ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
05 січня 2012 року № 2а-25/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Патратій О.В., ознайомившись з позовною заявою
за позовом Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції
до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України
про визнання дії протиправними, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Горлівська об'єднана державна податкова інспекція з позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання неправомірною бездіяльності щодо ненадання обґрунтованої відповіді на запит № 13505/10/24-013 від 21.10.2011 року та зобов'язання надати обґрунтовану відповідь на запит.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 4, 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Згідно ч. 7 ст. 56 КАС України законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Відповідно до ч. 2 ст. 58 КАС України повноваження законних представників підтверджуються документами, які, зокрема, стверджують займану ними посаду.
Як вбачається із позовної заяви, вона підписана Головою Комісії з проведення реорганізації Горлівської об'єднаної державної податковою інспекції, Начальником Горлівської об'єднаної державної податковою інспекції -ОСОБА_1, однак в порушення зазначених вище вимог до позовної заяви не додано відповідного документу, який би підтверджував повноваження ОСОБА_1 щодо звернення до суду (копії наказу про призначення на посаду, положення стосовно наявності повноважень на звернення до суду, тощо).
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 1 ч. 2 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог, згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, на підтвердження яких, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на ненадання Міністерством енергетики та вугільної промисловості України відповіді на запит № 13505/10/24-013 від 21.10.2011 року, однак в порушення зазначених вище вимог Кодексу адміністративного судочинства України позивач не додав до позовної заяви доказів на підтвердження наведених обставин (зокрема, доказів надсилання або вручення відповідачу запиту) та не вказує, де такі докази знаходяться або можуть знаходитися.
Вказані обставини створюють перешкоди для відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки в строк до 23 січня 2012 року включно шляхом надання документу на підтвердження повноважень ОСОБА_1 (копії наказу про призначення на посаду, положення стосовно наявності повноважень на звернення до суду, тощо); належних доказів на підтвердження надсилання та/або вручення запиту від 21 жовтня 2011 року № 13505/10/24-013 відповідачу.
Керуючись ст. 106, ч. 1 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків до 23 січня 2012 року включно.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.В Патратій