20 жовтня 2015 р. Справа № 876/4903/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Керод Х.І.,
за участю:
представника відповідача - Олексюка Р.З..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 березня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0004922201 від 22.10.2014 року, -
ТзОВ "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" звернулося з позовом до Тернопільської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0004922201 від 22.10.2014 року.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 березня 2015 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області було проведено документальну виїзну позапланову перевірку ТзОВ "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства по взаємовідносинах з контрагентами.
10.10.2014 року за результатами перевірки податковим органом складено акт №7633/22-01/38417495 яким встановлено, що в період з 01.03.2014 року по 31.07.2014 року ТзОВ "Зовнішні конструкції комплекс сервіс", відповідно до даних декларації з податку на додану вартість за березень - липень 2014 року, задекларовано податкового кредиту з податку на додану вартість в сумі 1 161 849,00 грн.. Перевіряючими встановлено, що ТзОВ "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" у відповідності до даних декларацій з податку на додану вартість за березень - липень 2014 року та Додатку №5 "Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів" до податкової декларації з податку на додану вартість проведення взаєморозрахунків з такими підприємствами: ТзОВ "Авенсіс - Агро" за березень місяць 2014 р. в сумі 50232,00 грн.; ПП "Комплектелектро" за березень місяць 2014 року в сумі 22 050,66 грн.; ТзОВ "Фаіса" за березень місяць 2014 р. в сумі 1 460,00 грн.; ПП "Р - Транскор" за березень місяць 2014 р. в сумі 166 686,00 грн.; ПП "Комплектелектро" за квітень місяць 2014 р. в сумі 93773,82 грн.; ПП "Малахіт - 2004" за травень місяць 2014 р. в сумі 201 023,63 грн.; ПП "Комплектелектро" за травень місяць 2014 р. в сумі 96 578,83 грн.; ТзОВ "Севен агро" за червень місяць 2014 р. в сумі 58 939,54 грн.; ПП "Укркомптех" за червень місяць 2014 р. в сумі 12 432,08 грн.; ТзОВ "Лейквуд" за липень місяць 2014 р. в сумі 61 967,58 грн..
Як наслідок, перевіркою визначення податкового кредиту за період з 01.03.2014 року по 31.07.2014 року встановлено його завищення на суму 765 144,00 грн..
Відносно взаємовідносин по фінансово - господарських операціях ТзОВ "Авенсіс - Агро" з апелянтом, встановлено наступне.
Тернопільською ОДПІ отримано від ДПІ у Голосіївському районі ГУ Міндоходів у м.Києві акт про неможливість проведення зустрічної звірки з ТзОВ "Авенсіс - Агро" щодо підтвердження господарських відносин за період 01.03.2014 року по 31.03.2014 року, а при проведенні аналізу наявної інформації ДПІ у Голосіївському районі ГУміндоходів в м. Києві встановлено неподання податкової декларації з податку на прибуток за 2012-2013 роки до податкового органу.
Також, відділом слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Голосіївському районі ГУ Міндоходів у м. Києві відкрито кримінальне впровадження №3201410001000096 (внесено ЄДР 08.05.2014), щодо створення суб'єкта підприємницької діяльності TзOB "Авенсіс - Агро" з метою прикриття незаконної діяльності.
Таким чином перевіркою було встановлено неможливість фактичного здійснення TOB "Авенсіс-Агро" господарських операцій через відсутність майна та інших матеріальних ресурсів, економічно необхідних для здійснення операцій з купівлі - продажу; відсутність необхідних умов для досягнення результатів економічної діяльності у зв'язку з відсутністю трудових ресурсів, основних фондів, складських приміщень, транспортних засобів; TOB "Авесіс-Агро" здійснювало діяльність спрямовану на здійснення операцій пов'язаних з наданням податкової вигоди третім особам.
З врахуванням вищезазначеного, в порушення п.44.1, п.44.6, ст.44, п. 185.1 ст.185, п.188.1 ст.188, п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.201.4 ст.201 ПК України, у TOB "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" фактично були відсутні об'єкти оподаткування по операціях з придбання товарів у TOB "Авенсіс-Агро", що привело до завищення суми податкового кредиту з податку на додану вартість за березень 2014 року на суму 50 232,00 грн..
