28 жовтня 2015 року м. Житомир справа № 806/3591/15
категорія 8.2.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання - Коваль О.В.,
представник позивача та представник відповідача у судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Підприємства "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" засноване на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" про стягнення податкового боргу з рахунків у банках обслуговуючих платника
встановив:
21 серпня 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулася Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Житомирська ОДПІ) із позовом до Підприємства "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" заснованого на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" про стягнення заборгованості з податку на прибуток у розмірі 2659 грн 17 коп.
У позовній заяві Житомирська ОДПІ вказала, що Підприємство "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" засноване на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" перебуває на обліку у Житомирській ОДПІ і є платником податків і зборів. За Підприємством "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" заснованим на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" рахується податкова заборгованість зі сплати податку на прибуток у сумі 2659 грн 17 коп. Просить стягнути податкову заборгованість у сумі 2659 грн 17 коп. з рахунків у банках, що обслуговують Підприємство "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" засноване на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" на користь державного бюджету.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.21). 28 жовтня 2015 року через канцелярію Житомирського окружного адміністративного суду подав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.25).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки у судове засідання не повідомив.
Справа розглядається судом за наявними у ній доказами на підставі положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Підприємство "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" засноване на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" згідно з ідентифікаційними даними зареєстроване як юридична особа 2 серпня 2007 року Житомирським міським управлінням юстиції за №13051020000005826 та перебуває на обліку як платник податків у Житомирській ОДПІ з 3 серпня 2007 року за №9881 (а.с.7).
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1. статті 16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 54.1. статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Судом встановлено, що станом на 10 серпня 2015 року за Підприємством "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" заснованим на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" рахується податковий борг у розмірі 2659 грн 17 коп. з податку на прибуток.
Судом встановлено, що Підприємством "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" заснованим на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" було подано податкову декларацію з податку на прибуток від 11 березня 2015 року №9080803004, у якій самостійно визначило до сплати суму грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 2663 грн 00 коп. (а.с.8). Враховуючи часткову сплату сума боргу з податку на прибуток становить 2659 грн 17 коп.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Житомирською ОДПІ відповідно до положень статті 59 Податкового кодексу України на адресу Підприємства "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" заснованого на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" направлено податкову вимогу від 12 березня 2015 року №1750-25 про необхідність сплатити грошове зобов'язання у сумі 2659 грн 17 коп. (а.с.6).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.3 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Житомирською ОДПІ додано до позовної заяви розрахунок податкового боргу та довідку від 10 серпня 2015 року №79/25, згідно з якими загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом складає 2659 грн 17 коп. (а.с.4-5).
Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд задовольняє адміністративний позов.
Керуючись статтями 71, 86, 94, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках обслуговуючих Підприємство "Житомирський науково-виробничий центр автоматизації технологічних процесів" засноване на власності Житомирської обласної ради Українського фонду "Реабілітація інвалідів" на користь державного бюджету 2659 грн 17 коп. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Гурін