ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
10 жовтня 2011 року № 2а-14087/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Патратій О.В., ознайомившись з позовною заявою
за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7 ОСОБА_8 ОСОБА_9 ОСОБА_10 ОСОБА_11 ОСОБА_12 ОСОБА_13 ОСОБА_14 ОСОБА_15
до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України
про визнання Постанови Кабміну № 745 ві 06.07.2011 незаконною в частині,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулись ОСОБА_16, ОСОБА_2, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30 з позовом до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України про визнання незаконними пунктів 1-4 постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються з державного бюджету».
Відповідно до п. 3, п. 6 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу та чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.
В той же час, на порушення зазначених вимог, у поданій позовній заяві не вказані прізвища, імена та по-батькові позивачів ОСОБА_29Ф та ОСОБА_30, які підписали позовну заяву, та не вказано їх поштові адреси, а також номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є.
Відсутність у позовній заяві зазначених відомостей перешкоджає належному повідомленню зазначених осіб про день, час і місце судового розгляду.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 89 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка звертається до адміністративного суду із позовною заявою, повинна сплатити судовий збір.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
З вказаних положень Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що особа, яка звертається до суду, повинна надати документ про сплату судового збору у встановленому законом розмірі, або надати суду докази, якими підтверджується наявність права на звільнення від сплати судового збору.
Стаття 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» № 7-93 від 21.01.1993 р. встановлює пільги щодо сплати державного мита та звільняє від сплати державного мита громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В той же час, позивачами ОСОБА_29 та ОСОБА_30 не надано разом із позовною заявою документів, що підтверджують право на звільнення від сплати державного мита із зазначених вище підстав, а також не надано суду документа про сплату судового збору.
Окрім того, відповідно до п. 6 ч. 1 статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На порушення зазначених вимог у позовній заяві не наведено переліку документів, які додані до позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки в строк до 21 жовтня 2011 року включно шляхом: надання належним чином оформленої позовної заяви із зазначенням повних імен (прізвища, ім'я та по-батькові) позивачів ОСОБА_29Ф та ОСОБА_30, їх поштової адреси, а також номерів засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є; надання копій документів, що підтверджують право на звільнення від сплати судового збору позивачів ОСОБА_29, ОСОБА_30; наведення переліку документів, які додаються до позовної заяви; а також надання копій вищезазначених документів для направлення відповідачу.
Керуючись ст. 106, ч. 1 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_16, ОСОБА_2, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30 залишити без руху.
2. Встановити позивачам строк для усунення недоліків до 21 жовтня 2011 року включно.
3. Попередити позивачів про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута їм відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.В. Патратій