Ухвала від 06.09.2011 по справі 2а-7050/10/0670

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02

УХВАЛА

іменем України

"06" вересня 2011 р. Справа № 2а-7050/10/0670

номер рядка статистичного звіту 9.2.1

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Жизневської А.В.

ОСОБА_1,

при секретарі Соморовій В.А. ,

за участю представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі апеляційну скаргу Приватного підприємства "Брідер" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "18" травня 2011 р. у справі № 2а-7050/10/0670 за позовом Приватного підприємства "Брідер" до ОСОБА_2 міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання нечинними рішень про застосування штрафних санкцій ,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 року в задоволенні позовних вимог було відмовлено.

В апеляційній скарзі ПП "Брідер", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувану постанову та задовольнити їх позовні вимоги в повному обсязі. Апелянт зазначає, що судом першої інстанції при розгляді справи були зроблені недостовірні висновки про те, що відсутні прибуткові ордери на готівкові кошти, які були списані позивачем з розрахункового рахунку № НОМЕР_1 у банку ВАТ "УПБ" в розмірі 967496,94 грн. і які були спрямовані на виконання умов договору позики. Щодо не оприбуткування готівки, то апелянт зазначає, що судом не було взято до уваги наявність прибуткових касових ордерів: № 182 від . 09.11.2009 р. на суму 50 000.00 грн.; 183 від 13.11.2009 р. на суму 70 000,00 грн.; № 191 від , 01.12.2009 р. на суму 59 116.71 грн.; № 20 від 04.12.2009 р. па суму 150 000,00 гри.; № 21 від 07.12.20 09 р. на суму 250 000,00 грн.; № 22 від 11.12.2009 р. на суму 70 000.00 грн.; № 23 від 16.12.2009 р. на суму 100 000,00 грн.; № 24 від 22.12.2009 р. на суму 100 000.00 грн.: № 25 від 24.12.2009 р. на суму 118 380.23 грн., а також видаткових касових ордерів № 322. № 323. № 341. № 342. № 343. № 344, № 345, № 346. № 347. Висновок суду про встановлення ліміту залишків готівки в касі з перевищенням граничних розмірів, на думку позивача, не відповідає дійсності, оскільки згідно наказів ПП "Брідер" встановлювалися такі ліміти залишку готівки: №1 від 29 травня 2009 року -306800 грн., № 2 від 31 липня 2009 року -18052 грн., № 3 від 31 жовтня 2009 року -34493 грн. у відповідності з нормами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Позивачем для розрахунку ліміту залишків готівки в касі коефіцієнт 5 не застосовувався і ліміт встановлено на рівні мінімального розміру.

Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах, передбачених статті 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що працівниками ОСОБА_2 МДПІ була проведена планова виїзна документальна перевірка Приватного підприємства "Брідер" з питань дотримання вимог податкового , валютного та іншого законодавства, про що складено відповідний акт перевірки.

Перевіркою встановлено порушення пп. 2.6 ст. 2, п. 5.2, 5.4 ст. 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, а саме не оприбутковано до каси підприємства готівкові кошти в сумі 967496,94 грн. Перевіряючі прийшли до такого висновку, оскільки на момент перевірки відсутні прибуткові касові ордери та записи у касовій книзі про оприбуткування готівки згідно прибуткових касових ордерів, які відповідно до банківських виписок були списані з розрахункового рахунку платника №2600123188, який знаходиться у ВАТ "УПБ" (МФО 300205), а саме: 9 листопада 2009 року в сумі 50000,00 грн., 13 листопада 2009 року в сумі 70000,00 грн., 1 грудня 2009 року в мі 59116,71 грн., 4 грудня 2009 року в сумі 150000,00 грн., 7 грудня 2009 року в сумі 50000,00 грн., 11 грудня 2009 року в сумі 70000,00 грн., 16 грудня 2009 року в сумі 10000 грн., 22 грудня 2009 року в сумі 100000,0 грн., 24 грудня 2009 року в сумі 18380.23 грн.

