10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02
іменем України
"17" червня 2011 р. Справа № 2-а-201/11
номер рядка статистичного звіту 10.2.4
Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Котік Т.С.
ОСОБА_1,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від "22" березня 2011 р. у справі № 2-а-201/11 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області про визнання незаконним рішення ,
11 березня 2011 року ОСОБА_2 звернулась до Радомишльського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Радомишльського районного суду Житомирської області від 22 березня 2011 року позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузях національної економіки - протиправними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області перерахувати позивачу пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2008 рік та виплатити різницю в розмірі пенсії з моменту виникнення права на перерахунок з 11.09.2010 року по 11.03.2011 року .
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Не погоджуючись прийнятим рішенням, позивач звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з урахуванням показника середньої заробітної плати працівника у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік починаючи з 01.06.2009 року, а також сплатити різницю між належним та сплаченим розміром пенсії починаючи з 01.06.2009 року.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
24.02.2011 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по України за 2008 рік.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що вказані дії відповідача є неправомірними та суперечить вимогам ст. ст. 21, 22, 24, 46 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки при проведенні перерахунку пенсії у 2009 році, на вимогу позивача, повинен бути застосований показник середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України за 2008 рік.
Рішенням Конституційного суду України №10-пр від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення пункту 10 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України", Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
З урахуванням викладеного, коли внесення змін до Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" в редакції Закону №107-VI від 28.12.2007 року визнано неконституційною, на даний час діє норма зазначеної статті в редакції від 09.07.2007 року.
Згідно приписів ч. 2 ст. 40 Закону (у редакції чинній на момент проведення перерахунку) при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанова Кабінету Міністрів України № 530), які по різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
ОСОБА_4 праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року від 11.03.2009 року було повідомлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Згідно з п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту визначаються виключно законами. Статтею. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішені спору застосуванню підлягають положення Закону України " "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений частиною другою статті 40 Закону України.
Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню тільки в період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року.
Частина четверта статті 42 Закону не встановлює обмеження для працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення.
Крім того при вирішенні позову суд зазначив період за який слід перерахувати пенсію позивачу, при цьому обмежив цей перерахунок кінцевою датою, що є порушенням прав позивача на соціальний захист, тому постанову суду першої інстанції слід скасувати в цій частині, зазначивши, про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, із застосуванням приписів частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 11.09.2010 року, без зазначення кінцевої дати.
У решті постанова підлягає залишенню без зміни.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від "22"березня 2011 р. скасувати в частині зазначення кінцевого терміну порушених прав позивача.
Прийняти у вказаній частині нову постанову, якою зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2008 рік з 11 вересня 2010 року.
У решті постанову залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: Т.С. Котік
ОСОБА_1
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Купріяненко Тетяна Василівна вул.Воїнів -Інтернаціоналістів 3/37,смт.Радомишль,Житомирська область,12200
3- відповідачу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області вул.М.Житомирська, 8,м.Радомишль,Житомирська область,12200