Ухвала від 11.10.2011 по справі 2а-14452/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення подання без руху

м. Київ

11 жовтня 2011 року № 2а-14452/11/2670

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Патратій О.В., ознайомившись з поданням та доданими до нього матеріалами

за позовом

Державної податкової інспекції у м. Полтава

до

Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі Полтавської філії «Полтавагазвидобування»

про

стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом, -,

ВСТАНОВИВ:

11 жовтня 2011р. о 08:51 год. до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло подання Державної податкової інспекції у м. Полтава про стягнення коштів з ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»в особі Полтавської філії «Полтавагазвидобування»за податковим боргом.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 5, п. 6 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом

Відповідно до ч. 2 ст. 1833 Кодексу адміністративного судочинства України подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.

Строки звернення заявника з поданням, передбачені частинами другою та третьою статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, є різновидами строку спеціального звернення до суду передбаченого частиною третьою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України. Вказана норма встановлює, що Кодексом адміністративного судочинства України можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, ніж шестимісячний загальний строк.

Як вбачається з матеріалів подання, підставою для звернення до суду стало виникнення у ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»в особі Полтавської філії «Полтавагазвидобування»податкового боргу у зв'язку з несплатою останнім до 30.09.2011 року податкових зобов'язань з податку на прибуток та збору на геологорозвідувальні роботи, які виникли на підставі Договору про реструктуризацію основного податкового боргу № 1 від 01 серпня 2006 року, укладеного між ДПІ у м. Полтаві та ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»та Доповнення № 1 від 31.10.2008 року до нього.

Згідно вказаного вище Договору відповідач повинен був 30 вересня 2011 року сплатити 14 818,85 грн. податку на прибуток та 454 239,58 грн. збору на геологорозвідувальні роботи.

Як вказано у поданні, у встановлений строк відповідачем не було сплачено вищевказані вище суми грошових зобов'язань.

Відповідно до пп. 20.1.18. п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України податковий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, у випадку несплати відповідачем вищевказаних грошових зобов'язань 30 вересня 2011 року, з наступного дня, тобто 01 жовтня 2011 року у податкового органу виникли підстави для застосування процедур щодо стягнення податкового боргу, в тому числі шляхом звернення до суду з поданням або позовною заявою про стягнення вказаних сум грошових коштів.

При цьому, подання в порядку ст. 183-3 КАС України може бути подане податковим органом протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.

Як зазначено у листі Вищого адміністративного суду України від 22.04.2011 № 571/11/13-11, право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня надіслання платникові податків податкової вимоги.

Строк у 24 години, протягом яких згідно з частиною другою статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України до суду повинно бути внесено подання про стягнення коштів за податковим боргом, починає перебіг з нуля годин дня, наступного за тим, у який сплинули 60 днів із дня надіслання податкової вимоги.

Як вбачається з матеріалів подання, друга вимога № 2/1327 від 23.12.2008 року була направлена відповідачу 23.12.2008 року та отримана ним 26.12.2008 року.

Направлення третьої податкової вимоги (у випадку, якщо визначений у другій податковій вимозі борг не погашено в повному обсязі) Податковим кодексом України не передбачено, тому позивач в силу положень ч. 1 ст. 19 Конституції України не має правових підстав для направлення відповідачу третьої податкової вимоги.

Таким чином, в даному випадку право на звернення до суду з поданням про стягнення коштів з рахунків платника податків виникло у податкового органу з нуля годин дня, наступного за тим, у який закінчився строк для добровільної сплати вищевказаних податкових зобов'язань.

Як вказано у п. 10 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, строки, визначені цим підпунктом, не включають добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.

Враховуючи те, що 01 та 02 жовтня 2011 року були вихідними днями (субота та неділя), строк звернення до суду з даним поданням розпочався з нуля годин 03 жовтня 2011 року та тривав протягом 24-х годин (тобто до нуля годин 04 жовтня 2011 року).

Як вбачається з відбитку штемпеля на конверті, в якому надійшло податкове подання, податковий орган відправив зазначене подання 03.10.2011 року, а воно надійшло до Окружного адміністративного суду м. Києва лише 11.10.2011 року, тобто після закінчення встановленого ч. 2 ст. 1833 Кодексу адміністративного судочинства України двадцяти чотирьох годинного строку для звернення до адміністративного суду.

Згідно частини 10 статті 1833 КАС України на обчислення строків, установлених цією статтею, не поширюються правила статті 103 цього Кодексу.

Отже, на перебіг строків для звернення до суду із поданням не поширюється правило, встановлене ч. 9 статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.

Це означає, що подання податкового органу має надійти безпосередньо до суду протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.

Таке законодавче регулювання перебігу строків пояснюється особливостями провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби, адже відповідно до ч. 7 ст. 183-3 КАС України постанову по суті заявлених вимог суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду.

У випадку надходження подання після зазначеного строку суд позбавлений можливості розглянути його протягом строку, встановленого законом.

Як зазначалось вище, позовна заява надійшла до суду 11.10.2011р. о 08:51 год., тобто із пропуском встановленого ч. 2 ст. 1833 КАС України строку.

Відповідно до ч. 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються, зокрема, у разі необхідності - заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

В той же час, заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску звернення до суду позивачем подано не було.

Частиною третьою ст. 1833 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години для усунення недоліків.

Як вказано у Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 02.02.2011 № 149/11/13-11, відсутність заяви про поновлення пропущеного строку звернення з поданням, у свою чергу, повинна розцінюватися судом як недолік подання, для усунення якого може бути надано строк у межах 24 годин, як визначено частиною третьою статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що подання підлягає залишенню без руху і заявнику належить усунути вищенаведені недоліки протягом 24 годин з моменту отримання даної ухвали шляхом подання суду клопотання про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням причин, які перешкоджали своєчасному зверненню до суду. При цьому суд роз'яснює, що в силу положень ч. 10 ст. 1833 КАС України таке клопотання має надійти до суду протягом зазначеного строку.

Керуючись ч. 2, ч. 3 ст. 1833, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Подання Державної податкової інспекції у м. Полтава залишити без руху.

2. Надати заявнику строк для усунення недоліків подання протягом 24 годин з моменту отримання даної ухвали.

3. Попередити заявника, що невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику подання та доданих до нього документів.

Суддя О.В. Патратій