20 жовтня 2015 р. Справа № 876/4949/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Керод Х.І.,
за участю:
представника позивача - Іськів Н.П..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2015 року у справі за позовом Колективного виробничого підприємства "Енергомонтаж" до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень, -
Колективне виробниче підприємство "Енергомонтаж" звернулося з позовом до ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області у якому з врахуванням уточнень до позовних вимог просило визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000382340/4/30070, №0000752340/4/30072,№ 0000432340/4/30071 від 01.12.2010 року, № 0000432340/0/17403 від 27.07.2010 року.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що висновки актів перевірки є необґрунтованими, такими, що не відповідають фактичним обставинам, оскільки позивачем у повному обсязі надано відповідачу до перевірки належним чином складені первинні документи, які підтверджують реальність здійснення ним господарських операцій. Відтак, вказане підтверджує право позивача на податковий кредит. Крім цього, позивач зазначає, що у відповідності до ст. 72 КАС України, судовими рішення (ухвалою ВАС України від 15.10.2013 року та постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.2013 року), які набрали законної сили, встановлено обставини щодо протиправності висновків податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства, що у свою чергу, спростовує висновки податкового органу про порушення позивачем податкового законодавства у даній справі.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2015 року, позов задоволено повністю.
Визнано протиправними і скасовано податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області №0000382340/4/30070, № 0000432340/4/30071, № 0000752340/4/30072 від 01.12.2010 року, №0000432340/0/17403 від 27.07.2010 року
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області проведено невиїзну позапланову перевірку позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за квітень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларуються в січень 2010 року.
16.06.2010 року за результатами перевірки податковим органом складено акт № 308/23-4/01018671, встановлено порушення КВП "Енергомонтаж": п.п. 7.7.1., п. 7.7. п.п. 7.7.2 п.7.7. ст. 7 ЗУ "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями), пп. 17.1.3. п. 17.1. ст. 17 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2010 року на 83 790,00 грн..
На підставі зазначеного акту, податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення: №0000752340/4/30072 від 01.12.2010 року, яким згідно з підпунктом "б" підпункту 4.2.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед б'юджетними та державними цільовими фондами" та рішення ДПІ у м. Львові від 18.11.2010 року №22253/10/25-005/325,326 встановлено порушення п.п. 7.7.1., п. 7.7. п.п. 7.7.2 п.7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (із змінами та доповненнями), пп. 17.1.3. п. 17.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та бюджетами та державними цільовими фондами" у зв'язку з чим позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість усього 39700,80 грн., в тому числі за основний платіж - 33084,00 грн., та штрафні (фінансові) санкції - 6616,80 грн.; №0000382340/4/30070 від 01.12.2010 року.
15.07.2010 року апелянтом проведено невиїзну позапланову перевірку позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за травень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ за січень 2010 року.
На підставі зазначеного акту, податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення за № 0000432340/0/17403 від 27.07.2010 року, яким згідно з підпунктом "б", "в" підпункту 4.2.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" на підставі акта перевірки № 392/23-4/01018671 від 15.07.2010 року встановлено порушення п.п. 7.7.1. п. 7.7. ст. 7, п.п. 7.7.2 п.7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" у зв'язку з чим позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з ПДВ за травень 2010 року у розмірі 131575,00 грн.
Згодом, 01.12.2010 року апелянтом винесено податкове повідомлення-рішення за №0000382340/4/30071 яким згідно з підпунктами "б" "в" підпункту 4.2.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" на підставі акта перевірки № 392/23-4/01018671 від 15.07.2010 року та рішення ДПІ у м. Львові від 18.11.2010 року № 22253/10/25-005/325,326 встановлено порушення п.п. 7.7.1., п. 7.7. п.п. 7.7.2 п.7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (із змінами та доповненнями), пп. 17.1.3. п. 17.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та бюджетами та державними цільовими фондами" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 61430,92 грн..
Згідно п.п. 7.7.1. п.7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п.п 7.7.5. п. 7.7. ст. 7 цьго ж Закону, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Згідно п.п. 17.1.3. 17.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Як встановлено, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.02.2012 року по справі № 2а-2466/11/1370 за позовом Колективного виробничого підприємства "Енергомонтаж" до ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень у задоволенні позову відмовлено повністю. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2012 року постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.02.2012 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено повністю. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15.10.2013 року по справі № К9991/49679/12 постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2012 року - залишено без змін.
При цьому слід зазначити, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.2013 року по справі № 2а-7221/11/1370 за позовом Колективного виробничого підприємства "Енергомонтаж" до ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного суду від 23.04.2014 року, позов задоволено повністю, визнано протиправним і скасовано податкові повідомлення - рішення № 0000672340/0/25895/23-1 від 26.10.2010 року та № 0000672340/4/32198/23-4 від 23.12.2010 року.
Аналізуючи наведені рішення судів, колегія суддів констатує, що обставини встановлені у цих рішеннях підтверджують обґрунтування позовних вимог щодо протиправності прийняття спірних податкових повідомлень - рішень №0000382340/4/30070, №0000752340/4/30072, № 0000432340/4/30071 від 01.12.2010 року, №0000432340/0/17403 від 27.07.2010 року, якими зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ та визначено позивачу грошове зобов'язання та штрафні санкції по господарських операціях позивача із контрагентами - ТОВ "Леорд Плюс-К", ПП "Аргоенергоінвест", ТОВ "Алдекс", ТОВ "Маст-Опт" та спростовують висновки податкового органу викладені в актах перевірки щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства, а відтак вимоги Колективного виробничого підприємства "Енергомонтаж" про скасування податкових повідомлень - рішення є підставними та підлягають задоволенню.
Таким чином, всебічно перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2015 року у справі №2а-5126/11/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: С.М. Кузьмич
В.З. Улицький
Повний текст ухвали виготовлено 26.10.2015 року