Справа № 815/3598/15
19 жовтня 2015 року м. Одеса Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.,
за участю сторін:
- представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 02.03.2015р.),
- представника відповідача - ОСОБА_2В.(довіреність від 16.12.2014р. №4078/10),
- відповідача - ОСОБА_3 ( на підставі службового посвідчення №7 від 20.01.2015р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі справу за адміністративним позовом Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_3, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_4 про визнання дій протиправними та скасування наказу,-
Крижанівська сільська рада звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_3, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування наказу від 15.04.2015р. №71, визнання протиправними дій щодо прибуття державних інспекторів для проведення перевірки за відсутності відповідного направлення, визнання протиправними дій щодо порядку проведення перевірки та складання за результатами перевірки довідки від 17.04.2015р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржений наказ №71 від 15.04.2015р. прийнято із порушенням процедури встановленої п.8 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», а тому, він підлягає скасуванню. Також, позивач зазначав, що державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_4 та ОСОБА_3, на його думку, порушивши норми чинного законодавства, прибули для проведення перевірки без повідомлення керівництва Крижанівської сільської ради, за відсутності відповідного направлення, вели себе зухвало та агресивно, приступили до перевірки в останній день її проведення о 14:00 год. Також, позивач стверджував, що державні інспектори зазначили, що для проведення перевірки їм потрібні документи, однак перелік таких документів у письмовому вигляді надати відмовились, зазначивши, що сільська рада ніби то не надає документи. Позивач зазначив, що представники Крижанівської сільської ради не відмовлялись надати документи та повідомляли інспекторів про те, що вони нададуть необхідні документи після отримання їх переліку. Крім того, представником позивача наголошено, що відповідачами жодного акту про результати проведеної перевірки або відмови у її проведенні не складено та на адресу сільради не направлено.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у адміністративному позові.
Представник Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря заперечувала проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов зазначивши, що перевірка Крижанівської сільської ради проводилася на виконання постанови слідчого СУ ГУМВС України в Одеській області про проведення перевірки по кримінальному провадженню від 06.04.2015р., з урахуванням вимог п.5 ст.40 Кримінально-процесуального кодексу України, на підставі наказу Держекоінспекції №71 від 15.04.2015р. Також, представником відповідача зазначено, що держінспекторами було пред'явлено службові посвідчення, наказ на проведення перевірки та постанову голові та заступнику Крижанівської сільської ради, однак, керівництвом Крижанівської сільської ради не надано жодного документу, матеріалу та пояснення з приводу питань визначених у постанові, мотивуючи це відсутністю письмового запиту з боку Держекоінспекції та оскільки згідно наказу, 17.04.2015р. був останнім днем проведення перевірки, держінспекторами складено довідку від 17.04.2015р.
Відповідач державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_3 заперечувала проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, зазначивши що при здійсненні заходів щодо проведення перевірки порушень діючого законодавства з її боку допущено не було, керівництву Крижанівської сільської ради були повідомлені питання щодо яких здійснюється перевірка та ознайомлено із наказом про проведення перевірки та постановою слідчого про проведення перевірки, однак у зв'язку із тим, що ніяких документів для здійснення перевірки надано з боку позивача не було, вони разом з ОСОБА_4 склали довідку про неможливість здійснення перевірки. Також, ОСОБА_3 зазначила, що Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.09.2008р. №464, на який посилається позивач, не розповсюджується на проведення перевірок органів місцевого самоврядування, а процедура здійснення перевірок органів місцевого самоврядування не врегульована.
Представник державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився.
Заслухавши пояснення представників сторін, заслухавши пояснення свідків та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря було прийнято наказ №71 від 15.04.2015р. про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області по фатам викладеним у постанові слідчого СУ ГУМВС України в Одеській області про проведення перевірки по кримінальному провадженню від 06.04.2015р. у період з 15.04.2015р. по 17.04.2015р.(а.с.60) Відповідно до вказаного наказу для проведення перевірки направлялися державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Підставою для прийняття Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря наказу №71 від 15.04.2015р. була постанова слідчого СУ ГУМВС України в Одеській області М.М.Макарова від 06.04.2015р. про призначення по кримінальному провадженню №12013170330000410 від 20.02.2013р. перевірки Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря з питання щодо дотримання природоохоронного законодавства України посадовими особами Крижанівської сільської Комінтернівського району Одеської області при використанні земельної ділянки водного фонду (в межах Чорного моря) загальною площею 1105 кв.м. для будівництва буни у с.Крижанівка.(а.с.72-73)
Відповідно до положень п.4 ч.2 ст.40 Кримінального процесуального кодексу України слідчий органу досудового розслідування уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Згідно з ч.5 ст.40 Кримінального процесуального кодексу України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.
Відповідно до п.1 ст.35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» 25 червня 1991 року-XII державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Виходячи з пунктів 4.2, 6.3 Положення про Державну екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011р. №136, Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря є повноважним органом на проведення перевірок у сфері природоохоронного законодавства та була зобов'язана призначити та провести перевірку Крижанівської сільської Комінтернівського району Одеської області відповідно до постанови слідчого СУ ГУМВС України в Одеській області Макарова М.М. від 06.04.2015р. по кримінальному провадженню №12013170330000410 від 20.02.2013р.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що наказ Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря №71 від 15.04.2015р. був прийнятий із порушенням процедури встановленої п.8 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», а тому, він підлягає скасуванню з огляду на наступне.
