Ухвала від 20.10.2015 по справі 159/6165/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2015 р. № 876/11298/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Курильця А.Р., Ніколіна В.В.

за участю секретаря судових засідань: Ратушної М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 10 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

встановив:

10.10.2014 ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області у якому просив визнати протиправними дії відповідача при призначенні йому пенсії за віком та зобов'язати його здійснити перерахунок пенсії починаючи з дати її призначення з 15.06.2014 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», врахувавши в стаж роботи період з 27.09.1988 по 14.02.1992, а при розрахунку середнього заробітку прийняти до уваги, що протягом грудня 1993 року - липня 1994 року виплата заробітної плати проводилась йому у мільйонах карбованців.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що з 15.06.2014 він перебуває на обліку у відповідача як одержувач пенсії за віком. Однак, при розрахунку пенсії до його страхового стажу не включено період роботи в кооперативі «Раціоналізатор» (запис у трудовій книзі № 10-11) з 27.09.1988 по 14.02.1992, з посиланням на невідповідність запису у трудовій книжці вимогам законодавства. Окрім того, при розрахунку середнього заробітку відповідачем безпідставно не враховано дані про фактичний розмір заробітної плати, яку він отримував з грудня 1993 року по липень 1994 року в мільйонах карбованців, через відсутність програмного забезпечення комп'ютерні роздруківки даних про заробітну плату оформлялися шляхом зазначення заробітку із додаванням примітки «х100». Пенсійний фонд при переведенні карбованців в гривні не врахував цієї обставини та значно занизив розмір заробітку.

Постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 10.11.2014 позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії УПФ України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області щодо невірного нарахування ОСОБА_2 пенсії за віком. Зобов'язано УПФ України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області провести ОСОБА_2 починаючи з 15.06.2014 перерахунок та виплату пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу період роботи в кооперативі «Раціоналізатор» з 27.09.1988 по 15.02.1992, та при проведенні розрахунку середньомісячного заробітку для обчислення пенсії врахувати розмір фактичної заробітної плати в карбованцях відповідно за грудень 1993 року - 1639960, за січень 1994 року - 1983014, за лютий 1994 року - 3227509, за березень 1994 року - 3470434, за квітень 1994 року - 3713018, за травень 1994 року - 3861578, за червень 1994 року - 2904798, за липень 1994 року - 13735417.

Із цією постановою не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що позивачу не враховано у страховий стаж період роботи в кооперативі «Раціоналізатор» з 27.09.1988 по 14.02.1992, оскільки запис у трудовій книжці вчинений з порушенням. З приводу розрахунку середнього заробітку вказує на те, що у зв'язку з проведенням відповідно до Указу Президента України від 25.08.1996 року грошової реформи відомості про заробітну плату за період до 01.09.1996 перераховуються у гривні у співвідношенні 1:100000, в довідках архівів вказуються заробітна плата відповідно до первинних документів, перерахунок в гривні проводить вже управління Пенсійного фонду, при цьому Пенсійний фонд позбавлений можливості проводити будь-які інші арифметичні дії, в тому числі множити заробіток особи на коефіцієнти, вказані в довідці.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про його дату, час та місце, а тому у відповідності до ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України апеляційний розгляд справи проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.

Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області № 168182 від 19.09.2014 позивачу призначено пенсію за віком починаючи з 15.06.2014 в розмірі 1725,64 грн, загальний стаж роботи становить 23 роки 10 місяців 12 днів, коефіцієнт стажу - 0,23833, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності - 0,32175, середній заробіток - 5363,31.

На звернення позивача відповідач листом від 29.09.2014 за № 264/к-1 повідомив про не зарахуванням до страхового стажу періоду роботи в кооперативі «Раціоналізатор» з 27.09.1988 по 14.02.1992, оскільки запис у трудовій книжці за період роботи вчинений не у відповідності до п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001 року № 259/34/5. Також повідомлено про обрахування середнього заробітку без проведення арифметичних дій щодо збільшення фактичної заробітної плати за період з грудня 1993 року по липень 1994 року.

Згідно копії трудової книжки, ОСОБА_2 27 вересня 1988 року звільнений з Ковельського заводу сільгоспмашин по переведенню в кооператив «Раціоналізатор», того ж дня прийнятий головою кооперативу, де пропрацював до 25.07.1994 (записи № 9-12).

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов належить задовольнити, оскільки у трудовій книжці позивача чітко вказаний період роботи в кооперативі «Раціоналізатор», який узгоджується із записом за попереднім місцем роботи про переведення на роботу в кооператив «Раціоналізатор», вказана підстава прийняття на роботу - протокол від 05.02.1988. Згідно архівного витягу № 1151/01.20 від 21.07.2014 рішенням виконавчого комітету Ковельської міської ради народних депутатів від 11 лютого 1988 року № 53 зареєстровано статут кооперативу «Раціоналізатор» по виготовленню товарів народного споживання і побутового обслуговування населення, головою якого є ОСОБА_2 Вирішуючи питання щодо обрахування середньомісячного заробітку, суд першої інстанції зазначив, що Відповідно до Указу Президента України від 25.08.1996 року № 762-96 «Про грошову реформу в Україні» українські карбованці підлягають обміну (перерахунку) на гривні зав курсом 100000 карбованців на 1 гривню. Отже, при проведенні розрахунку середньомісячного заробітку для обчислення пенсії Управління Пенсійного фонду зобов'язане перерахувати в гривні фактичну суму заробітної плати особи за відповідний період.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується і суд апеляційної інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону Україн «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (тут та далі в редакції чинній на час виникнення спірних відносин), розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс де: П - розмір пенсії у гривнях, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 25 Закону.

