22 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 520/1394/15-а
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Калашнікова О.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Потапчука В.О., Єщенка О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м.Одеси від 09 червня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 - голови батьківського комітету Одеського навчально-виховного комплексу «Надія» «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний заклад №275» Одеської міської ради Одеської області до Департаменту освіти і науки Одеської міської ради, заступника голови Одеської міської ради ОСОБА_2, депутата Одеської міської ради ОСОБА_3, третя особа ОСОБА_4, про визнання протиправними дій та скасування наказів,
В лютому 2015 року Батьківський комітет НВК №275 «Надія» в особі голови ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Одеси з позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив:
- визнати протиправним видання заступником голови Одеської міської ради ОСОБА_2 протоколу доручення від 31.12.2014р. №02.2-15мг/285;
- визнати протиправним видання Департаментом освіти і науки Одеської міської ради наказу №5 від 15.01.2015р. «Про створення комісії з перевірки окремих питань діяльності Одеського НВК «Надія»;
- визнати протиправним збір депутатом Одеської міської ради ОСОБА_3 персональної інформації про батьків-благодійників, що надавали додаткові кошті до НВК №275 «Надія»;
- визнати незаконними дії відповідачів, вчиненні з метою перевірки відповідності залучення, витрачання та обліку додаткових коштів, що надійшли до НВК «Надія»;
- скасувати накази Департаменту освіти і науки Одеської міської ради №5 від 15.01.2015р. «Про створення комісії з перевірки окремих питань діяльності Одеського НВК №275 «Надія», №26 від 02.02.2015р. «Про продовження терміну роботи комісії з перевірки окремих питань діяльності Одеського НВК №275 «Надія»;
- зобов'язати утриматись від вчинення дій, направлених на порушення прав, свобод та інтересів батьків-благодійників, що надавали додаткові кошти до НВК №275 «Надія» шляхом заборони збирання їх персональних даних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що керівництвом Одеської міськради організовано заходи, направлені на проведення перевірки участі батьків у виконанні ними своїх обов'язків щодо догляду за дітьми, створення їм умов для освіти, виховання та матеріально - технічного забезпечення, у їх благодійній діяльності, розголошення їх персональних даних. Ні заступник Одеського міського голови, а ні Департамент освіти Одеської міської ради не мають правових підстав для здійснення перевірок навчального закладу, так як державний нагляд (контроль) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, здійснює Державна інспекція навчальних закладів України. На думку позивача, наказ Департаменту освіти і науки Одеської міської ради №5 від 15.01.2015р. «Про створення комісії з перевірки окремих питань діяльності Одеського НВК «Надія» видано Департаментом з перевищенням його повноважень, виконання вказаного наказу велось з порушенням вимог Закону України «Про захист персональних даних», зокрема, з'ясовувались персональні дані батьків, діти яких навчаються в Одеському НВК «Надія».
Відповідачі проти позову заперечували, зазначивши, що до міської ради від батьківської громадськості навчального закладу надійшла інформація про випадки надмірного фінансового навантаження на батьків учнівського корпусу Одеського НВК «Надія», засновником якого є Одеська міська рада, з метою перевірки якої міський голова протокольно доручив створити відповідну комісію. Департамент освіти та науки Одеської міської ради є структурним підрозділом органу місцевого самоврядування з питань освіти, основним завданням якого, серед іншого, є здійснення управління закладами освіти комунальної форми власності та перевірки діяльності всіх типів навчальних закладів в межах встановлених законодавством повноважень. Право Департаменту науки та освіти Одеської міської ради здійснювати контроль за діяльністю Одеського НВК «Надія» встановлено і Статутом Одеського НВК «Надія». На думку відповідачів, їх дії щодо видання доручення і наказів про створення комісії з перевірки окремих питань діяльності Одеського НВК «Надія» відповідають вимогам законодавства про місцеве самоврядування і прийняті в межах повноважень. В задоволенні позову відповідачі просили відмовити.
Постановою Київського районного суду м.Одеси від 09.06.2015р. в задоволенні позову відмовлено.
