Постанова від 29.11.2012 по справі 2608/15516/12

Святошинський районний суд міста Києва

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 2608/15516/12

пр. № 2-а/2608/964/12

29 листопада 2012 року Святошинський районний суд м. Києва у складі: головуючого-судді: Ключника А.С. при секретарі: Холявчук А.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов'язання провести перерахунок та виплату недорахованої та недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, 24.09.2012 року звернулась до суду з позовом, яким просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації провести перерахунок та виплату не донарахованої та недоплаченої суми державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років за період з січня місяця 2012 року по червень місяць 2012 року включно, суму недоплаченої допомоги у розмірі не нижче прожиткового мінімуму на дитину віком до шести років, посилаючись на те, що вона отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у меншому розмірі, ніж передбачено ст. 17 Закону України «Про державні соціальні гарантії та державні соціальні стандарти»та статтями 42, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Позивач в судовому засіданні підтримала заяву, просила її задовольнити, посилаючись на підстави, викладені в заяві.

Представник відповідач 1 - Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації заперечував проти задоволення позову з підстав зазначених в запереченні, поданих ним до суду 28.11.2012 року вх..№ 59517 (а.с. 27-28).

Представник Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання не з'явився, про слухання справи повідомлявся належним чином, однак направив до суду заперечення, якими просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що з 01.01.2007 року призначення та виплата допомоги сім'ям з дітьми провадиться органами соціального захисту населення, а не Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року за № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»(а.с. 29-31).

Суд, вислухавши пояснення позивача та представника Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 17).

Позивачка з 29.03.2010 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, як особа, застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в сумі 130 грн. щомісячно, що підтверджується запереченнями Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації (а.с. 27-28).

Відповідно до наказу № 25-к від 30 березня 2010 року Київського міського центру сім'ї, ОСОБА_1, юрист відділу організаційної роботи та документального забезпечення перебувала у відпустці по догляду за дитиною по досягненню трьох років з 29.03.2010 року по 19.02.2012 року (а.с. 13).

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється централізовано Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який є державною установою і безпосередньо підпорядковується Головному управлінню соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації.

Відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», (в редакції до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року), що була чинною до 01.01.2008 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Законом України № 107-УІ від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(п. 23) частину першу ст. 15 вказаного Закону викладено в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Крім того, згідно з п.3 Прикінцевих положень до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), деякі пункти розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». При цьому пункт 23 щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», таким, що не відповідає Конституції України, не визнаний.

Як вбачається з п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України № 4-зп від 03.10.1997 року по справі про набуття чинності Конституцією України, конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Крім того, відповідно до ст. 45 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік», допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130,00 гривень.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 1751 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»виплата допомоги, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців, якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.

Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Отже, судом встановлено, що розмір призначеної допомоги був встановлений у сумі 130,00 грн., оскільки позивачкою документи для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, не подані до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, тому допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня місяця 2012 року по червень місяць 2012 року призначалась в мінімальних розмірах.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації призначаючи допомогу ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, тому в задоволенні вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 19, 21, 22, 152 Конституції України, ст. 13, 14, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Рішенням Конституційного Суду України № 4-зп від 03.10.1997 року, № 10-рп /2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 2, 6-9, 17-19,23, 69-71, 94, 185-187, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов'язання провести перерахунок та виплату недорахованої та недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А. Ключник