ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
м. Київ
10 листопада 2011 року№ 2а-14276/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Патратій О.В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
до 1. Кабінету Міністрів України
2. Верховна Рада України
про скасування Постанови Кабінету Міністрів України № 1258 від 21.12.2005 року, скасування статті 81 Цивільного процесуального кодексу України від 18.03.2004 року та скасування пунктів 1-2 статті 2 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України про скасування Постанови Кабінету Міністрів України № 1258 від 21.12.2005 року, скасування статті 81 Цивільного процесуального кодексу України від 18.03.2004 року та скасування пунктів 1-2 статті 2 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 21.01.1993 року.
Відповідно до п. 4, п. 6 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства та чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем заявлено вимогу про скасування статті 81 Цивільного процесуального кодексу України, який був затверджений Законом України № 1618-IV від 18.03.2004 року, прийнятим Верховною Радою України.
Суд звертає увагу на те, що дана позовна вимога заявлена з порушенням правил предметної підсудності, оскільки згідно з частиною 4 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, з урахуванням приписів вказаних вище правових норм, спір в частині оскарження нормативно-правового акту Верховної Ради України підсудний Вищому адміністративному суду України, що виключає можливість розгляду справи в даній частині Окружним адміністративним судом м. Києва.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З урахуванням вищевикладеного, позовна заява ОСОБА_1 в частині вимоги про скасування статті 81 ЦПК України від 18.03.2004 року підлягає поверненню позивачу.
Керуючись ст. 106, п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 в частині вимоги про скасування ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 3 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.В. Патратій