Також перевіркою встановлено, що ОСОБА_3 підприємством „Брідер" протягом перевіряємого періоду встановлені наступні ліміти залишку готівки в касі: згідно наказу № 1 від 02.05.2009 р. на суму 306800,00 гри., згідно наказу №2 від 31 липня 2009 року - 18052 грн., №3 від 31 жовтня 2009 року - 34493 грн. За даними перевірки розрахунковий ліміт залишку готівки в касі визначено в сумі 1940 грн. До розрахунку було взята готівкова виручка (надходження до каси, крім сум, що одержані з банків) за травень, червень, липень 2009 року, що становить 29844 грн. та поділена на кількість робочих днів за 3 місяці (77 днів) і помножено на 5. Тому податковим органом при перевірці встановлено, що позивачем перевищено встановлений ліміт затишку готівки в касі в сумі 82260,57 грн.

15 квітня 2010 року ДПІ в Попільнянському районі винесено рішення про застосування фінансових санкцій №0000322350, якими застосовані до ПП „Брідер" штрафні (фінансові) санкції у розмірі 5002005,84 грн.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що ПП "Брідер" за період з 24 вересня 2008 року по 31 грудня 2009 року не оприбутковані до каси підприємства готівкові кошти в сумі 967496 грн. 94 коп., які відповідно до банківських виписок були списані з розрахункового рахунку платника №2600123188 в банку ВАТ "УПБ" (МФО 05), зокрема: 9 листопада 2009 року в сумі 50000 грн., 13 листопада 2009 року - в сумі 70000 грн., 1 грудня 2009 року - в сумі 59116 грн. 71 коп., 4 грудня 2009 року - в сумі 150000 грн., 7 грудня 2009 року - в сумі 250000 грн., 11 грудня 2009 року - в сумі 70000 грн., 16 грудня 2009 року - в сумі 100000 грн., 22 грудня 2009 року - в сумі 100000 грн., 24 грудня року - в сумі 118380 грн. 23 коп.

Вказані суми готівки не були оприбутковані до каси підприємства у вищезазначені дні, оскільки на момент перевірки були відсутніми прибуткові касові ордери та записи у касовій книзі про оприбуткування готівки згідно прибуткових касових ордерів.

Представник позивача в судовому засіданні в суді першої інстанції зазначав, що кошти в сумі 967496,94 коп., які були зняті з розрахункового рахунку в банку, оприбутковані до каси підприємства згідно прибуткових касових ордерів: № 182 від 09.11.2009 р. на суму 50 000.00 грн.; № 183 від 13.11.2009 р. на суму 70 000.00 грн.; № 191 від 01.12.2009 р. на суму 59 116,71 грн.; №20 від 04.12.2009 р. на суму 150 000,00 грн.; № 21 від 07.12.2009 р. на суму 250 000,00 грн.; № 22 від 11.12.2009 р. на суму 70 000,00 грн.; № 23 від 16.12.2009 р. на суму 100 000.00 грн.; № 24 від 22.12.2009 р. на суму 100 000,00 грн.; № 25 від 24.12.2009 р. на суму 118 380,23 грн., лише бухгалтером підприємства не проведено вказані суми по касовій книзі. Отже, на думку представника позивача, підприємством було допущено порушення порядку (правил) оприбуткування готівки в касі, але оприбуткування готівки до каси підприємства здійснено та оформлено вищевказаними прибутковими ордерами.

Такі доводи позивача судом першої інстанції правильно не було прийнято до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року №40/10320 із змінами та доповненнями (далі - Положення), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно п. 3.3 Положення приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

Пунктом 3.7 Положення передбачено, що приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.

Відповідно до п. 3.11. прибуткові та видаткові касові ордери до передавання в касу реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, який ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями.

В пункті 3.13 Положення зазначено, що касові документи після складання касиром звіту та оброблення цього звіту комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються в окремі папки та зберігаються відповідно до законодавства України відповідальною особою, на яку керівником покладено обов'язок щодо їх зберігання.

Згідно п. 4.2 Положення усі надходження і видачу готівки в національний валюті підприємства відображають у касовій книзі. Аркуші касової книги мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені відбитком печатки підприємства (юридичної особи). Кількість аркушів у касовій книзі засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства (юридичної особи). Виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вони засвідчуються підписами касира, а ' також головного бухгалтера або особи, що його заміщує.

В п. 4.3 Положення зазначено, що записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися. Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі.