Статтею 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Період трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, наявність трудового стажу підтверджується у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Отже, суд першої інстанції вірно зазначив, що основним документом, який підтверджує трудовий стаж позивача є його трудова книжка, з якої вбачається, 27.09.1988 він звільнений з Ковельського заводу сільгоспмашин по переведенню в кооператив «Раціоналізатор» та того ж дня прийнятий головою кооперативу, де пропрацював до 25.07.1994 року (записи № 9-12).

У трудовій книжці позивача чітко вказаний період роботи в кооперативі «Раціоналізатор», який узгоджується із записом за попереднім місцем роботи про переведення на роботу в кооператив «Раціоналізатор», вказана підстава прийняття на роботу - протокол від 05.02.1988.

Згідно архівного витягу № 1151/01.20 від 21.07.2014, рішенням виконавчого комітету Ковельської міської ради народних депутатів від 11 лютого 1988 року № 53 зареєстровано статут кооперативу «Раціоналізатор» по виготовленню товарів народного споживання і побутового обслуговування населення, головою якого є ОСОБА_2

Окрім того, судом першої інстанції допитано свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які надавши суду копії трудових книжок, де вказаний період їх роботи в кооперативі «Раціоналізатор», підтвердили спірний період роботи позивача в кооперативі на посаді голови.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується відомості вказані у трудовій книжці позивача щодо роботи в кооперативі «Раціоналізатор», а тому спірний період підлягав зарахуванню до страхового стажу.

Також, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправність дій відповідача під час обчислення середньомісячного заробітку, з огляду на таке.

Частиною 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Пунктом 2.10 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що довідка про заробітну плату особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причини, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником або архівними установами. В архівних довідках заробітна плата вказується в грошових одиницях згідно первинних документів, а перерахунок в гривні проводиться органом, що призначає пенсію.

Відповідно до Указу Президента України від 25.08.1996 року № 762-96 «Про грошову реформу в Україні» українські карбованці підлягають обміну (перерахунку) на гривні за курсом 100000 карбованців на 1 гривню.

Отже, при проведенні розрахунку середньомісячного заробітку для обчислення пенсії Управління Пенсійного фонду має перерахувати в гривні фактичну суму заробітної плати особи за відповідний період.

Як вбачається з архівної довідки № 0708/1.14 від 11.09.2014, позивач отримував заробітну плату у грудні 1993 року в розмірі 16399,60х100, за січень 1994 року - 19830,14х100, за лютий 1994 року - 32275,09х100, за березень 1994 року - 34704,34х100, за квітень 1994 року - 37130,18х100, за травень 1994 року - 38615,78х100, за червень 1994 року - 29047,98х100, за липень 1994 року - 137354,17х100.

У цей період грошовою одиницею в Україні був карбованець.

Згідно копій архівних квитанцій - комп'ютерних роздруківок про виплату ОСОБА_2 заробітної плати, які в оригіналі оглянуті судом першої інстанції, міститься дописка ручкою про розмір заробітку в мільйонах «х100».

У суді першої інстанції свідок ОСОБА_4, який згідно трудової книжки був головним бухгалтером в кооперативі «Раціоналізатор» в період з 11.08.1989 по 20.07.1994, підтвердив ту обставину, що комп'ютерна програма, яка обслуговувала бухгалтерські операції в кооперативі, не була розрахована на нарахування заробітної плати в мільйонах, тому було прийнято рішення доповнити її функцією «х100», усі квитанції-роздруківки, які формував комп'ютер містили таку примітку, а вже у відомостях на виплату заробітної плати, які формувались в ручному режимі, записували суму в мільйонах.

Показання свідка узгоджуються із письмовими доказами у справі, так у довідці про заробітну плату ОСОБА_2 за листопад 1993 року вказаний розмір заробітку - 1364207,13 крб.

Допитаний свідок ОСОБА_5 підтвердив, що у спірний період заробітну плату отримували в кооперативі в мільйонах та надав суду копію довідки про його заробіток, видану 01.08.2001 правонаступником кооперативу КП «Раціоналізатор».

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що архівна довідка про заробіток позивача давала можливість УПФ обрахувати середньомісячний заробіток позивача виходячи із фактично отриманої ним заробітної плати в мільйонах, а тому позов є обґрунтованим.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

ухвалив:

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області - залишити без задоволення, а постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 10 листопада 2014 року у справі № 159/6165/14-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів, з дня складення її у повному обсязі, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.М. Гінда

Судді: А.Р. Курилець

В.В. Ніколін

Ухвала у повному обсязі складена та підписана 23.10.2015.