Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 жовтня 2015 р. Справа № 805/4650/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явились
від відповідача - ОСОБА_2 - довір. від 17.08.2015 року № 861/10/10-012
до відповідача ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області
про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 09.06.2015 року № 33-17 про визначення суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000 грн.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як вважає позивач, податкове повідомлення - рішення, яке оскаржується, винесене відповідачем з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань оподаткування.
Вказує на те, що транспортний засіб придбаний позивачем у 2013 році, поставлений на облік та сплачені 5% ставки до пенсійного фонду, а податкове повідомлення - рішення про визначення суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000 грн. прийняте 09.06.2015 року.
Наполягає на тому, що згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, зазначає, що він позбавлений права власності на автомобіль «Toyota Land Cruiser 200» 2013 року випуску, оскільки автомобіль вибув з його володіння поза його волею 07.07.2014 року внаслідок злочинних дій невстановлених осіб.
Враховуючи наведене, просить позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
В запереченнях на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що податкове повідомлення - рішення, яке оскаржується, винесене податковим органом в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань оподаткування, оскільки ст. 267 Податкового кодексу України встановлена ставка податку з власників транспортних засобів в розмірі 25000 грн. на рік.
Враховуючи наведене, просив в задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явились, про дату час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи наведене, суд розглядає справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заперечень, суд встановив.
ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: 84100, Донецька область, м. Слов'янськ, пров. Конституції, 24, ідентифікаційний номер платника податків - 22.10106815, що підтверджено паспортом громадянина України ВК 400140(а.с. 14).
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу (автомобіль) Toyota Land Cruiser 200 д.н.з. НОМЕР_1 зареєстрований 28.08.2013 року у м. Слов'янську на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 13).
09.06.2015 року ОСОБА_3 ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області прийняла податкове повідомлення - рішення № 33-17 про визначення суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000 грн. (а.с. 6).
Податкове повідомлення - рішення прийняте податковим органом на підставі п.п.54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України.
Як встановлено судом, 07.07.2014 року за адресою м. Київ, вул. А.Ахматової, 7/15 невстановлені особи незаконно заволоділи автомобілем НОМЕР_2, який належить громадянину ОСОБА_1, про що внесені відомості до ЄРДР 08.07.2014 року (а.с. 9-10).
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач вважає неправомірним висновок податкового органу про порушення ним вимог Податкового кодексу України, тому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України.
Відповідно до п.п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби, є органи державної податкової служби.
Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 15.1. Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків.
Таким чином, на позивача у справі покладений обов'язок щодо складання звітності, що стосується обчислення і сплати податків.
Суд вважає помилковим висновок податкового органу про порушення позивачем вимог ст. 267 Податкового кодексу України виходячи з наступного.
Як зазначалось раніше, транспортний засіб (автомобіль) «Toyota Land Cruiser 200» 2013 р.в. придбаний позивачем у 2013 році.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.02.2014 року № 71-VIII ст. 267 Податкового кодексу України викладена в новій редакції, відповідно до якої платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно п.п 267.2.1. п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Пунктом 267.4. статті 267 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи). Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим.
Відповідно до роз'яснень Вищого господарського суду України від 12.05.95 року № 02-5/451 «Про деякі питання практики вирішення спорів за участю органів державної податкової служби» обчислення (донарахування) податку або іншого обов'язкового платежу (визначення об'єктів і ставок оподаткування тощо) здійснюється на підставі тих норм законодавства, що були чинними у податкові періоди, за які здійснюється таке обчислення (донарахування).
Виходячи з позицій, висловлених Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Кечко проти України» позицій Конституційного суду України, Вищого господарського суду України, викладених у роз'ясненні «Про деякі питання практики вирішення спорів за участю органів державної податкової служби» від 12.05.95 року № 02-5/451, наголошено на тому, що обчислення (донарахування) податку або іншого обов'язкового платежу (визначення об'єктів і ставок оподаткування тощо) здійснюється на підставі тих норм законодавства, що були чинними у податкові періоди, за які здійснюється таке обчислення (донарахування), тобто за загальним правилом Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Крім того, як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, 07.07.2014 року за адресою м. Київ, вул. А.Ахматової, 7/15 невстановлені особи незаконно заволоділи автомобілем НОМЕР_2, який належить громадянину ОСОБА_1, про що внесені відомості до ЄРДР 08.07.2014 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності висновків про порушення позивачем норм чинного законодавства з питань оподаткування в розумінні зазначеної норми Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Пунктом 1 частини 2 зазначеної норми Закону визначено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Оскільки під час розгляду справи встановлена протиправність висновків органу владних повноважень про порушення позивачем норм чинного законодавства з питань оподаткування, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, а податкове повідомлення - рішення - скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, ст. 2, ст. 7 - 15, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 128, ст. 158 - 163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення від 09.06.2015 року № 33-17 про визначення суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000 грн. - задовольнити повністю.
Податкове повідомлення - рішення ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 09.06.2015 року № 33-17 про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000 грн. - скасувати.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Давиденко Т.В.