Суд першої інстанції встановив, що при надходженні готівки, згідно прибуткових касових ордерів № 182 від 09.11.2009 р. на суму 50 000.00 грн.; № 183 від 13.11.2009 р. на суму 70 000.00 грн.; № 191 від 01.12.2009 р. на суму 59 116,71 грн.; № 20 від 04.12.2009 р. на суму 150 000.00 грн.; № 21 від 07.12.2009 р. на суму 250 000.00 грн.; № 22 від 11.12.2009 р. на суму 70 000,00 грн.; № 23 від 16.12.2009 р. на суму 100 000,00 грн.; № 24 від 22.12.2009 р. на суму 100 000,00 грн.; № 25 від 24.12.2009 р. на суму 118 380,23 грн. в касовій книзі (аркуші касової книги пронумеровані, прошнуровані та скріплені відбитком печатки підприємства) оригінал якої було оглянуто в судовому засіданні, а копія знаходиться в матеріалах справи, відповідні записи не робилися, а у відповідності до Положення повинні бути зроблені в цей же день. Також суду не було подано для огляду оригінал журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів 2009 р., в якому зареєстровані відповідні прибуткові ордери, а лише копія, яка не засвідчена підписом керівника підприємства чи іншої посадової особи (а.с.68-75).

Всі ці факти суд першої інстанції належним чином проаналізував і зробив обґрунтований висновок , що на момент проведення перевірки вказаних прибуткових касових ордерів не було в наявності.

Відповідно до пункту 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року №436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними добами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання у національній валюті, що встановлюються Національний банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідачем правомірно застосовані штрафні санкції в сумі 1837487,70 грн.

Судом встановлено, що позивачем протягом перевіряємого періоду встановлені наступні ліміти залишку готівки в касі: згідно наказу № 1 від 29.05.2009 р. - 306800,00 грн.. згідно наказу № 2 від 31.07.2009 р. - 18052,00 грн.; згідно наказу № 3 від 31.10.2009 р. - 34493,00 грн.

Відповідно до пункту 2.8 Положення зазначено, що підприємства можуть тримати в

поза робочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують

установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт

каси, обов'язково здається до банків для її зарахування па банківські рахунки. Відповідно до пункту 2.9 зазначеного Положення, підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат.

Згідно пункту 5.2 зазначеного Положення встановлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки з

каси, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування па рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов'язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Установлений з урахуванням прогнозних розрахунків ліміт каси у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності відповідно до вимог цього Положення.

Пунктом 5.3. Положення передбачено, що ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.

Згідно пункту 5.4 зазначеного Положення кожне підприємство визначає ліміт каси з урахуванням режиму і специфіки його роботи, віддаленості від банку, обсягу касових оборогів (надходжень і видатків) за всіма рахунками, установлених строків здавання готівки, тривалості операційного часу банку, наявності домовленості підприємства з банком на інкасацію тощо: - для підприємств, які мають строк здавання готівкової виручки (готівки) в банк, передбачений підпунктом "в" пункту 5.1 цієї глави, - у розмірах, що залежать від установлених строків здавання готівкової виручки (готівки) та її суми, але не більше п'ятикратного розміру середньоденних надходжень готівки (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти).

За даними розрахунку податкового органу ліміт залишку готівки в касі визначено в сумі 1940.00 грн., а при розгляді скарги позивача на оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій ДПА в Житомирській області ліміт залишку готівки визначено в розмірі 2458,35 грн.

Представник позивача в судовому засіданні не погоджувався з даним розрахунком, мотивуючи тим, що перевіряючими не враховано надходження до каси за травень, червень, липень 2009 р., які складають 1 101 144,73 грн., та не враховано, що підприємство знаходиться в іншому місті від банківської установи та кількість робочих днів у вказаному періоді складає 61 день, а не 77, як зазначено перевіркою.

Проте суд першої інстанції дав вірну оцінку доводам представника позивача і зазначив, що позивачем не надано достатніх доказів, що підтверджують надходження до каси готівки (надходження до каси, крім сум, що одержані з банків) у травні, червні, липні 2009 р. в розмірі 1101144,73 грн. Стосовно місцезнаходження ПП "Брідер", то відповідачами враховано той факт, що позивач знаходиться не в одному місті з банківським відділенням.

