ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
20 жовтня 2015 року № 826/17631/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовом ОСОБА_1
до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області
третя особа Головне управління ДФС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (надалі - Відповідач), третя особа Головне управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.05.2015 року №198/1704 Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, яким ОСОБА_1 на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в сумі 25000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що визначена сума податку в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні не підлягає сплаті в місцевий бюджет м. Харкова, а Відповідач не може бути стягувачем у даному випадку, оскільки Позивач зареєстрований та проживає в м. Києві, а місцем реєстрації об'єкта оподаткування транспортного засобу Toyota Highlender н.з. НОМЕР_1 на момент винесення оскаржуваного рішення був і залишається в м. Києві.
Представники Відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явились, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином.
На адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від третьої особи надійшли письмові заперечення на позовну заяву та клопотання про розгляд справи без участі його представника.
В обґрунтування заперечень третя особа зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, оскільки транспортний засіб Toyota Highlender має об'єм двигуна 3456 куб.см має термін використання до 5 років, а тому, згідно з приписами ст.267 ПК України, є об'єктом оподаткування, а Позивач - платником вказаного податку.
Враховуючи, що в судове засідання не прибули представники Відповідача та третьої особи, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником автомобіля Toyota Highlender (загальний легковий універсал-В); реєстраційний номер НОМЕР_1 згідно свідоцтва про реєстрацію технічного паспорту НОМЕР_2; об'єм двигуна 3456.
Співробітниками Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 25.05.2015 року №189/1704, яким Позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в сумі 25 000,00 грн.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Приписами пп. 267.1.1, 267.1.2 п. 267.1, п. 267.4, пп. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
В даному випадку, згідно з свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2, належний ОСОБА_1 автомобіль Toyota Highlender (загальний легковий універсал-В); реєстраційний номер НОМЕР_1; об'єм двигуна 3456, має рік випуску 2011, дату первинної реєстрації 01.12.2011 р., дату реєстрації на ім'я позивача 28.03.2015 р.
Отже, як вбачається з приписів Податкового кодексу України, є імперативна норма, якою чітко передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
В даному випадку, як вбачається з копії паспорту Позивача, останній зареєстрований у АДРЕСА_1 з 21.02.2013 року.
Крім цього, слід зазначити, що транспортний податок відповідно до ст.10 Податкового кодексу України належить до місцевих бюджетів.
Згідно з пп.267.7.1 п.267.7 ст.267 Податкового кодексу України податок сплачується за місцем реєстрації об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, місцем реєстрації об'єкта оподаткування транспортного засобу Toyota Highlender реєстраційний номер НОМЕР_1 є м. Київ.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищезазначені факти, суд погоджується з доводами Позивача та зазначає, що Відповідач на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення діяв з порушенням порядку обчислення податків та не дотримуючись приписів діючого законодавства України, а отже таке податкове повідомлення-рішення від 25.05.2015 року №198/1704 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.05.2015 року №198/1704.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 182,70 грн. (ста вісімдесяти двох гривень 70 коп.).
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук