Окрема думка від 25.10.2015 по справі 824/2363/15-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА ДУМКА

25 жовтня 2015 р.

Судді Чернівецького окружного адміністративного суду стосовно рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської виборчої комісії про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.

На підставі частини 3 статті 25 Кодексу адміністратвиного судочинства України вважаю за необхідне викласти окрему думку.

Громадянка ОСОБА_1 23 жовтня 2015 р. звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Чернівецької міської виборчої комісії про визнання дій протиправними та скасуваня рішення Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області про реєстрацію кандидатів у депутати висунутих Чернівецькою міською організацією політичної партії “Громадський рух “Народний контроль” у багатомандатному виборчому окрузі з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів що відбудуться 25 жовтня 2015 року, оформлене постановою від 01.10.2015 року № 13 в частині реєстрації першого кандидата - ОСОБА_2;

Визнання незаконною бездіяльністю Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області щодо не оголошення попередження Чернівецькій міській організації політичної партії “Громадський рух “Народний контроль” за подання документів для реєстрації неіснуючої особи та неподання першої та другої сторінок паспорта ОСОБА_2.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2015 р. позовну заяву ОСОБА_1 Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області про скасування рішення та визнання бездіяльності протиправною залишено, без розгляду.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2015 р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.10.2015 р. в частині залишення без розгляду позовної вимоги про визнання беззаконною бездіяльності Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області щодо не оголошення попередження Чернівецькій міській організації політичної партії “Громадський рух “Народний контроль” за подання документів для реєстрації неіснуючої особи та неподання першої та другої сторінок паспорта ОСОБА_2, скасовано та направлено до Чернівецького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.10.2015 р. в частині залишення без розгляду позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області про реєстрацію кандидатів у депутати висунутих Чернівецькою міською організацією політичної партії “Громадський рух “Народний контроль” у багатомандатному виборчому окрузі з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів що відбудуться 25 жовтня 2015 року, оформлене постановою від 01.10.2015 року № 13 в частині реєстрації першого кандидата - ОСОБА_2, залишено без змін.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2015 р. відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду, якою зобов'язано відповідача надати суду письмові докази та заперечення в обґрунтування правомірності своїх дій щодо звернення ТОВ Телерадіокомпанії" ТВА". ( а.с 44).

Ухвалу про відкриття провадження у даній справі о 04:27:46 направлено на адресу ОВК, а о 04:30:00 на адресу електронної пошти inbox_apladm.yn/court.gov.ua, якою відповідача зобов'язано надати суду письмові докази на підтвердження позовних вимог. (а.с. 49-50).

Однак, відповідач, його представник на вимоги ухвали суду щодо надання письмових доказів - документів щодо правомірності своїх дій, якими обґрунтовуються позовні вимоги та спростовуються твердження відповідача, суду не надав, належного представника для участі в розгляді справи, не направив.

Представником позивача до початку розгляду справи по суті надано уточнюючу позовну заяву, якою позивач просив визнати незаконною бездіяльність Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області щодо не оголошення попередження Чернівецькій міській організації політичної партії “Громадський рух “Народний контроль” за подання документів для реєстрації неіснуючої особи та неподання першої та другої сторінок паспорта ОСОБА_2;

визнати незаконною бездіяльність Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області щодо не прийняття рішення за результатами розгляду повідомлення директора ТОВ “Телерадіокомпанія “ТВА” від 20.10.2015р. про порушення законодавства України про вибори, а саме порушення частини 1 статті 9 Закону України “Про місцеві вибори” реєстрація депутата, який немає права голосу відповідно до статті 70 Конституції України;

зобов'язати Чернівецьку міську виборчу комісію Чернівецької області винести рішення за результатами розгляду повідомлення телеканалу ТВА про порушення законодавства України про вибори, поданого 20.10.2015 року, у відповідності до вимог Закону України “Про місцеві вибори” та на підставі отриманих та зібраних документів.

При цьому представник відповідача надав суду копію витягу з протоколу № 11 засідання Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області від « 17» год. 00 хв.

20 жовтня 2015 року про розгляд зверення. (а.с.53-55).

Крім того, надано в копіях матеріали Шевченківського районного суду та виконавчий лист про поноволення на роботі ОСОБА_3 та інші. (а.с.56-62).

У ході судового розгляду встановлено, що 20.10.2015 року директор ТОВ Телерадіокомпанії" ТВА" звернувся до Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області із зверненням, у якому вказував, що ОСОБА_2 подала при реєстрації її, як кандидата в депутати документи на своє прізвище, що закінчується на "о", однак згідно документів, поданих при працевлаштуванні прізвище вказаного кандидата - "Сафтенку". Зокрема, при працевлаштуванні у ТОВ Телерадіокомпанію "ТВА" ОСОБА_2 надала копію паспорта, в якій її прізвище вказано як "Сафтенку".

