Справа № 694/1209/15-к
1-в/694/23/15
іменем України
17.07.2015 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області в складі:
головуючої - судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
з участю представника Звенигородського РВ УМВС ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої вноситься подання - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання т.в.о.начальника Звенигородського РВ (з обслуговуванням Звенигородського району та м. Ватутіне) УМВС України в Черкаській області підполковника міліції ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Шевченкове Звенигородського району Черкаської області, громадянина України, із середньою освітою, не одруженого, працюючого зварювальником Шевченківського відділення СТОВ «Агрофірма Корсунь», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше засудженого вироком Звенигородського районного суду Черкаської області від 07.05.2007 року за ч. 2 ст. 186, ст. 71 КК України на 5 років 1 місяць позбавлення волі, звільненого умовно-достроково 30.08.2010 року, невідбутий строк 1 рік 7 місяців,
Т.в.о. начальника Звенигородського РВ УМВС України в Черкаській області ОСОБА_5 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду терміном один рік щодо раніше засудженого ОСОБА_4 та встановлення йому певних обмежень. Подання мотивує тим, що після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 на шлях виправлення та перевиховання не став, періодично зловживає алкоголем, порушує громадський порядок. Протягом року тричі притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 26.06.2-15 року за ч. 1 ст. 173-2 КупАП, 01.07.2015 року за ч. 1 ст. 175-1 КупАП, 06.07.2015 року за ч. 1 ст. 178 КупАП, за що був попереджений про необхідність припинення антигромадського способу життя та можливість встановлення адміністративного нагляду.
В судовому засіданні представник Звенигородського РВ УМВС ДІМ ОСОБА_3 підтримав подання та просив його задовольнити. Пояснив, що ОСОБА_4 зловживає алкоголем та схильний до вчинення адміністративних порушень.
ОСОБА_4 не заперечував проти встановлення йому адміністративного нагляду. Пояснив, що працює офіційно та проживає разом із співмешканкою та її донькою. Проблем з алкоголем не має, але інколи вживає алкогольні напої та вчиняв адміністративні порушення, за що йому робились попередження.
Заслухавши думку представника Звенигородського РВ ОСОБА_3 , раніше засудженого ОСОБА_4 , дослідивши матеріали подання, суд приходить до висновку, що воно підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно п. в ч. 1 ст. 3 цього Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 засуджувався вироком Звенигородського районного суду від 07.05.2007 року за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України та 30.08.2010 року звільнений з місць позбавлення волі умовно-достроково. Незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично вчиняє правопорушення, внаслідок чого протягом року тричі притягувався до адміністративної відповідальності: 26.06.2015 року за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - насильство в сім'ї, 01.07.2015 року за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП - куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, та 06.07.2015 року за ч. 1 ст. 178 КУпАП - перебування у громадському місці в стані алкогольного сп'яніння.
При цьому судом встановлено, що ОСОБА_4 задовільно характеризується за місцем постійного проживання, працює офіційно зварювальником та позитивно характеризується за місцем роботи, перебуває у фактичних шлюбних стосунках з ОСОБА_6 .
Враховуючи те, що ОСОБА_4 схильний до зловживання алкоголем та вчинення адміністративних правопорушень, суд вважає за доцільне з метою запобігання вчиненню ним злочинів і здійснення виховного впливу встановити щодо нього адміністративний нагляд та визначити обмеження, передбачені ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
постановив:
подання т.в.о. начальника Звенигородського РВ (з обслуговуванням Звенигородського району та м. Ватутіне) УМВС України в Черкаській області підполковника міліції ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 терміном один рік, застосувавши до нього наступні обмеження:
а) заборонити виходити з будинку за місцем проживання в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступного дня, за винятком днів і годин роботи;
б) заборонити відвідування підприємств торгівлі, де проводиться продаж спиртних напоїв на розлив з метою їх придбання, за винятком придбання продуктів харчування та інших товарів повсякденного вжитку;
в) заборонити виїзд в особистих справах за межі Звенигородського району Черкаської області без дозволу Звенигородського РВ УМВС;
г) реєструватися в Звенигородському РВ УМВС два рази на місяць у визначений час.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області протягом семи днів з дня її проголошення через Звенигородський районний суд Черкаської області.
Суддя ОСОБА_1