По взаємовідносинах з ПП "Комплектелектро" Тернопільською ОДПІ отримано акт Нікопольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області №202/221/30484862 від 27.06.2014 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "Комплектелектро" щодо документального підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з березня по травень 2014 року".
Звіркою ПП "Комплектелектро" також не підтверджено реальності проведення операцій з придбання та реалізації товарів за період з березня по травень 2014 року, а також їх вид, обсяг, кількість, якість та розрахунки.
Тернопільською ОДПІ, згідно даних системи « АС "Податковий блок», встановлено розбіжності по взаєморозрахунках із ПП "Комплектелектро" за березень місяць 2014 року в сумі 22050,66 грн. (ПДВ), за квітень місяць 2014 року в сумі 93773,82 грн. (ПДВ), за травень місяць 2014 року в сумі 96578,83 грн. (ПДВ).
Враховуючи наведені факти стає очевидним, що фінансово-господарські взаємовідносини між Позивачем та ПП "Комплектелектро" за березень - травень 2014 року вчинялись без наміру створення правових наслідків.
Відтак, порушивши п.44.1, п.44.6, ст.44, п.198.6 ст.198 ПК України, апелянтом було завищено суму податкового кредиту на 212 403,31грн., у тому числі за березень 2014 р. на 22050,66 грн., квітень 2014 р. на 90 772,82 грн., травень 2014 р. на 96 578,83 грн. та червень 2014 р. на 3 001,00 грн..
Також за даними АС "Податковий блок" встановлено розбіжності по взаєморозрахунках з TOB "Фаіса" за березень місяць 2014р. в сумі 1460,00 грн. (ПДВ), адже TOB "Фаіса" не було задекларовано суму податкового зобов'язання по взаємовідносинах з апелянтом за березень 2014 року податковими накладними, що підтверджується додатком №5 №9028192388 від 19.05.2014 року по декларації по податку на додану вартість за квітень 2014 року.
Отже, в порушення п.44.1. п.44.6, ст.44, п.198.6 ст.198 ПК України, апелянтом завищено суму податкового кредиту за квітень 2014 року на суму 1460,00 грн.
Відносно взаємовідносин по фінансово - господарських операціях ПП "Р-Транскор" з апелянтом встановлено наступне.
Тернопільською ОДПІ отримано від ДПІ у Святошинському районі ГУ Міндоходів у м.Києві акт №406/26-57-22-05-10/34253656 від 27.05.2014 року про неможливість проведення зустрічної звірки "Р-Транскор", щодо підтвердження господарських відносин за період з 01.04.2014 року по 30.04.2014 року.
З матеріалів перевірки встановлено, що при проведенні аналізу наявної інформації в у Голосіївському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, встановлено - кількість працюючих - 1 особа; наявність основних засобів - відсутні; - місцезнаходження не встановлено; - до перевірки ПП "Р-Транскор" не надано жодних документів. ПП "Р-Транскор" здійснював діяльність засновану на операціях пов'язаних з наданням податкової вигоди третім особам.
Звіркою не підтверджено реальності здійснення господарських відносин за період з 01.04.2014 року по 30.04.2014 року їх вид, обсяг,кількість, якість та розрахунки.
Проведеним аналізом АС "Податковий блок" встановлено, що в квітні 2014р. основним постачальником ПП "Р-Транскор" було ТОВ "Вторсировина", яке згідно АС "Архів електронної звітності "Звіти Центр" поставляло: "кислота молочна" та "соєва клітковина".
Таким чином, зважаючи на викладене, у апелянта був відсутній об'єкт оподаткування податком на додану вартість по операціях з ПП "Р-Транскор", а відтак фінансово-господарські взаємовідносини між ТОВ "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" у квітні 2014 року з ПП "Р-Транскор" (код за ЄДРПОУ 31037491) були вчинені без наміру створення правових наслідків.
Отже, в порушення п.44.1, п.44.6, ст.44, п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188, п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.201.4 ст.201 ПК України, у ТОВ "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" відсутні об'єкти оподаткування по операціях з придбання товарів у ПП "Р-Транскор", в результаті чого було завищено суму податкового кредиту по декларації з податку на додану вартість за квітень 2014 року. на суму 166 686,00 грн.
