27 жовтня 2015 року Житомир справа № 0670/2858/11
категорія 12.2
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Капинос О.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 10 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної служби спеціальногозв'язку та захисту інформації України про визнання бездіяльності протиправною, зобов"язати вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до 10 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної служби спеціальногозв'язку та захисту інформації України в кому просив визнати бездіяльність відповідачів щодо невиплати йому одноразової грошової допомоги неправомірною та зобов'язати 10 ТВУЗ Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України виплатити йому одноразову допомогу за ч. 16 ст. 21 Закону України "Про державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" в сумі 152967,60 грн., а Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України - забезпечити здійснення такої виплати.
В обґрунтування позову зазначив, при звільненні отримав право на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, яка настала в період проходження служби. Вважає, що його право на отримання цієї допомоги у повному розмірі порушено відповідачами, оскільки вони неправильно застосовують чинне законодавство з приводу визначення розміру такої виплати. Так, при колізії деяких нормативних актів вони застосовують той, який погіршує його становище порівняно із законом (постанова Кабінету Міністрів України №605 від 04.06.2008 року в частині визначення розміру грошового забезпечення, з якого підлягає обрахуванню одноразова грошова допомога, суперечить вимогам ч. 16 ст. 21 Закону України "Про державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України").
Позивач прибув до суду, позов підтримав, просив справу розглянути у порядку письмового провадження.
Представник відповідачів до суду прибув, проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях, просив справу розглянути у порядку письмового провадження.
У відповідності до ч.4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе справу розглянути порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Встановлено, що підполковник Держспецзв'язку ОСОБА_1 проходив службу в 10-му ТВУЗ Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України. Наказом Голови Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №643-ос від 29.10.2010р. позивач звільнений у запас Збройних Сил України згідно пп. 3 п. 92 (за станом здоров'я) Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, а наказом начальника 10-го ТВУЗ Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №74-ос від 10.11.2010р. позивача виключено зі списків особового складу за п. 97 цього Положення (а.с. 24-25).
З 05.11.2010 р. на підставі довідки МСЕК позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності та втрату 50% професійної працездатності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням військової служби (а.с.26).
Відповідно до ч. 16 ст. 21 Закону України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України", у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного особі рядового чи начальницького складу Держепецзв'язку України під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, пов'язаних з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №605 від 04.06.2008 року (із змінами і доповненнями) Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) або інвалідності особи рядового чи начальницького складу та інвалідності особи, звільненої зі служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - Порядок № 605), розмір грошової допомоги визначається, виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку особа рядового чи начальницького складу Держспецзв'язку займала на день загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), установлення інвалідності у період проходження служби, а особа, звільнена із служби в Держспецзв'язку, - на день звільнення.
Відповідно до названого Порядку, 10 ТВУЗ Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України був поданий висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, на підставі якого 31.12.2010 року Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України прийняла рішення №222 про призначення позивачу грошової допомоги у розмірі 36 місячного грошового забезпечення на день звільнення, яка становить 91728,00 грн. (а.с.71, 74-75)
Проте, суд не погоджується з визначеним у вказаному висновку розміром призначеної допомоги з огляду на таке.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога визначається у розмірі п'ятирічного грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 цієї статті Закону порядок і розміри грошового забезпечення визначає Кабінет Міністрів України.
На виконання зазначеної норми закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1588 від 15.11.2006р. "Про грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу та умови оплати праці працівників Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації".
Відповідно до п.1 цієї Постанови грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації складається з грошового утримання (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки до грошового утримання і посадового окладу, доплати, одноразова та щомісячна винагорода, матеріальна і грошова допомога та премія).
Аналогічно закону визначення розміру грошової допомоги виходячи з грошового забезпечення дає і Порядок № 605.
Поряд з тим, п. 4 зазначеного Порядку передбачає визначення розміру грошової допомоги лише з певних видів грошового забезпечення, а не повного його розміру за останньою посадою особи рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру грошової допомоги слід застосовувати усі складові грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення, які отримував позивач за останньою посадою згідно грошового атестату.
Так, згідно довідки 10-го територіального вузла урядового зв"язку Держспецзв"язку від 26.10.2015 р. №277 усі складові грошового утримання та додаткові види грошового забезпечення, які отримував позивач на момент отримання інвалідності 3 групи становили: оклад за спеціальним званням-130,00 грн., посадовий оклад-1690,00 грн., надбавка за вислугу років-728 грн., надбавка за виконання особливо важких завдань або значного обсягу робіт-637,00 грн., надбавка за класну кваліфікацію-50,70 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень-169,00 грн., премія-845,00 грн., а всього- 4249,70 грн. (а.с. 171).
Таким чином, розмір одноразової грошової допомоги складає (4249,70 грн. x 36) = 152989,20 грн.
Разом з тим, як вбачається з письмових заперечень відповідача позивачу вже виплачено суму, визначену у висновку у розмірі 91728,00 грн. (а.с. 174).
Позивачем факт отримання вказаної суми не заперечується (а.с.175).
Виходячи з викладеного, розмір недоплаченої грошової допомоги позивачу становить (152989,20 грн. - 91728,00 грн.)=61261,20 грн.
Таким чином, затримка з виплатою позивачу недоплаченої одноразової грошової допомоги є протиправною.
Проте, слід зазначити, що вказана заборгованість в сумі 61261,20 грн. має бути стягнута лише з Адміністрації Державної служби спеціального зв"язку та захисту інформації України, як головного розпорядника цих коштів, а тому вини 10 ТВУЗ Державної служби спеціального зв"язку та захисту інформації України в затримці виплати немає.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України", Постановою Кабінету Міністрів України №605 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) або інвалідності особи рядового чи начальницького складу та інвалідності особи, звільненої із служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації", ст.ст. 158-163 КАС України, суд ,
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, 10 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності.
Стягнути з Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на користь ОСОБА_1 61261,20 грн. (шістдесят одну тисячу двісті шістдесят одну гривню двадцять копійок) одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності.
В позові до 10 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України відмовити за безпідставністю.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос