ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
01 листопада 2011 року № 2а-15470/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -Аблов Є.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного нотаріуса 12-ї Київської державної нотаріальної контори ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, за участю третіх осіб -ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання неправомірними дій та визнання недійсним свідоцтва про спадщину, -
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 до Державного нотаріуса 12-ї Київської державної нотаріальної контори ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, за участю третіх осіб -ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання неправомірними дій та визнання недійсним свідоцтва про спадщину.
Як вбачається з прохальної частини позовної зави, позивачка просить суд: визнати свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/5 частину квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, видане Київською державною нотаріальною конторою 18.01.11р. на ім'я ОСОБА_3 за реєстровим № 4.22 та на ім'я ОСОБА_8 за реєстровим № 4.24 недійсним та визнати неправомірними дії державного нотаріуса 12-ї Київської державної нотаріальної контори щодо видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на /5 частину квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, на ім'я ОСОБА_3 за реєстровим № 4.22 та на ім'я ОСОБА_8 за реєстровим № 4.24.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Згідно вимог ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних і юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Верховним Судом України у інформаційному листі від 26.12.2005 року було надано правову позицію щодо визначення категорій справ, розгляд яких має здійснюватись у порядку адміністративного судочинства. Зокрема, це спори осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у яких такий суб'єкт своїми владними рішеннями чи діями зобов'язує цих осіб вчиняти певні дії, утримуватись від вчинення певних дій, нести відповідальність. При цьому особи згідно з нормами чинного законодавства України зобов'язані виконувати такі владні рішення чи вимоги суб'єкта владних повноважень.
Зазначене підтверджується вимогами ч.1 ст. 2 КАС України, у якій визначенні завдання адміністративного судочинства, а саме: захист прав свобод і інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто, до юрисдикції адміністративних судів віднесено справи щодо захисту прав, свобод і інтересів осіб від дій суб'єктів владних повноважень щодо управління цими особами чи здійснення інших владних функцій щодо них.
Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлений Законом України "Про нотаріат", в частині першій статті 1 Закону зазначено, що нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Оскільки нотаріуси (завідуючі нотаріальними конторами) при вчиненні нотаріальних дій не здійснюють владних управлінських функцій, то в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України вони не відносяться до суб'єктів владних повноважень рішення, дії чи бездіяльність яких можуть бути оскаржені до адміністративних судів.
Частиною 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Спірні відносини не відносяться до сфери публічно-правових відносин, як того вимагає ст. 17 КАС України, та гарантуються нормами окремої приватної галузі права.
Приймаючи до уваги викладене, суд прийшов до висновку, що даний спір підсудний місцевому загальному суду і повинен розглядатись в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи те, що у даному випадку законом встановлений інший порядок судового оскарження, суд приходить до висновку, що даний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Також суд роз'яснює, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускаються.
Керуючись ст. ч.1 ст. 109 КАС України, суд,-
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного нотаріуса 12-ї Київської державної нотаріальної контори ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, за участю третіх осіб -ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання неправомірними дій та визнання недійсним свідоцтва про спадщину.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя Аблов Є.В.