Постанова від 28.10.2015 по справі 815/6874/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/6874/14

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,

суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2, СП "Пограничник" про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування розпорядження відповідача №680/А-2012 від 21.05.2012 року «Про надання громадянину України ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2015 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про необхідність її задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що з 23.06.2008 року позивач є членом садівничого товариства «Пограничник» та в його користуванні знаходиться земельна ділянка №117 загальною площею 0,06 га за адресою: вул.Виноградна на території СТ «Пограничник», СМ «Вапнярський», Фонтанська сільська рада, Комінтернівський район, Одеська область (за межами населеного пункту).

Вказана обставина підтверджується Витягом з протоколу № 3 від 23.06.2008 року загальних зборів СТ «Пограничник» про прийняття ОСОБА_1 в члени товариства та закріплення земельної ділянки №117 по вул. Виноградна; витягом з рішення Фонтанської сільської ради № 367-V від 08.08.2008 р.; членською книжкою садовода (серія АО №000252); довідкою № 693 від 25.08.2012 року, виданої СТ «Пограничник»; викопіюванням з карти землекористування.

Садівниче товариство «Пограничник» існує з 1992 року відповідно до рішення виконавчого комітету Фонтанської сільської ради народних депутатів Комінтернівського району Одеської області (рішення №108 від 17.12.1992 року).

З червня 2008 року позивач постійно та своєчасно сплачую членські та цільові внески до товариства і належним чином користуюся земельною ділянкою №117, що підтверджується довідкою СТ «Пограничник».

В кінці 2013 року згідно ст. 118 Земельного Кодексу України, позивач забажав реалізувати своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки.

Після виготовлення технічного звіту з кадастрової зйомки на виділену йому в користування земельну ділянку, він звернувся до Управління Держземагентства у Комінтернівському районі Одеської області з заявою про надання відомостей з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою щодо бажаного місця розташування земельної ділянки, яка передбачається до відведення в СМ «Вапнярський», СТ «Пограничник», вул. Виноградна, ділянка № 117 на території Фонтанської сільської ради.

У травні 2014 року позивач звернувся до Головного управління Держземагентства в Одеській області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки безоплатно у власність.

Відповідно до наказу Головного управління Держземагентства в Одеській області №15-407/14-14-СГ від 05.06.2014 року заява була задоволена та отримано дозвіл на розроблення проекту землеустрою.

Після розробки проекту і погодження документації із землеустрою 10 вересня 2014 року позивач звернувся з заявою про внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру(отримання кадастрового номеру земельної ділянки).

24.09.2014 року в управлінні Держземагентства у Комінтернівському районі Одеської області позивач отримав копію рішення №РВ-5100091812014 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру у зв'язку з тим, що за наявними в Управлінні відомостями на дану земельну ділянку розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки іншій особі на підставі розпорядження Комінтернівської РДА від 21 травня 2012 року №680/А-2012.

В кінці жовтня 2014 року позивач отримав копію розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації (№680/А-2012 від 21 травня 2012 року) «Про надання громадянину України ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради(за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області».

16.10.2014 року позивач звернувся до Комінтернівської районної державної адміністрації з запитом на отримання публічної інформації та отримав копію розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (№680/А-2012 від 21 травня 2012 року) «Про надання громадянину України ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області».

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з з відсутності підстав для скасування розпорядження відповідача №680/А-2012 від 21.05.2012 року.

Проте колегія суддів частково не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

За змістом ч. 1 ст. 35 Земельного кодексу України установлено, що громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.

На підставі ч. 5 ст. 35 Земельного кодексу України приватизація земельної ділянки громадянином - членом садівницького товариства здійснюється без згоди на те інших членів цього товариства.

За правилами ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додається погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

У відповідності до ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва у розмірі не більше 0,12 гектара.

Згідно ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

В ході судового розгляду встановлено, що відповідно до довідки СТ “Пограничник” №693 від 25 серпня 2012 року з моменту вступу позивача у члени товариства земельна ділянка площею 0,06га знаходиться у користуванні в зв'язку з вибуттям попереднього землекористувача (а.с. 10).

За змістом довідки СТ “Пограничник” №693 від 25 серпня 2012 року гр. ОСОБА_2 не перебував і не перебуває у складі членів товариства, земельні ділянки для ведення садівництва йому у користування на надавались.

