справа № 2-а-2161/10
30 грудня 2010 року Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Маценко Н.П. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Броварах Київської області про визнання дій протиправними та зобов»язання провести перерахунок пенсії
08 грудня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Броварах Київської області, зобов»язати відповідача провести перерахунок його пенсії з 01.02.2009 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за №1058-15 від 09.07.2003 року, стягнути із відповідача заборгованість пенсійних виплат за лютий-грудень 2009 року та січень листопада 2010 року, а також виплатити йому заборгованість що буде накопичуватися.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Броварах Київської області та отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою суду позовні вимоги поза межами строку звернення до адміністративного суду залишені без розгляду в зв'язку із його пропуском і відсутністю заяви про поновлення строку.
До правовідносин, що виникли між сторонами доцільно застосувати скорочене провадження.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Правилами ч. 1, 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 даного Закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити певні дії щодо усунення порушень.
Виходячи із наведеного, суд приходить до висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу в 2009 році, відповідачем необґрунтовано застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, оскільки календарним роком, що передує року перерахунку пенсії позивача є 2008 рік.
Дії відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії позивачу показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, суд вважає протиправними.
При цьому враховуючи ту обставину, що позивач звернувся до суду 08.12.2010 року, суд вважає за доцільне задовольнити його позовні вимоги з урахуванням шестимісячного строку визначеного ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду.
Оцінюючи в сукупності всі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вимога щодо стягнення з Управління Пенсійного Фонду України в м. Броварах Київської області пенсійних виплат а також виплати заборгованості, що буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову до суду є безпідставною та необґрунтованою.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 19, 22, 46, 52, 62 Конституції України, ст. ст. 23, 40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за №1058-15 від 09.07.2003 року, Постановою КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10 рп /2008, ст. ст. 8-11, 71, 86, 158-163,183-2 КАС України, суд -
позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Броварах Київської області в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік - протиправними.
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Броварах Київської області здійснити ОСОБА_1 з 08.06.2010 року перерахунок пенсії відповідно до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік та доплатити їй недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.П.Маценко