Тобто, телеканал ТОВ Телерадіокомпанію "ТВА" звернувся до Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області з зверненням про можливе надання недостовірних відомостей зазначених паспортних даних ОСОБА_2 при поданні Чернівецькою міською організацією політичної партії “Громадський рух“ Народний контроль” для реєстрації кандидатів.

Однак, 20.10.2015 року Чернівецькою міською виборчою комісією Чернівецької області вказане зверення не було розглянуто, а було прийнято рішення про направленння звернення та матеріалів до правоохоронних органів.

21.10.2015 року Чернівецькою міською виборчою комісією Чернівецької області вказане зверення, було направлено до начальника УМВС України в Чернівецькій області.

Дослідженням письмових доказів встановлено, що Чернівецькою міською виборчою комісією Чернівецької області прийнято постанову,від 01.10.2015 року № 13 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Чернівецької Міської ради УІІ скликання», відповідно до пункту 1, якої постановлено зареєструвати кандидатів у депутати висунутих Чернівецькою міською організацією політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» у багатомандатному виборчому окрузі з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року (список з 40 кандидатів додається).

Дослідженням додатку до зазначеної постанови від 01.10.2015 року № 13 ОСОБА_4 є першим зареєстрованим кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради, включеною до виборчого списку Чернівецькою міською організацією політичної партії «Громадський рух» Народний контроль».

Дослідженням витягу з протоколу №11 засідання Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області від 17 год.00 хв. 20 жовтня 2015 року вбачається, що на засіданні комісії розглядалося звернення щодо можливих порушень при реєстрації кандидата в депутати Чернівецької Міської ОСОБА_2 висунутою Чернівецькою міською організацією політичної партії «Громадський рух «Народний контроль», яка надала пакет документів на прізвище ОСОБА_2 При цьому, із змісту витягу з протоколу вбачається,що представниками комісії зазначено, що в доданих документах ОСОБА_5 додано документи ОСОБА_2, яка подавала для працевлаштування на ТОВ Телерадіокомпанії" ТВА ксерокопію паспорту, де прізвище останньої було написано ОСОБА_2. Водночас комісія зазначила, що не може здійснити перевірку бо не має на це повноважень та одностайно погодилась направити лист до правоохоронних органів з усіма додатками.

Із змісту досліджуваного витягу з протоколу №11 засідання Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області від 17 год.00 хв. 20 жовтня 2015 року вбачається, що на засіданні комісії розглядалося звернення щодо наявності розбіжностей запису у паспортах останньої, таких, як ОСОБА_2 та ОСОБА_2, однак комісія не вжила належного заходу щодо розгляду звернення та прийняття відповідного рішення, як передбачено ст.

ст. 98, 99 Закону Про місцеві вибори. (а.с. 55).

До вказаних правовідносин слід застосувати наступні вимоги Закону, а саме:

Пунктом 1, 2 частини 1 стаття 11 Закону від 14.07.2015 року № 595 передбачено, що Виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Виборчий процес здійснюється на засадах:1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 цього Закону;

2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес;

Статтею 25 Закону Про місцеви вибори визначено, повноваження територіальних виборчих комісій.

У частині 1 Закону зазначено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.

Пунктом 18 частини 2 Закону передбачено, що виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія, розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, приймає щодо них рішення;

Частиною статті Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що у разі порушення місцевою організацією партії - суб'єктом виборчого процесу, кандидатом вимог цього Закону, крім порушень, зазначених у пункті 5 частини першої та пункті 5 частини другої цієї статті, територіальна виборча комісія може оголосити відповідній місцевій організації партії - суб'єкту виборчого процесу або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости попередження. Інформація про оголошення попередження оприлюднюється відповідною виборчою комісією в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший спосіб.

Статтею 96 Закону передбачено форма і зміст скарги, а саме : 1. Скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі. Скарга має містити: 1) назву виборчої комісії, до якої подається скарга; 2) прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб'єкта звернення зі скаргою, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 3) прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб'єкта оскарження, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 4) суть порушеного питання; 5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги; 6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб'єкта розгляду скарги;

7) перелік документів і матеріалів, що додаються; 8) у разі їх наявності зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги (або зазначення про відсутність таких осіб); 9) підпис суб'єкта звернення зі скаргою або його представника із зазначенням дати підписання.

2. До скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що додаються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі.