Згідно касової книги ОСОБА_3 підприємство "Брідер" розпочало готівкові розрахунки 29 травня 2009 року та відповідно до пункту 5.2 Положення згідно наказу підприємства від 02.05.2009 року № 1 встановило прогнозний розрахунок ліміту каси в розмірі 306800 грн. У двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців роботи підприємство повинно переглянути ліміт каси за фактичними показниками діяльності відповідно до вимог Положення.

Відповідно до наказу від 31 липня 2009 року №2 ПП "Брідер" встановлений ліміт залишку готівки в касі в сумі 18052 грн.

З касової книги підприємства вбачається, що за період з 29 травня 2009 року по 28 серпня 2009 надходження готівки в касу підприємства, крім сум, що одержані з банків складають 31896.03 грн. (прибуткові касові ордери від 29 травня 2009 року, №2 на суму 6800 грн., прибутковий касовий ордер від 4 червня 2009 року №4 на суму 21795 грн.79 коп., від 24 липня 2009 року №11 на суму 1300 грн., від 28 липня 2009 року №12 на суму 1248 грн. 94 коп., від 12 серпня 2009 року №13 на суму 751 грн. 30 коп.), а не 1101144грн.73 коп., як обчислено підприємством у розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі.

Кількість робочих днів за період з 29 травня 2009 року по 28 серпня 2009 року склала

63 дні.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив, що розрахунковий ліміт готівки в касі з 12 вересня 2009 року до 31 жовтня 2009 року складає 2531 грн.45 коп. (31896 грн.03 коп./63 робочих дні х 5), а не 18052 грн. як обчислено підприємством.

З таким розрахунком погоджується і колегія суддів.

Згідно пункту 5.2 Положення підприємство повинно було перерахувати ліміт каси у двотижневий строк після 28 серпня 2009 року, але не зробило цього і тому з 12 вересня 2009 року він згідно розрахунків складає 2531 грн.45 коп.

Наказом від 31 жовтня 2009 року підприємством затверджено ліміт залишку готівки касі підприємства в сумі 34493 грн. Позивач зазначає, що для розрахунку ліміту була врахована готівкова виручка за серпень, вересень, жовтень 2009 року, що становила 2207566 грн.38 коп., поділена на кількість робочих днів підприємства у вказаних місяцях - 64 дні.

Однак, згідно касової книги підприємства за період з 1 серпня 2009 року по 31 жовтня 2009 року надходження готівки в касу підприємства, крім сум, що одержані з банків задають 31466 грн.38 коп., а не 2207566 грн.38 коп., як зазначено позивачем в розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі.

Таким чином, розрахунковий ліміт готівки в касі з 31 жовтня 2009 року складає

2458,35 грн. (31466 грн.38 коп./64 робочих дні х 5), а не 34493 грн. 22 коп., як обчислено підприємством .

3 урахуванням викладеного сума понадлімітних залишків готівки в касі склала 615694 грн. 89 коп.

В п. 5.8 Положення зазначено, що якщо ліміт каси встановлено з перевищенням граничних розмірів, визначених пунктом 5.4 цієї глави, то він уважається встановленим на рівні зазначених граничних розмірів. У цьому разі сума зазначених перевищень уважається понадлімітною.

Враховуючи все вищевикладене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що рішення про застосування фінансових санкцій № НОМЕР_2 від 15.04.2010 р. є правомірним та скасуванню не підлягало. Дії відповідачів є правомірними, здійсненими в межах їх повноважень та відповідають Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Враховуючи вищевикладене, постанова суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні усіх обставин справи в їх сукупності. Судом вірно встановлено характер спірних взаємовідносин та обґрунтовано застосовано норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б могли призвести до прийняття невірного рішення , не встановлено. Твердження апеляційної скарги зазначений висновок суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,206,212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу приватного підприємства " Брідер" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: А.В. Жизневська

ОСОБА_1

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3 підприємство "Брідер" вул.Прудова 8,смт.Корнин,Попільнянський район, Житомирська область,13514

3- відповідачу ОСОБА_2 міжрайонна державна податкова інспекція вул.Б.Хмельницького,14а,смт.Попільня,Житомирська область,13500

4- Державна податкова адміністрація в Житомирській області, вул. Войкова 7, м. Житомир, 10003