21 жовтня 2015 рокусправа № 190/1268/15-а (2-а/190/28/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юрко І.В., суддів: Гімона М.М., Олефіренко Н.А.,
секретарі судового засідання: Портненко М.В.,
за участі позивача: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 27 серпня 2015 року у справі № 190/1268/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач 04.08.2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, яким просив визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати УПСЗН П'ятихатської районної державної адміністрації виплатити йому одноразову компенсацію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у розмірі 54810 грн. відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2015 року у справі № 804/9586/15 у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Позивач в судовому засіданні апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання апеляційної інстанції не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до вимог частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, та явка яких у відповідності до статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України не визнавалась судом обов'язковою, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач ОСОБА_1 віднесений до I категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.10).
Згідно довідки МСЕК серії АВ № 0045689 від 15.07.2013 року позивачу встановлена 2 група інвалідності з 01.06.2013 року, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по випробуванню ядерної зброї, що також підтверджується експертним висновком Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 10.06.2010 року (а.с.14, 17).
Відповідно до вкладки № 654587 від 01.06.2013 року підтверджено категорію 1 посвідчення № НОМЕР_2 та встановлено ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків ЧАЕС (а.с. 10).
Статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що одноразова компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Позивач 05.02.2015 року вперше звернувся до УПСЗН П'ятихатської районної державної адміністрації з заявою про призначення йому всіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, в тому числі і одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за 2014 рік (а.с. 12).
Позивач, 08.05.2015 року звернувся до УПСЗН П'ятихатської районної державної адміністрації з заявою про виплату йому одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом за вих.№1774/05-15 від 14.05.2015 року відповідач відмовив ОСОБА_1 в наданні вказаної компенсації на підставі того, що на осіб, які приймали участь в ліквідації інших ядерних аварій ніж ЧАЕС, вказана пільга не поширюється (а.с. 22).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено вичерпний перелік осіб, які мають право на отримання одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю. Відповідно до ст.10 названого Закону позивач не відноситься до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, оскільки приймав участь у підземних випробуваннях ядерної зброї на Семипалатинському полігоні у 1975-1976 роках та є інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Постановою Кабінету міністрів України від 02.12.1992 року № 674 «Про порядок
віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Вказаною Постановою КМУ встановлено, що громадянам, відносно яких застосовується цей Порядок, видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідної категорії за зразками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.1992 року №501.
Вказаний вище Порядок визначає умови віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а також громадян, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, до 1, 2 або 3 категорій, встановлених статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 2 Порядку громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться: до категорії 1 - інваліди з числа учасників ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з відповідною аварією, випробуванням або військовим навчанням, а також хворі на променеву хворобу внаслідок участі у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Відповідно до п. 4 Порядку особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії на підставі довідки, що підтверджує їх участь у ліквідації ядерних
аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, виданої відповідно військовою частиною або Центральним військовим архівом Співдружності Незалежних Держав. Інвалідам і хворим на променеву хворобу з числа цих осіб видача посвідчень провадиться на підставі вказаної довідки і висновку міжвідомчої експертної ради про причинний зв'язок інвалідності чи захворювання з
ядерною аварією, ядерними випробуваннями або військовими навчаннями використанням ядерної зброї, а інвалідам - й на підставі відповідної довідки медично-соціальної експертної комісії.
Як зазначалось вище позивач визнаний інвалідом 2 групи з числа учасників ліквідації ядерних випробувань на підставі відповідної довідки медично-соціальної експертної комісії, віднесений до 1 категорії та має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС з 01.06.2013 року.
Колегія суддів зазначає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС та надає право на користування пільгами, встановленими, в тому числі і ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС». Такий статус позивачу встановлений після надання позивачу 2 групи інвалідності за захворюванням, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.
В даному ж випадку Управління соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації зводить спір до встановлення статусу громадянина, який є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, що не відноситься до компетенції відповідача.
Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується інвалідам II групи в розмірі 45 мінімальних заробітних плат.
Виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності чи втрати годувальника.
Обрахування та виплата вказаної компенсації проводиться управліннями соціального захисту населення, а тому судом такий розрахунок не здійснюється, а тому в задоволенні позовних вимог в частині нарахування та виплати компенсації в конкретному розмірі слід відмовити.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення позову.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не вірно встановлені обставини справи та постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нового рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями ст.ст. 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 27 серпня 2015 року у справі № 190/1268/15-а задовольнити частково.
Постанову П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 27 серпня 2015 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Управління соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації в невиплаті ОСОБА_1 одноразової компенсації як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі, передбаченому ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову компенсацію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що передбачена ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 45 мінімальних заробітних плат на час встановлення інвалідності.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
В повному обсязі постанову складено 23 жовтня 2015 року.
Головуючий суддя: І.В. Юрко
Суддя: М.М.Гімон
Суддя: Н.А. Олефіренко