ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
03 квітня 2012 року № 2а-17168/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом Інспекції з держаного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмайданчик", Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд" про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідачів виконати вимоги приписів від 18.10.2011 р. щодо зупинення виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва за адресою: Либідська площа у Печерському районі міста Києва та зобов'язати відповідача-1 надати позивачу довідки вартості виконання будівельних робіт форм КБ-2в,КБ-3.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будмайданчик"запереченнях проти позову просив суд закрити провадження у справі, оскільки вважає, що даний спір не належить розгляду в порядку адміністративного судочинства з підстав відсутності у позивача права звернення до суду.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч.3 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.4 ст.50 Кодексу адміністративного судочинства України, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Згідно положень інформаційного листа Вищого адміністративного суду України щодо застосування окремих норм процесуального права під час розгляду адміністративних справ від 19.05.2010 р. № 708/11/13-10, визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах управлінських функцій.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. № 549 утворено територіальний орган -Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві. Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011 р. № 22 затверджено Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві.
Положенням передбачено, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві, відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема: контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих будівельних робіт; проведення перевірок відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються при будівництві об'єктів, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам (рішенням); зупиняє підготовчі та будівельні роботи, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (пп.10,11,14 п.4).
Згідно п.17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. № 553, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, відповідною інспекцією, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт. Припис є обов'язковими для виконання.
З огляду на викладене та враховуючи положення зазначеного листа, суд дійшов висновку, що вирішуваний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян. Отже, справа за позовом такого суб'єкта належить до компетенції адміністративних судів.
Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність заявленого клопотання ТОВ "Будмайданчик"про закриття провадження у справі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 50, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Будмайданчик" в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на ухвалу протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Аблов Є.В.