про повернення подання
29 жовтня 2015 рокум. ПолтаваСправа № 816/4478/15
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Соколенко Ф.Ф., розглянувши матеріали подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Приватного підприємства "ВИД-ПРЕСТИЖ" про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, -
28 жовтня 2015 року заявник Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з поданням до Приватного підприємства "ВИД-ПРЕСТИЖ" про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, у розмірі 378,42 грн..
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2015 року подання залишено без руху у зв'язку з його невідповідністю вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме, не надання документу про сплату судового збору в розмірі 1218 грн або доказів на підтвердження підстави звільнення Кременчуцької ОДПІ від сплати судового збору. Для усунення недоліків встановлено строк до 11:00 год. 29 жовтня 2015 року.
Факсимільним зв'язком на номер телефону, який визначений у матеріалах подання як телефон заявника для зв'язку, передано Кременчуцькій ОДПІ копію ухвали про залишення подання без руху, що підтверджується факсограмою від 28.10.2015.
На виконання вищевказаної ухвали, Кременчуцькою ОДПІ 29 жовтня 2015 року засобами електронного зв'язку направлено до суду заяву про усунення недоліків №768, у якій заявник зазначив, що має право звертатися до суду з поданнями про стягнення коштів з рахунків в порядку, визначеному статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, без обов'язку сплати судового збору.
Провадження у справах, порушених за поданням податкових органів, поданим на підставі статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, є окремим видом судового провадження, відмінним від загального (позовного). Сторонами такого провадження, як випливає з частини сьомої статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, є заявник (орган державної податкової служби, що вніс подання), та відповідач - платник податків, стосовно якого таке подання внесено.
З огляду на це, загальні норми Кодексу адміністративного судочинства України, що регулюють процедуру позовного провадження, до провадження на підставі подання податкового органу можуть застосовуватися лише в частині, що не суперечить спеціальним нормам статті 1833 цього Кодексу.
Статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено перелік особливих вимог, що пред'являються до подання податкового органу, та особливий перелік процесуальних дій суду, які можуть учинятися в процесі розгляду такого подання.
Водночас у частині, що не врегульована статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, вимоги до подання визначаються загальними нормами, зокрема статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
За визначенням статті 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, Закон України "Про судовий збір" передбачає сплату судового збору за подання до суду позовної заяви чи будь-якої іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Одночасно, Закон України "Про судовий збір" визначає випадки, коли судовий збір не підлягає сплаті шляхом виключення відповідних заяв із числа об'єктів справляння судового збору та встановлення пільг щодо слати судового збору.
Так, вичерпний перелік заяв, за подання яких не справляється судовий збір наведено у частині другій статті 3 Закону України "Про судовий збір", а пільги щодо сплати судового збору встановлені у статті 5 цього Закону. Вказаний перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Виходячи зі змісту статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, подання є підставою для здійснення провадження у справі за зверненням органів доходів і зборів за особливою процедурою, а тому, відповідно, вважається особливою формою позовної заяви, яка є об'єктом справляння судового збору.
З таких підстав, Кременчуцька ОДПІ зобов'язана додати до подання документ про сплату судового збору у розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою передбачена ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
При зверненні до адміністративного суду з даним поданням Кременчуцька ОДПІ мала сплатити судовий збір в розмірі 1218 грн.
Разом з тим, заявником не надано суду доказів сплати судового збору.
З огляду на викладене, суд прийшов висновку про те, що заявником вимоги ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2015 року про залишення подання без руху не виконані, недоліки подання не усунуті.
Частиною 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
За таких обставин, суд вважає за необхідне застосувати наслідки статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність визнання подання Кременчуцької ОДПІ неподаним та повернення його заявнику
На підставі викладеного, керуючись пунктом 1 частини 3 та частиною 4 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Приватного підприємства "ВИД-ПРЕСТИЖ" про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника повернути заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення подання не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, яка його подала, разом із поданням та усіма доданими до нього матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку особою, яка подала позовну заяву, до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ф.Ф. Соколенко