідчого.
Керуючись ст. 11 ч. 6, 7 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст.ст. 370-371 КПК України, суд, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл працівникам Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області на проведення позапланової виїзної документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, за період з серпня по листопад 2013 року з питань визначених постановою слідчого, тривалістю 15 робочих днів, тобто з 01.08.2014 року по 21.08.2014 року.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1