Постанова від 05.07.2011 по справі 2-а-1379/11

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" липня 2011 р. Справа № 2-а-1379/11

номер рядка статистичного звіту 10.3.2

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Жизневської А.В.

ОСОБА_1,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги ОСОБА_2 , Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "25" квітня 2011 р. у справі № 2-а-1379/11 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИЛА:

4 квітня 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому посилаючись на свій статус постраждалого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, просив визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії відповідно до ст.51 Закону України від 28 лютого 1991 року N 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон N 796-XII) та перерахунок пенсії на підставі частини 2 статті 56 Закону N 796-XII, відповідно до якого розмір пенсії збільшується на 1 процент заробітку за кожний наступний рік роботи понад 20 років стажу.

Богунський районний суд м. Житомира постановою від 25 квітня 2011 року позовні вимоги задовольнив частково. Визнав неправомірною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати з 03.01.2008 року по 31.03.2011 року ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язав ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 03.01.2008 року по 31.03.2011 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеною постановою ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо перерахунку пенсії на підставі частини 2 статті 56 Закону N 796-XII, відповідно до якого розмір пенсії збільшується на 1 процент заробітку за кожний наступний рік роботи понад 20 років стажу, та прийняти нову постанову про задоволення позову в цій частині.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення , яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Зокрема відповідач зазначає, що ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 06.04.2011 року вимоги позивача за період з 03.01.2008 року по 04.10.2010 року - залишено без розгляду, проте всупереч даній ухвалі постановою суду першої інстанції задоволено вимоги ОСОБА_2 за весь період - з 03.01.2008 року по 31.03.2010 року.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає задоволенню , а апеляційна скарга Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області - частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, станом на день звернення до органів пенсійного забезпечення мав загальний стаж роботи 32 роки, тобто понад 20 років, які передбачені частиною 2 статті 56 Закону N 796-XII як підстава для призначення спеціальної пенсії.

Відповідно до ст.15 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, що встановлюються або цим Законом або законом, який регулює особливості статусу таких громадян, тобто умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом N 796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом N 1788-XII.

10.03.2010 року позивач звернувся із письмовою заявою до відповідача і просив провести йому перерахунок та виплату додаткової пенсії відповідно до ст.ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та здійснити нарахування збільшення пенсії на 1% відповідно до ст.56 вказаного Закону №796 .

Обставини справи свідчать про те, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом N 796-XII. Статтею 56 цього Закону передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з пунктом 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше, ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що він визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсій Законом N 796-XII не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частині першій статті 28 Закону N 1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону N 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону N 1058-IV встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону 796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

За таких обставин постанова суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову щодо перерахунку пенсії на підставі частини 2 статті 56 Закону N 796-XII, відповідно до якого розмір пенсії збільшується на 1 процент заробітку за кожний наступний рік роботи понад 20 років стажу підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог в цій частині.

Крім того, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2 щодо виплати додаткової пенсії, передбаченої ст. 51 Закону N 796-XII, суд першої інстанції своєю ухвалою залишив позовні вимоги за період з 03.01.2008 року по 04.10. 2010 року без розгляду, однак всупереч даній ухвалі постановою суду першої інстанції помилково задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 за весь період , а саме з 03.01.2008 року по 31.03.2011 року.

Відповідно до частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 статті 99 КАС України встановлено, що шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, що пов'язане зі специфікою правовідносин, а також має сприяти наданню доказів, підвищує їхню достовірність і тим самим сприяє встановленню істини у конкретній адміністративній справі.

Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційних скарг на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст.183-2,198,200,202,207,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від 25 квітня 2011 року в частині відмови в задоволенні позову щодо зобов"язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату збільшення пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років трудового стажу відповідно до ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та в частині задоволення заявлених позивачем вимог за період часу з 03.01.2008 року по 31.03.2011 року скасувати, та прийняти нову постанову, якою:

"Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиплати з 04.10.2010 року по 31.03.2010 року ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Зобов"язати ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 04.10.2010 року по 31.03.2011 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, з урахуванням проведених виплат.

Зобов"язати ОСОБА_3 управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 збільшення пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років трудового стажу відповідно до ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 04.04.2011 року. "

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: А.В. Жизневська

ОСОБА_1

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Пилипчук Микола Іванович вул.Г.Потапова, 3, кв.63,Житомир,10031

3- відповідачу ОСОБА_3 управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10005