По господарських операцій з ПП "Малахіт - 2004" Тернопільською ОДПІ отримано акт ДПІ у м. Херсоні ГУ у Херсонські області №169/22-03-22-06 від 23.06.2014 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "Малахіт-2004" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами - постачальника та покупцями за березень-травень 2014 року".
В ході проведення звірки не було встановлено факту взаємовідносин (передачі товарів робіт/послуг) між ПП "Малахіт-2004" з контрагентами - постачальниками та з контрагентами - покупцями, у зв'язку із відсутністю (не наданням для звірки) договорів про господарську діяльність, актів приймання-передачі товару, довіреностей, документів, що засвідчують транспортування, зберігання товарів, а також інших первинних документів.
При проведенні аналізу наявної в органі Міндоходів інформації та її документального підтвердження встановлено, що документально не можливо підтвердити реальність здійснення господарських відносин ПП "Малахіт-2004" із контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період березень-травень 2014 року, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а також не можливо встановити повноту відображення в податковому обліку господарських операцій та розрахунків із контрагентами постачальниками та покупцями за період березень-травень 2014 року.
Тернопільською ОДПІ згідно даних АС "Податковий блок" були виявлені розбіжності по взаєморозрахунках із ПП "Малахіт-2004" за травень місяць 2014р. в сумі 201 023,63 грн..
ПП "Малахіт - 2004" ухилилося від сплати податку на додану вартість в особливо великому розмірі, за даним фактом було порушено кримінальне провадження №3201423000000000 за статтею ч.3 статті 212 КК України.
З врахуванням вищезазначеного, в порушення п.44.1, п.44.6, ст.44, п. 198.6 ст.198 ПК України апелянтом було завищено суму податкового кредиту на 201023,63 грн. за травень 2014р..
Стосовно взаємовідносин з ТзОВ "Севен агро", то Тернопільською ОДПІ згідно даних підсистеми "Аналітична система: Автоматизована система співставлення - перегляд результатів співставлення" АС "Податковий блок" встановлено розбіжності по взаєморозрахунках із TOB "Севен Arpo" за червень місяць 2014 року в сумі 58939,45 грн.
Згідно даних підсистеми "Аналітична система: Автоматизована система співставлення - перегляд результатів співставлення" АС "Податковий блок", встановлено, що TOB "Севен Arpo" було не задекларовано суму податкового зобов'язання по взаємовідносинах з TOB "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" за червень 2014року.
Позивачем суму ПДВ - 58 939,45 грн. було включено до складу податкового кредиту у липні 2014р., згідно декларації №9047841153 від 18.08.2014р., а саме сума ПДВ - 41029,40 грн. (згідно додатку №5 №9047841157 від 18.08.2014р. до декларації), та сума ПДВ 17910,05 грн. (згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань №9047841159 від 18.08.2014р.), які не підтверджені податковими накладними.
Відтак, порушивши п.44.1, п. ст.44, п. 198.6 ст. 198 ПК України, апелянтом було завищено суму податкового кредиту за липень 2014 року на суму 58939,45 грн.
Щодо взаємовідносин з ПП "Укркомптех" слід зазначити, що Тернопільською ОДПІ згідно даних підсистеми "Аналітична система: Автоматизована система співставлення - перегляд результатів співставлення" АС "Податковий блок" було встановлено розбіжності по взаєморозрахунках із ПП "Укркомптех" за червень місяць 2014р. в сумі 12432,02 грн. (ПДВ).
Згідно даних підсистеми АС "Податковий блок"встановлено, що ПП "Укркомптех" не задекларувало суму податкового зобов'язання по взаємовідносинах з TOB "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" за червень 2014 року.
Також, Тернопільською ОДПІ було виявлено та документально підтверджено, що гр. ОСОБА_2 зареєстрував ПП "Укркомптех" без мети здійснення фінансово - господарської діяльності, за даним фактом було порушено кримінальне провадження №320014100050000032 від 29.04.2014 року згідно ч.2 статті 205 КК України.
