19 жовтня 2015 р. Справа № 876/11890/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Сапіги В.П.
суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу дочірнього підприємства "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард" на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2014 р. в адміністративній справі за позовом дочірнього підприємства "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард" до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області про скасування наказу та визнання протиправними дій,
30.10.2014 року дочірнє підприємство "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард" звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області про скасування наказу № 567 від 21.08.2014 року та визнання протиправними дій.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.06.2015р. відмовлено в задоволенні позовних вимог. Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржив позивач, який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення за яким задовольнити адміністративний позов. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відповідач перевищив свої повноваження, призначивши та здійснивши позапланову перевірку підприємства в порядку встановленого Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", який не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів прокурорського нагляду. Вважає, що оскільки відповідачем безпідставно винесено оскаржуваний наказ про проведення позапланової перевірки ДП "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард", то відповідно дії працівників Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області щодо проведення позапланової перевірки позивача щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони водних ресурсів та поводження з відходами, яка оформлена актом перевірки від 21-22.08.2014 року є протиправними та такими, що суперечать діючому законодавству України.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
При вирішенні даного спору судом першої інстанції вірно враховано, що ДП "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ № 199609 та копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 701032.
У відповідності до листа-орієнтування Генеральної прокуратури України про здійснення прокурорського нагляду та організації роботи контролюючими органами від 05.08.2014 року Івано-Франківською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері 19.08.2014 року винесено постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в ДП "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард".
21.08.2014 р. начальником Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області видано наказ №567 про проведення перевірок. Вказаний наказ прийнятий на виконання доручення Івано-Франківської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням і застосуванням законів у природоохоронній сфері №63-728 вих. - 14 від 20.08.2014 р.
У відповідності до наказу від 21.08.2014 року №567 та направлення від 21.08.2014 року №455 працівниками Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області проведено перевірку ДП "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард" з питань дотримання останнім вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони водних ресурсів та поводження з відходами. За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ДП "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард".
При проведенні перевірки відповідачем ОСОБА_2 екологічною інспекцією в Івано-Франківській області встановлено порушення позивачем вимог законодавства виявлені під час заходу державного нагляду (контролю), зокрема позивачем в порушення пункту "г" частини 1 ст. 17 Закону України "Про відходи", п. п.1.4 п.1 Інструкції, затвердженої наказом Мінприроди № 342 встановлено, що не ведеться первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, а також встановлено порушення позивачем пункту "г" частини 1 ст. 17, ч.1 ст. 26 Закону України "Про відходи", п. 5 Порядку, затвердженого постановою КМУ № 2034, а саме дані, наведені у статистичній звітності щодо поводження з відходами, не є достовірними, зокрема не подані дані щодо утворення та утилізації відходів (птиці свійської здохлої) за 2013 рік.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V який, зокрема встановлює порядок, умови та вимоги до проведення заходів державного нагляду (контролю) у вигляді планових та позапланових заходів та Закону України від 25 червня 1991 року № 1264-XII “Про охорону навколишнього природного середовища”.
Статтею 34 Закону України від 25 червня 1991 року № 1264-XII встановлено, що завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Згідно зі статтею 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня безпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Зокрема положеннями статті 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) і засвідчується печаткою.
Статтею 4 Закону України № 877-V передбачено, що орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до статті 6 Закону України № 877-V , проведення позапланових заходів з інших підстав крім передбачених цією статтею забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
На спростування доводів апелянт суд першої інстанції правомірно покликається на приписи ст.2 Закону України № 877-V за якою встановлено, що дія цього закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення прокурорського нагляду.
За змістом статті 37 Закону № 1264-XII нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-XII “Про прокуратуру” (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1789-XII) вимоги прокурора, які відповідають чинному законодавству, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки.
Інспекція є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства охорони навколишнього середовища та здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Отже, органи прокуратури в межах наданих повноважень мали право звернутися з відповідною вимогою до Інспекції, а остання, в свою чергу, зобов'язана виконати вказані вимоги.
Стороною відповідача доведено, що інспектори Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, були залучені до перевірки, яка проводилась Івано-Франківською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в якості спеціалістів.
Вказана позиція апеляційного суду узгоджується з рішенням Верховного Суду України, зокрема, з постановою від 25.09.2013 р. №21-255а13.
Відповідно до вимог ч.1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України
Беручи до уваги наведені нормативно-правові акти та встановлені обставини справи, що підтверджені належними та допустимими письмовими доказами, колегія суддів поділяє наведені висновки суду першої інстанції, що Інспекція при проведенні перевірки підприємства не порушила приписи положень Закону № 877-V, оскільки на вимогу Івано-Франківської міжрайонної прокуратури відповідачем 21.08.2014 року видано наказ №567 та направлення №455 про проведення перевірки ДП "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард" з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони водних ресурсів та поводження з відходами, які підписано начальником Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області.
Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційні скарги належить залишити без задоволення, а постанову без змін.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.196, п.3 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
Апеляційну скаргу дочірнього підприємства "Городенківська птахофабрика" ПАТ "Авангард" залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2014 р. у справі № 809/3520/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя В.П. Сапіга
Судді Н.Г. Левицька
ОСОБА_3
Повний текст виготовлено 20.10.2015р.