Приймаючи вказане рішення суд дійшов висновку, що а ні з позову, а ні з пояснень представника позивача не вбачається, які саме права батьківського комітету Одеського НВК «Надія» порушено діями відповідачів при виданні наказів про створення комісії з перевірки окремих питань діяльності навчального закладу. За висновками суду, дії заступника голови міської ради і Департаменту освіти та науки Одеської міської ради щодо видання доручення і наказів про створення комісії з перевірки окремих питань діяльності Одеського НВК «Надія» відповідають вимогам законодавства про місцеве самоврядування і прийняті в межах їх повноважень.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийнято з порушенням норм матеріального права і з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову, якою задовольнити вимоги позову в частині визнання протиправним видання заступником голови Одеської міської ради ОСОБА_2 протоколу доручення від 31.12.2014р. №02.2-15мг/285, визнати протиправним видання Департаментом освіти і науки Одеської міської ради наказів №5 від 15.01.2015р. та №26 від 02.02.2015р. і скасування їх.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» ні серед власних, ні серед делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад не передбачено повноважень щодо ініціювання призначення та проведення комплексних перевірок дошкільних, загальноосвітніх або позашкільних навчальних закладів. На даний час такими повноваженнями наділена лише Державна інспекція навчальних закладів України. Апелянт знаходить незаконним покладення судом обов'язку доказування у даній справі на позивача, ігноруючи, при цьому, положення ч.2 ст.71 КАС України. Діями відповідачів порушено норми Конституції України, зокрема: ст.23 (позбавлення права дітей і батьків на вільний розвиток їх особистості), ст.32 (незаконне втручання в особисте життя, збирання інформації про особу без її згоди), ст.36 (порушення права на свободу об'єднання в громадські організації - батьківські комітети), ст.41 (позбавлення права вільно володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю), ст.43 (погіршення умов для здійснення права на працю) та ст.53 (погіршення репутації навчального закладу).
Представник заступника голови Одеської міської ради ОСОБА_2 подала клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, інші сторони, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибули, а тому, на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, Одеський НВК «Надія» є комунальним бюджетним дошкільним і загальноосвітнім навчальним закладом І-ІІІ ступенів. Засновником комплексу є Одеська міська рада.
26.12.2014р. на зустрічні з громадськістю, що проводилась міським головою за участю міського керівництва і представників громадськості, до Одеського міського голови ОСОБА_5 звернулась мати учениці 2-а класу ОСОБА_4 із заявою про примусову оплату за навчання в Одеському НВК «Надія».
За підсумками обговорення питання про примусову оплату за навчання в Одеському НВК «Надія» 31.12.2014р. заступником голови Одеської міської ради ОСОБА_2 складено протокол доручення №02.2-15мг/285, який погоджено з Одеським міським головою, щодо створення комісії у складі працівників Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, депутатів Одеської міської ради, представників громадськості м.Одеси, для перевірки фактів примусової оплати за навчання в Одеському НВК «Надія».
На виконання вказаного протокольного доручення Департаментом освіти і науки Одеської міської ради видано наказ №5 від 15 січня 2015 року «Про створення комісії з перевірки окремих питань діяльності Одеського НВК «Надія», яким створено відповідну комісію для перевірки, затверджено її склад та зобов'язано комісію провести перевірку дотримання вимог чинного законодавства України при залученні, витрачанні та обліку додаткових коштів в Одеському НВК «Надія», а за результатами роботи підготувати до 30.01.2015р. проект інформації Одеському міському голові.
Наказом Департаменту світи і науки Одеської міської ради №26 від 02.02.2015р. продовжено до 15.02.2015р. роботу комісії з перевірки окремих питань діяльності Одеського НВК «Надія».
Як зазначалось вище, при зверненні з даним позовом до суду Батьківський комітет НВК №275 «Надія» в особі голови ОСОБА_1 посилається на те, що у відповідачів відсутні правові підстави для здійснення перевірок навчального закладу, так як повноваженнями щодо відповідних перевірок, відповідно до Закону України «Про освіту», наділена лише Державна інспекція навчальних закладів України.
Колегія суддів знаходить правильним висновок Київського районного суду м.Одеси про помилковість таких доводів позивача та, у зв'язку з цим, відсутність підстав для задоволення позову. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про освіту» державна політика в галузі освіти визначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно п.п.1 п.а) ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів міських рад належить управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, та організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 5 Закону України «Про освіту» передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, та місцевими органами управління освітою.
Статтею 11 вказаного Закону визначені органи управління освітою в Україні. Так, серед інших, до вказаних органів віднесені органи місцевого самоврядування, а також утворені органами місцевого самоврядування структурні підрозділи з питань освіти (місцеві органи управління освітою).
Згідно ч.2 ст.14 Закону України «Про освіту» органами місцевого самоврядування створюються відповідні органи управління освітою, діяльність яких спрямовується на управління навчальними закладами, що є комунальною власністю.
З урахуванням вказаних норм, при міській раді створено Департамент освіти та науки Одеської міської ради, який відповідно до Положення про нього, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 16.04.2013р. №3287-VІ, є її виконавчим органом, одним із основних завдань якого є участь у забезпеченні реалізації державної політики в галузі освіти, наукової, інноваційної діяльності на території міста ОСОБА_6.