Порушення суб'єктом господарювання зазначених вимог податкового законодавства (зокрема, ненадання на вимогу органу державної податкової служби документів, що підтверджують показники, відображені у податковій звітності, відсутність технічної можливості виконання господарських операцій у задекларованих обсягах, не підтвердження факту отримання активу від контрагентів) є достатнім та допустимим доказом невідповідності задекларованих і фактичних даних господарських операцій для податкового обліку платника податків. У разі відсутності реального руху активів, втрачається право на формування витрат та/або податкового кредиту чи відшкодування.
У зв'язку з викладеним, у TOB "Лейквуд" фактично був відсутній об'єкт оподаткування податком на додану вартість та податком на прибуток по операціях з контрагентами, в розумінні вимог ст.134 та ст.185 ПК України.
Оскільки TOB "Лейквуд" до перевірки не надано первинних бухгалтерських та податкових документів, а проведені заходи щодо наявності здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства та його контрагентів не підтверджують фактичного постачання товарів, відтак TOB "Лейквуд" було порушено вимоги, пп.138.1.1 п.138.1, пп.138.2 ст.138, пп.139.1.9 п.139.1 ст.139, п.185.1 ст.185, п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198 ПК України.
Враховуючи наведене, вбачається очевидне проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов'язання, з метою штучного формування валових витрат та податкового кредиту, які не мають реального товарного характеру.
Тобто, у TOB "Лейквуд" фактично були відсутні об'єкти оподаткування по операціях з придбання та продажу товарів у підприємств - постачальників/покупців за ревізований період відповідно до пп.48.5.1 п.48.5, п.48.7 ст.48, п.185.1 ст.185, п. 188.1 ст.188 ПК України.
Оскільки реальність вчинення господарських операцій TOB "Лейквуд" не знайшла свого підтвердження, а наслідком для податкового обліку є лише фактичний рух активів, у TOB "Лейквуд" не було підстав для податкового обліку вказаних операцій.
У зв'язку з вищевикладеним, у апелянта відсутній об'єкт оподаткування податком на додану вартість операцій з TOB "Лейквуд" в розумінні ст.185 ПК України від 02.12.10р. №2755-VI із змінами і доповненнями. Таким чином, податковий кредит від вартості нібито отриманих ТМЦ TOB "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" за рахунок викладених в акті перевірки обставин, перевіркою не підтверджено.
Таким чином, колегія суддів погодилась з тим, що фінансово-господарські взаємовідносини між TOB "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" в квітні 2014 року з TOB "Лейквуд" були такими, які вчинялись без наміру створення правових наслідків.
З врахуванням вищезазначеного, в порушення п.44.1, п.44.6 ст.44, п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188, п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198 ПК України у TOB "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" відсутні об'єкти оподаткування по операціях з придбання товарів у TOB "Лейквуд", в результаті чого було завищено суму податкового кредиту по декларації з податку на додану вартість за липень 2014р. на суму 61967,58грн.
Отже, перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість за період з 01.03.2014 року по 31.07.2014 року, було встановлено його заниження на суму 765144,00 грн., у тому числі за березень 2014 року в сумі 72283,00 грн., квітень 2014р. на 258919,00 грн., травень 2014р. на 297602,00 грн., червень 2014р. на 3001,00грн., липень 2014р. на 133339,00 грн.
Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами.
Відповідно до п. 44.6 ст. 44 ПК України, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті, платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби документи, що підтверджують показники, відображені таким платником по податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника.
Згідно п. 198.1 ст.198 ПК України, право на віднесення сум податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів; в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного фінансового лізингу.
Необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість, є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності.
Згідно п. 198.6 ст.198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджених податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформлені з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
З врахуванням викладеного, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що первинні документи за допомогою яких ТзОВ "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" обґрунтовувала своє право на відображення понесених витрат у складі податкового кредиту містили недостовірні дані та не можуть підтверджувати право платника на податковий кредит, а відтак Тернопільська ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області правомірно дійшла висновку про завищення податкового кредиту з ПДВ, відтак підстав для задоволення позовних вимог суд не знаходить.
Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Зовнішні конструкції комплекс сервіс" - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31 березня 2015 року у справі № 819/338/15-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: С.М. Кузьмич
В.З. Улицький
Повний текст ухвали виготовлено 26.10.2015 року