Відповідно до п.8 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014р. встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
При цьому, відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014р. №408 надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що наказ Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 15.04.2015р. №71 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області по фатам викладеним у постанові слідчого СУ ГУМВС України в Одеській області про проведення перевірки по кримінальному провадженню від 06.04.2015р. у період з 15.04.2015р. по 17.04.2015р. було прийнято відповідно до вимог діючого законодавства та позовні вимоги Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання його протиправним та скасування задоволенню не підлягають.
Також, суд вважає, що не підлягають задоволенню позовні вимоги Крижанівської сільської ради про визнання протиправними дій державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_3В та ОСОБА_4 щодо прибуття для проведення перевірки за відсутності відповідного направлення, щодо порядку проведення перевірки та складання за результатами перевірки довідки від 17.04.2015р. у зв'язку із наступним.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Відповідно до приписів Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства зокрема органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч.3 ст.35 зазначеного Закону встановлено, що порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів визначається цим Законом та іншими законами України.
Позивач в обґрунтування зазначених позовних вимог посилався на порушення державними інспекторами приписів Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.09.2008р. №464. Однак, відповідно до п.1.3 вказаного Положення він поширюється на державних інспекторів органів Держекоінспекції та суб'єктів господарювання. При цьому, відповідного порядку організації та проведення перевірок органів місцевого самоврядування, до яких відноситься і відповідач, на теперішній час не встановлено.
За таких обставин, суд вважає необґрунтованими посилання представника позивача на порушення з боку державних інспекторів щодо прибуття для проведення перевірки за відсутності відповідного направлення та порядку проведення перевірки і складання за результатами перевірки довідки від 17.04.2015р., а не акту перевірки, оскільки таких вимог діючим законодавством для проведення перевірок щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства органами місцевого самоврядування не встановлено, незважаючи на наявність компетенції у відповідача здійснювати такі перевірки.
Також, судом встановлено, що 17.04.2015р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_3В та ОСОБА_4 була складена довідка щодо проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства Крижанівською сільською радою з питань визначених у постанові слідчого СУ ГУМВС України в Одеській області від 06.04.2015р. (а.с.61) У вказаній довідці інспекторами зазначено, що документи та матеріали необхідні для можливості проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Крижанівською сільською радою не надані, у зв'язку із чим провести позаплановий захід державного нагляду (контролю) не є можливим. Зазначені обставини щодо не надання документів для проведення перевірки не спростовані у ході судового розгляду справи.
Так, як встановлено у ході офіційного з'ясування обставин справи, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_3В та ОСОБА_4 надали позивачу на ознайомлення наказ на проведення перевірки та службові посвідчення, про що зроблені відповідні відмітки у журналі реєстрації перевірок по Крижанівській сільській раді (а.с.21-22). Також, було ознайомлено керівництво Крижанівської сільської ради з постановою слідчого, яка була підставою для призначення проведення перевірки щодо дотримання природоохоронного законодавства України посадовими особами Крижанівської сільської Комінтернівського району Одеської області при використанні земельної ділянки водного фонду (в межах Чорного моря) загальною площею 1105 кв.м. для будівництва буни у с.Крижанівка. Однак, жодного документу з цього питання інспекторам для можливості здійснення перевірки позивачем надано не було.
Представник позивача у судовому засідання наполягав на тому, що документи надані не були у зв'язку із тим, що інспекторами не було надано у письмовому вигляді запит із конкретним переліком документів. При цьому, як зазначено вище діючим законодавством не передбачено обов'язковості надання такого запиту для проведення перевірки, а також, керівництво Крижанівської сільської було ознайомлено із питаннями порушеними у постанові слідчого, щодо яких здійснювалась перевірка.
У ході судового розгляду справи було допитано в якості свідків заступника голови Крижанівської сільської ради з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_6, інспектора з благоустрою Крижанівської сільської ради ОСОБА_7, а також бухгалтера КП «Надія» Крижанівської сільської ради ОСОБА_8.
Заступник голови Крижанівської сільської ради ОСОБА_6 пояснив, що він був присутнім з початку того як інспектори з'явились до Крижанівської сільської ради, зазначив, що їм було відомо з яких питань проводиться перевірка, однак, оскільки переліку необхідних документів у письмовому вигляді складено не було, документів перевіряючим не надали. При цьому, зазначив, що конкретного переліку документів щодо вказаного питання діючим законодавством не встановлено.
Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 повідомили, що вони не були присутніми з моменту коли з'явились інспектори, а були запрошені під час спілкування інспекторів з керівництвом Крижанівської сільської ради щодо необхідності надання переліку документів. Також, зазначили, що не помітили зухвалості у поведінки з боку інспекторів, зазначивши лише те, що була напружена обстановка.
Таким чином, у ході офіційного з'ясування обставин справи не спростовано обґрунтованість складення державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_3В та ОСОБА_4 17.04.2015р. довідки про неможливість проведення перевірки у зв'язку із ненаданням Крижанівською сільською радою документів для її здійснення.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_3, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування наказу від 15.04.2015р. №71, визнання протиправними дій щодо прибуття для проведення перевірки за відсутності відповідного направлення, щодо порядку проведення перевірки та складання за результатами перевірки довідки від 17.04.2015р. - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 26.10.2015р.
Суддя К.О. Танцюра
У задоволенні адміністративного позову Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_3, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування наказу від 15.04.2015р. №71, визнання протиправними дій щодо прибуття для проведення перевірки за відсутності відповідного направлення, щодо порядку проведення перевірки та складання за результатами перевірки довідки від 17.04.2015р. - відмовити.
26 жовтня 2015 року.