Рішення від 21.08.2010 по справі 2-790/10

Талалаївський районний суд Чернігівської області

смт. Талалаївка, вул. Леніна, 38, 17200, (04634) 2-15-42

Справа №2-790/10.

РІШЕННЯ

Іменем України

21 серпня 2010 року Талалаївський районний суд Чернігівської області в складі:

Головуючого судді - Бабич О.І

При секретарі - Ярошенко Л. А.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Талалаївка справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності Управління Пенсійного Фонду та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до

пенсії як дитині війни.

ВСТАНОВИВ:

.

ОСОБА_1 звернувся до суду з цивільним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі, Чернігівської області про нарахування підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії з підвищенням на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, та провести відповідні виплати за період з 03.08.2007р. по 31.12.2007р., з 01.01.2008р по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. з 01.01.2010р. по день ухвалення рішення судом

Свої позовні вимоги мотивує тим, що він є дитиною війни та відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» йому щомісячно повинна підвищуватися пенсія на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Всупереч того, що державні соціальні гарантії дітям війни встановлені ч. 2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не можуть бути обмежені чи скасовані іншими нормативно - правовими актами, розмір пенсії щомісячно протиправно не підвищувався на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Позивач через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Представник відповідача через канцелярію суду подав письмові заперечення на позов, який не визнає, просить в його задоволенні відмовити. Свої заперечення обґрунтовує тим, що відповідач діяв в межах повноважень наданих йому Законом України та підзаконними нормативно-правовими актами. Відповідач зазначає, що Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено що фінансування виплат по даному закону проводиться з державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України. Крім того ч. З ст. 28 Закону України «Про Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим ч. 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим законом. З цього відповідач робить висновок, що зазначений мінімальний розмір пенсії за віком для перерахунків чи підвищення пенсії не застосовується.

У відповідності ч.2 ст. 158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності, суд вважає за можливе розглянути спір по суті на підставі наявних у справі доказів.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних, прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Також суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно ч.3 ст. 10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно з'ясувавши всі с: обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юрціщ^І значення: для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає що позовні з; підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової що було менше 18 років. В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 народі грудня 1935 року і є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист війни», що підтверджується посвідченням серія №103915 від 03.12.1999 року та паспорними даними серії НК 262224, виданий 15 лютого 1997 року Талалаївським ?В УМЗ С Чернігівській області.

Має статус дитини війни та право на виплату підвищення до пенсії в розмірі мінімальної пенсії за віком.

УПФУ в Талалаївському районі не заперечує того факту, що позивач є дитиною ВІР розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальна захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової вір» працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та інших випадках передбачених законом. Таким чином щомісячна доплата до пенсії дл дітей війни є формою реалізації конституційного права на соціальний захист громадян, а відповідно до спеціального закону, є дітьми війни.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише З правилами, передбаченими частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкош державне пенсійне страхування, іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розші або встановлював інші розміри на даний час не існує.

Суд не бере до уваги положення частини 3 статті 28 Закону України «Пзі загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з якої вбачається, що мінімальний розмі пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті застосовується виключно дл визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим законом, оскільки наявність такої норми і відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізащ§ позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячного підвищення на ЗІ відсотків мінімальної пенсії за віком, який передбачено ст.. 6 Закону України «Про соціальші захист дітей війни».

Відповідно до ст.. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінал" забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджет України, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду України. У разі не встановлення 1 державному бюджеті коштів на виплату щомісячних надбавок дітям війни що створює ситуалм правової невизначеності стосовно джерела коштів з яких має виплачуватися зазначена надбамя Тому зазначені обставини не можуть бути підставою для порушення прав громадян ш соціальний захист, з тому числі й на отримання надбавки де пенсії, яка прямо передбаяеи законом.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базуєть:- -: спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових акЯІ національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетна асигнувань. Посилання ж представників органів державної влади на відсутність коштів, як ж причину не виконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги.

Так у справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини констатував ще ш приймає аргумент уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади Ш можуть посилатись на відсутність коштів як на причину не виконання своїх зобов'язань.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються : ш

можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних ш

допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Тому суд визнає бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Талалаївсьимр районі Чернігівської області, щодо ненарахування ОСОБА_1 підвищення до жшаЖ передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 04.08.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009 р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010 р. по 21 серпня 2010р., - протиправною.

Пунктом 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107 текст статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в такій редакції (набрала чинності з 01 січня 2008 року): «Дітям війни (крім тих, за яких поширюється дія закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».

Згідно частини 2 статті 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх не конституційність.

Ураховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» у редакції цього Закону від 18.11.2004 року № 2195- IV, поновили свою дію з 22 травня 2008 року і діяли також протягом 2009 року, та на даний час.

Пунктом 17 ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом було зупинено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Однак Законом України від 19.01.2006 року № 3367-1У «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» пункт 17 статті 77 виключено та статтею 110 (викладеною цим Законом у новій редакції) установлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються з 01 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Цей закон був опублікований 22.03.2006 року, а тому набрав чинності 02.04.2006 року.

Тобто з 02.04.2006 року стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» знову почала діяти, але підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 30 % мінімальної пенсії за віком, як визначив законодавець, могло здійснюватись лише за певних умов, зокрема, поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

Відповідно до Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», дію положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»на 2007 р. було призупинено в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної пенсії за віком.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп визнано неконституційними деякі положення Законів України «Про державний бюджет на 2007 рік», зокрема ст. 29 зазначеного Закону, яким було призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної пенсії за віком.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп визнано неконституційними деякі положення Законів України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зокрема ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у редакції цього Закону.

Рішення Конституційного суду є обов'язковим до виконання на всій території України. В п. 5 вищезазначеного рішення зазначено, що рішення Конституційного суду в даній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що в

неконституційними.

Крім того, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року N 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», с необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи ін органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради, Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівн підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як КонститучЦ так і закону.

За таких обставин заперечення Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівське області за позовом ОСОБА_1 про відмову в задоволенні позову пр»з підвищення до пенсії на 30%, як дитині війни, являється без підставним.

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України У Талалаївському районі задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України Талалаївському районі Чернігівської області щодо ненарахування ОСОБА_1, який має правовий статус дитини війни, підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 04.08.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009 рИ 31.12.2009р.,' з 01.01.2010 р. по 21 серпня 2010р.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чер~ області здійснити перерахунок пенсій ОСОБА_1 з урахуванням його підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, та забезпечити йому виплату І 04.08.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009 р. по 31.12.2009р. 01.01.2010 р. по 21 серпня 2010р. включно відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальні захист дітей війни» та ч.І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсів страхування», з урахуванням проведених раніше виплат.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області Талалаївський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду.

Суддя О.І.Бабич