Постанова від 22.10.2015 по справі 359/7106/15-а

дата документу :

Справа № 359/7106/15-а

Провадження № 2-а/359/232/2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2015 року о 11 годині 35 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,

при секретарі - Шляхетко Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі Київської області про зобов'язання нарахувати пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

03.08.2015 позивач ОСОБА_1 звернулась до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом, в якому просила: визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі у здійсненні нарахування та виплати їй пенсії за віком за два місяці з 20 січня 2014 року по 19 березня 2014 року; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії з 20 січня 2014 року по 19 березня 2014 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовувала тим, що 10 січня 2014 року вона звернулась до відповідача за консультацією щодо виходу на дострокову пенсію за віком. Працівник управління ОСОБА_2, яка надавала консультацію, поінформувала її, що позивачу не вистачає 2,5 місяці стажу для виходу на дострокову пенсію. 20 березня 2014 року позивач повторно звернулась за призначенням пенсії і при повторному перерахунку іншим працівником, стаж позивача становив 35 років 4 місяці 15 днів. Як пізніше стало позивачу відомо, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію мають жінки, яким виповнилось 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. В липні 2015 року позивач звернулась до відповідача з проханням нарахувати та виплатити їй пенсію за два місяці з 20 січня по 19 березня 2014 року, яка не була нарахована з вини працівника управління, проте позивачу було відмовлено. Вона вважає, що відповідно до вимог ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсій, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, а тому строк на звернення до суду з адміністративним позовом нею не пропущений.

В судовому засіданні позивач повністю підтримала заявлені позовні вимоги, додатково пояснила, що у 2014 році вона неодноразово зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України та до Пенсійного фонду України зі скаргами щодо неправильного призначення їй пенсії та після відмови відповідача нарахувати та виплатити їй пенсію, звернулась з позовом до суду.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. По часта місце судового розгляду відповідач був повідомлений належним чином. Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника управління (а.с.33).

Відповідно до письмових заперечень від 08.09.2015 (а.с.38-39) Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільського району Київської області позов ОСОБА_1 не визнає, вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач стверджує, що відповідно до електронного журналу реєстрації рішень позивач надала заяву про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-2 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 20.03.2014, яка зареєстрована в електронному журналі форми 10 під №1211. Відповідно до вказаного закону право дострокового виходу на пенсію за віком в 55 років до 01.01.2015 мали жінки за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. Оскільки вказана умова виконувалась у січні 2014 року, позивач мала право звернутись за призначенням пенсії, але відповідне звернення до управління не надходило. Пунктом 1 статті 45 Закону передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, отже підстави для проведення виплати пенсії з більш раннього періоду відсутні, пенсія позивачу призначені при страховому стажі 35 ороків 4 місяці 15 днів. Вони також звертають увагу, що право на достроковий вихід на пенсію надавалося жінкам на власний розсуд, оскільки при достроковому виходу на пенсію передбачався відсоток зменшення пенсії, який у позивачки становить 14,5 %. Вони також звертають увагу, що наданий позивачем витяг форми ОК-5, який був сформований 10.01.2014 може бути взятий власником даних у будь-який час, а не тільки перед зверненням за пенсією. Наданий позивачем розрахунок стажу вони вважають нікчемним, оскільки він не підписаний, не має дати, тому не зрозуміло, хто, коли і де його писав.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові заперечення відповідача, матеріали справи, суд прийшов до висновку що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, з 20 березня 2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільського району Київської та отримує пенсію за віком, і дана обставина повністю визнана відповідачем.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 10 січня 2014 року зверталась до Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі Київської області, підтвердженням чого є виданий відповідачем витяг форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу», відповідно до яких позивач з 2008 року не працює (а.с.14-15).

Крім того, згідно з поясненнями позивача, вона зверталась до спеціаліста з нарахування пенсії Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі Київської області ОСОБА_2, якою було розраховано стаж позивача та помилково зазначено стаж - 34 роки 9 місяців 14 днів (а.с.17-18).

Встановлено, що 20 січня 2014 року позивачу виповнилось 55 років, і 20 березня 2014 року вона подала до Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі Київської області письмову заяву про призначення їй пенсії за віком (а.с.16).

Згідно з отриманого позивачем розрахунку стажу при її зверненні за призначенням пенсії, загальний стаж позивача на 20.01.2014 становив 35 років 4 місяці 15 днів, що також підтверджується даними її трудової книжки (а.с.10,11).

Відповідно до п.7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію мають жінки, яким виповнилось 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи.

Згідно з вимогами п.1 ч.1 ст.45 закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як вбачається з наданих позивачем листів - відповідей Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 07.07.2014 №1842/с-05 та від 05.08.2014 № 2099/с-01 (а.с.42-43) позивач у 2014 році зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та Пенсійного фонду України з письмовими зверненнями з приводу порушень, допущених відповідачем при призначенні їй пенсії, на що отримувала відповідь про те, що порушень з боку управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі при призначенні розміру пенсії не виявлено, а також, що пенсію позивачу призначено з дати звернення з заявою про призначення пенсії.

Крім того, 08.07.2015 позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі Київської області із письмовою заявою, в якій просила нарахувати їй пенсію за два місяці з 20 січня по 20 березня 2014 року (а.с.12).

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі Київської області від 13.07.2015 №7635/05 відповідач повідомив, що право дострокового виходу на пенсію за віком в 55 років до 01.01.2015 мали жінки за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільненні з роботи, та, оскільки вказана умова виконувалась у січні 2014 року, позивач мала право звернутися за призначенням пенсії, але відповідне звернення до управління не надходило, а також, що заява про призначення пенсії позивача зареєстрована 20.03.2014, і пенсія позивачу призначена з дня звернення, а підстави для проведення виплати з більш раннього періоду відсутні (а.с.13).

Проте дії відповідача суперечать вищенаведеним вимогам п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає право позивача на призначення пенсії з дня досягнення 55 років, тобто з 20 січня 2014 року, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку - 20 березня 2014 року.

Відповідач, не зважаючи на неодноразові звернення позивача, порушене право позивача на отримання пенсії з дня досягнення 55 років не усунув, чим допустив протиправну бездіяльність.

При цьому суд враховує, що відповідно до вимог ч.2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Строк звернення з адміністративним позовом до суду позивачем не порушений. Понесені позивачем витрати по оплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача відповідно до вимог ст.86 КАС України та в порядку, визначеному Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99, 128, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі Київської області про зобов'язання нарахувати пенсію - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі у здійсненні нарахування та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 за два місяці з 20 січня 2014 року по 19 березня 2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі здійснити нарахування та виплату пенсії з 20 січня 2014 року, з дня досягнення позивачем пенсійного віку 55 років, по 19 березня 2014 року, до дати призначення пенсії за віком.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 73 гривні 08 копійок.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя І.В. Муранова-Лесів