Рішенням Одеської міської ради від 26.01.2007р. №911-V затверджено Статут Одеського навчально-виховного комплексу «Надія» «Загальноосвітня школа І-ІП ступенів - дошкільний заклад № 275» Одеської міської ради Одеської області у новій редакції.
Так, Статутом передбачено, що Одеський навчально-виховний комплекс «Надія» «Загальноосвітня школа І-ІП ступенів - дошкільний заклад № 275» Одеської міської ради Одеської області є комунальним бюджетним дошкільним і загальноосвітнім навчальним закладом І-ІП ступенів.
Пунктом 5.1 Статуту встановлено, що управління Комплексом здійснюється його Засновником, яким відповідно до п.1.7 є Одеська міська рада, безпосереднє керівництво Комплексом здійснюється директором, а координація діяльності - управлінням освіти та науки Одеської міської ради.
В розділі ІХ Статуту визначено контроль за діяльністю Комплексу. Відповідно до п.9.2 Статуту Державний контроль здійснюють Міністерство освіти і науки України, Державна інспекція навчальних закладів, контроль за діяльністю здійснює Засновник.
Контроль за правильним витрачанням коштів фонду загального обов'язкового навчання здійснюють органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування та органи управління освітою.
Таким чином, твердження апелянта, що дії відповідача спрямовані на привласнення владних повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, не відповідають дійсності, а наказ про створення комісії з перевірки окремих питань діяльності Одеського НВК №275 «Надія» та наказ про продовження терміну такої перевірки видані в межах наданих повноважень та не суперечать чинному законодавству України.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт, серед іншого, посилається на те, що в порушення п.2.8.7 Регламенту виконавчих органів Одеської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Одеської міської ради від 31.10.2005р., протокол доручень №02.2-15мг/285 за підсумками зустрічі міського керівництва з представниками громадськості м.Одеси 26.12.2014р. видано та підписано заступником голови Одеської міської ради ОСОБА_2 31.12.2014р., тобто через 5 днів після зустрічі.
Колегія суддів не бере до уваги такі доводи апелянта, оскільки в п.2.8.7 Регламенту виконавчих органів Одеської міської ради не передбачено строків щодо виготовлення відповідних протоколів доручень, а лише встановлено, що такі протоколи після їх виготовлення терміново розсилаються разом із супровідним листом їх адресатам.
Безпідставними, також, являються доводи апелянта щодо відсутності у заступника голови Одеської міської ради ОСОБА_2 повноважень щодо контролю за виконанням протоколу доручень, оскільки п.2.8.6 Регламенту виконавчих органів Одеської міської ради передбачено, що контроль за виконанням протокольних доручень здійснює організаційний відділ, однак Регламентом не заборонено здійснення контролю за таким виконанням безпосередньо Одеським міським головою чи його заступником.
Щодо доводів позивача про ігнорування відповідачами вимог нормативно-розпорядних актів щодо встановлення мораторію на здійснення перевірок навчальних закладів, то дійсно постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014р. №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ і організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження. Однак, додаток до вказаної постанови встановлює виключний перелік контролюючих органів (служб, відомств та міністерств) та не містить органів місцевого самоврядування, у зв'язку з чим на дії Департаменту освіти та науки Одеської міської ради не розповсюджується вимога щодо погодження перевірок з Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна норма міститься в п.8 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». В той же час, як зазначалось вище, право органів місцевого самоврядування та Засновника (Одеської міської ради) проводити контроль діяльності Комплексу встановлено розділом ІХ Статуту Одеського навчально-виховного комплексу «Надія» «Загальноосвітня школа І-ІП ступенів - дошкільний заклад № 275» Одеської міської ради Одеської області.
Апеляційний суд критично ставиться до доводів апелянта, що заява ОСОБА_4 від 26.12.2014р. є заявою про вчинення кримінального правопорушення та має розглядатися в порядку ст.214 КПК України, оскільки суд розцінює вказану заяву як звернення до Засновника комунального бюджетного дошкільного загальноосвітнього навчального закладу щодо виконання ним своїх функцій по управлінню та координації діяльності цього закладу.
На підставі викладеного вище, суд апеляційної інстанції знаходить правильними висновки суду першої інстанції, що дії відповідачів щодо видання доручення і наказів про створення комісії з перевірки окремих питань діяльності ОНВК «Надія» відповідають вимогам законодавства про місцеве самоврядування, прийняті в межах наданих їм законодавством повноважень, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
При розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.200 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198 ч.1 п.1, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Київського районного суду м.Одеси від 09 червня 2015 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Потапчук В.О.
ОСОБА_6