Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
29 жовтня 2015 р. № 820/8871/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В. розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 174,19 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час знаходження на обліку як безробітного відповідач був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 03.10.2000 року, у зв'язку з чим незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 174,19 грн.
Згідно зі ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України даний позов підлягає розгляду та вирішенню в порядку скороченого провадження.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, вказаною у позові. Конверт із судовими документами повернувся до суду з поміткою “за закінченням терміну зберігання ”.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи зазначене, відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся за сприянням працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості ( а.с.15), де був зареєстрований з відкриттям персональної картки № 203916009120800004..
Відповідачу з 15.12.2009 року наданий статус безробітного відповідно Закону України “Про зайнятість населення” та відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, “Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності” призначена допомога по безробіттю.
Відповідно до п.2 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються особи віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готові та здатні приступити до роботи.
Згідно зі статтею 43 Закону України “Про зайнятість населення” статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку та інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
У ч. 3 ст. 3 Закону України “Про зайнятість населення” встановлено, що зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про зайнятість населення” до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову альтернативну службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої діяльності, а також особи, що навчаються за денною формою.
Згідно з п. 7 ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за заявницьким принципом» структурним підрозділом Харківського міського центру зайнятості опрацьовано інформацію яка надійшла з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно фізичних осіб - підприємців, які припинили підприємницьку діяльність згідно цього Закону, якою був встановлений факт державної реєстрації відповідача як фізичної особи - підприємця з 03.10.2000 року ( а.с.13).
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріальне забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 60/62 від 13.02.2009р., Постановою правління Пенсійного Фонду України 13.02.2009 №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248(далі - Порядок) розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення.
На підставі виявленого факту проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення та складено відповідний Акт від 06.07.2015 року № 209ФОП( а.с.10).
Розслідуванням встановлено, що під час реєстрації в центрі зайнятості відповідач не повідомив про факт його перебування на обліку як фізичної особи -підприємця не надавши при цьому ніяких документів та підтверджуючи у заяві про надання статусу безробітного,що не зареєстрований як фізична особа - підприємець. При цьому на день надання відповідачу статусу безробітного в базі ЄІАС(.NET) був відсутній запис про його реєстрацію, а відповідні відомості з цього приводу були внесені в липні 2015 року та інформація свідчила про реєстрацію особи як ФОП з 03.10.2000 року
Отже, відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання статусу безробітного відносився до категорії зайнятого населення та умисно приховав факт здійснення підприємницької діяльності.
Судом встановлено, що позивач отримав Витяг є ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, з якого вбачається факт реєстрації відповідача як ФОП, діяльність якого припинено.
Харківським міським центром зайнятості прийнятий наказ від 07.07.2015 року № 883 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 за період з 15.12.2009 року по 29.12.2009 року в сумі 174,19 грн.( а.с.9).
Вказаний наказ, згідно до п.7 Порядку був направлений позивачем разом з листом-претензією від 08.07.2015 року № ХМЦЗ-02-9126-26/15 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу ( а.с.8). Борг відповідачем не сплачено.
Відповідно до п. 4) ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" зареєстровані безробітні зобов'язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Згідно до ч. 3 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного. Пунктом 1 ст. 45 вказаного закону передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: зайнятості особи;
Як вбачається з заяви про надання статусу безробітного, відповідач був ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного, що визначені Законом України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття" та зазначив, що не є зареєстрованим як суб'єкт підприємницької діяльності , про що свідчить його особистий підпис.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Отже, в ході судового розгляду було доведено, що під час знаходження на обліку як безробітного, відповідач був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 03.10.2000 року, у зв'язку з чим незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 174,19 грн.
На час розгляду справи по суті сума боргу на рахунки Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття гр. ОСОБА_1 в розмірі 174,19 грн. не перерахована, а наказ від 07.07.2015 року № 883 про повернення коштів ним не оскаржений.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-11, 183-2, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, м. Харків, вул. Орловська, буд. 17, 61000) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 36224721, вул. Шевченка, буд. 137-А, м. Харків, 61013, на р/р 37177300802007, у банку одержувача: ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011), незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 174,19 грн. (сто сімдесят чотири гривні 19 копійок).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя В.В.Сагайдак