Ухвала від 22.10.2015 по справі 355/1249/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 355/1249/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Литвиненко О.Л. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.

УХВАЛА

Іменем України

22 жовтня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Аліменка В.О.,

суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,

за участю секретаря Таран А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області на постанову Баришівського районного суду Київської області від 18 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Баришівського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області, в якому просив:

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області № 3050/04 від 25.06.2015 року про відмову в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області призначити пенсію за віком на пільгових умовах, а саме із зменшенням пенсійного віку на 13 років, встановленого ст.. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Постановою Баришівського районного суду Київської області від 18 серпня 2015 року зазначений адміністративний позов - задоволено повністю.

Не погоджуючись з вказаною Постановою, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати Постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що оскаржуване рішення прийняте при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , яке видане йому 30.03.1993 року Київською обласною державною адміністрацією.

01.06.2015 року йому виповнилось 47 років та 29 липня 2012 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», крім того, позивач працював на роботах з особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим у встановленому порядку, тому він має право на зниження пенсійного віку додатково на три роки понад передбачений ст.. 55 вищезгаданого Закону, до заяви було подано: копію паспорта, копію посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, копію трудової книжки, копію довідки про відсутність первинних документів, копію довідки про підтвердження трудового стажу у колгоспі ім.. Куйбишева с. Діброва, копію довідки про видачу посвідчення.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області № 1016 від 25 червня 2015 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у зв'язку з тим, що заявником не надано необхідних документів, які б підтверджували факт участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції прийшов до висновку про протиправність дій відповідача та, виходячи з встановлених обставин справи, вважає наявними законні підстави для задоволення позовних вимог.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується і колегія суддів.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно до ст. 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.

Крім того, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбачений цією статтею.

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстрований в Мін'юсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін, внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15 жовтня 2009 року №23-1 (далі - Порядок).

В пункті 7 Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином, зі змісту пункту 7 вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Так, на підтвердження права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачем були подані відповідачу наступні документи:

-копія посвідчення № НОМЕР_1 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( категорія 2), виданого Київською обласною державною адміністрацією;

-копія трудової книжки ОСОБА_1 № НОМЕР_2 ;

-копією нотаріально завіреної довідки № 7 від 16.10.1992 року (яка підтверджує роботу трактористом в с. Ольшанка, Поліського району, київської області);

-копію архівної довідки Комунальної установи Поліської районної ради «Поліський районний трудовий архів» № 74 від 22.06.2015 року про роботу ОСОБА_2 в колгоспі ім. Куйбишева за період з 1984 по 1995 роки;

-довідкою № 01-24/732 від 22.06.2015 року Управління соціального захисту населення Поліської районної державної адміністрації, виданою ОСОБА_1 про отримання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Крім того під час судового засідання, в суді першої інстанції встановлено, що позивач з 06 травня 1986 року по 11 травня 1986 року відповідно до наказу керівництва колгоспу ім. Куйбишева с. Діброва, де він працював водієм, виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вивозив майно населення із с. Ольшанка Поліського району Київської області, яке відноситься до зони радіаційного зараження, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії за списком № 1, що доведено відповідним посвідченням, яке є безстроковим і діє на всій території України, тому має право на надання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років..

При цьому, колегія суддів зазначає, що встановлені судом першої інстанції обставини жодним чином не спростовані відповідачем у суді апеляційної інстанції.

Таким чином, оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачу безпідставно відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 2, 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області від 18 серпня 2015 року - залишити без задоволення.

Постанову Баришівського районного суду Київської області від 18 серпня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.О. Аліменко

Судді Н.В. Безименна

А.Ю. Кучма

(Повний текст Ухвали виготовлений 27 жовтня 2015 року)

.

Головуючий суддя Аліменко В.О.

Судді: Безименна Н.В.

Кучма А.Ю.