З огляду на наведені правові норми та фактичні обставини справи колегія суддів приходить до висновку, що приймаючи розпорядження №680/А-2012 від 21 травня 2012 року та надаючи ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, яка перебуває у користуванні позивача, Комінтернівська РДА порушила право позивача на користування цією земельною ділянкою та на отримання її у власність (а.с. 18).

Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» є регіональним органом виконавчої влади, якому ст. ст. 17, 124 ЗК України та ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» надані певні повноваження щодо розпорядження земельними ділянками, які знаходяться у державній власності та знаходяться за межами населених пунктів.

За змістом п. “г” ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Таким чином, адміністративний позов в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження Комінтернівської РДА є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Водночас, варто також зазначити, що право користування земельною ділянкою площею 13,7 га СТ “Пограничник” захищало в судовому порядку.

Так, згідно рішення господарського суду Одеської області від 21 листопада 2008 року у справі №12/21-08-4343 визнано право користування земельною ділянкою загальною площею 13,7га за СТ “Пограничник” (а.с. 25-26).

Рішенням Фонтанської сільської ради №367-V від 08 серпня 2008 року СТ “Пограничник” був виданий дозвіл на розробку містобудівного обґрунтування розміщення садівничого товариства, з затвердженням списків громадян-членів товариства, назв вулиць та номерів ділянок з закріпленням номерів земельних ділянок за кожним членом товариства (а.с. 44).

Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області №560/А-2009 від 02 квітня 2009 року СТ “Пограничник” було дозволено розробку містобудівного обґрунтування розміщення садівничого товариства за вищевказаною адресою, з метою оформлення права постійного користування (а.с. 45).

28 серпня 2009 року розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації Одеської області № 918/А-2009 визнано таким, що втратило чинність розпорядження № 560/А-2009 від 02 квітня 2009 року.

В подальшому, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 січня 2010 року у адміністративній справі 2а-13338/09/1570 зазначене розпорядження Комінтернівської райдержадміністрації Одеської області № 918/А-2009 від 28 серпня 2009 року було скасовано (а.с. 27-29).

Рішенням господарського суду Одеської області від 28 травня 2012 року у справі №5017/921/2012 за позовом Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області до СТ “Пограничник” про заборону використання земельної ділянки, площею 13,7 га, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09 серпня 2012 року та постановою Вищого господарського суду України від 02 листопада 2012 року, у задоволенні вказаного позову Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області було відмовлено (а.с. 30-31).

На підставі ст. 255 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Відповідно п.7 розділу X “Перехідні положення” Земельного кодексу України (в редакції 2001 року), громадяни та юридичні особи зберігають право на земельні ділянки, одержані ними до 01 січня 2002 року у власність, тимчасове користування або на умовах оренди в розмірах, що були раніше передбачені чинним законодавством.

Неоформлення до кінця документів на землю не є підставою для припинення права користування земельною ділянкою, так як перелік підстав для припинення права власності права користування, передбачений ст.ст. 140-141 Земельного кодексу України, є вичерпним.

Як зазначалось, ОСОБА_2 на день звернення до Комінтернівської районної державної адміністрації з заявою про приватизацію даної земельної ділянки не був користувачем даної земельної ділянки, а тому не мав згідно з ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу України правових підстав для вирішення питань по приватизації даної земельної ділянки.

Крім того, на момент прийняття оскаржуваного розпорядження і на даний час рішення виконавчого комітету Фонтанської сільської ради народних депутатів Комінтернівського району Одеської області від 17 грудня 1992 року №108 про виділення членам садівничого товариства “Пограничник” земельних ділянок є чинним.

Отже, колегія суддів вважає, що надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради є неправомірним, та позбавляє позивача можливості реалізувати своє право на отримання у власність зареєстрованої земельної ділянки в межах установлених норм безоплатної передачі.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, в ході розгляду справи позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач не надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, а тому, керуючись ст. 202 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов слід задовольнити.

Керуючись ст. ст. 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ч. 5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2015 року у справі № 815/6874/14 - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації №680/А-2012 від 21.05.2012 року про надання громадянину України ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.І. Шляхтицький

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: А.В. Крусян