Якщо скарга від імені кандидата подається його довіреною особою, то у скарзі зазначаються також прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання або місцезнаходження (поштова адреса), вид та номер засобів зв'язку кандидата, в інтересах якого вона подається, та додається засвідчена відповідно до вимог законодавства копія документа, що посвідчує повноваження особи, яка її подає.

Скарга, що подається від імені місцевої організації партії - суб'єкта виборчого процесу, підписується її керівником або іншою уповноваженою на те особою із засвідченням підпису печаткою місцевої організації партії або відповідної організації політичної партії вищого рівня.

До скарги додається оригінал або засвідчена відповідно до вимог законодавства копія документа, що підтверджує повноваження особи, яка її підписала.

Керівник місцевої організації політичної партії діє як представник відповідної місцевої організації політичної партії без додаткового уповноваження.

У статті 97 Закону визначено порядок і строки розгляду скарг, а саме: 1. Порядок розгляду скарг виборчими комісіями визначається цим Законом та порядком розгляду скарг, встановленим Центральною виборчою комісією. 2. Скарга, оформлена без додержання вимог статті 96 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або за його дорученням іншим членом Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови територіальної чи дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, у день голосування чи наступного дня після дня голосування, - невідкладно. У разі повернення скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 96 цього Закону, у встановлені цим Законом строки.

Повернення скарги без розгляду суб'єкту звернення зі скаргою з інших підстав ніж ті, що встановлені цим Законом, не допускається. 3. У разі повторного подання скарги з невиправленими недоліками або з допущенням нових недоліків виборча комісія приймає рішення про залишення її без розгляду по суті. 4. Скарга, оформлена з додержанням вимог статті 96 цього Закону, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання, а Центральною виборчою комісією - протягом трьох днів з дня її отримання, якщо інше не передбачене цим Законом. 8. Якщо виборча комісія під час розгляду скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні правоохоронні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства у дводенний строк з дня отримання звернення виборчої комісії, а якщо таке звернення отримано ними менш як за три дні до дня голосування, у день голосування чи наступного за ним дня, - невідкладно. Про результати перевірки та вжиті заходи відповідні органи у дводенний строк повідомляють виборчу комісію, яка до них звернулася. 10. Копії скарги та доданих до неї документів надаються суб'єкту оскарження та заінтересованим особам заздалегідь, а у разі неможливості - не пізніше початку розгляду скарги. Суб'єкт оскарження має право подати письмові пояснення по суті скарги, які беруться до розгляду виборчою комісією. 11. Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Законом. 12. Суди, виборчі комісії, правоохоронні органи (прокуратура, міліція) організовують свою роботу під час виборчого процесу, в тому числі у вихідні дні та в день голосування, таким чином, щоб забезпечити прийом і розгляд позовних заяв, скарг та звернень виборчих комісій у строки та спосіб, установлені цим Законом.

Частиною 1 статті 99 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що рішення виборчої комісії за результатами розгляду скарги має бути законним і обґрунтованим, .

Частиною 4 цього Закону передбачено, що під час розгляду скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.

З урахуванням системного аналіз Закону «Про місцеві вибори», письмових доказів, слід прийти до висновку, що згідно пунктом 18 ч. 2 цього Закону передбачено, що територіальна виборча комісія, розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, приймає щодо них рішення.

Водночас слід зазначити, що Чернівецька міська виборча комісії Чернівецької області приймаючи рішення про направлення матеріалів до правоохоронних органів щодо невідповідності запису у паспортах ОСОБА_2, таких, як ОСОБА_2 та ОСОБА_2, не дотрималась вимог ст.ст. 96, 97, 98, 99 Закону України «Про місцеві вибори», а саме не зазначила, який саме документ поступив на розгляд комісії: скарга, рішення, заява чи то лист, не зазначила в чому невідповідність, які недоліки бачить у скарзі, рішенні, заяві чи листі, та інші порушення, тобто не вказала у витязі з протоколу №11 засідання Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області від 20 жовтня 2015 року вичерпний перелік невідповідностей викладених скарзі, рішенні, заяві чи то листі та у чому саме вони полягають.

Оскільки відповідачем на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги не надано жодного доказу щодо розгляду спірного питання, що вказує на їх недостатність для встановлення обставин справи, суд керуючись частинами 4, 5 ст. 11 КАС України вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, в тому числі щодо виявлення та витребування доказів із власної ініціативи.

Частиною 1 ст. 69 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність, або відсутність обставин, що обґрунтовують позовні вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

У статті 98 Закону України «Про місцеві вибори» зазначено, що доказами, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, можуть бути: письмові документи і матеріали (у тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги; письмові пояснення суб'єктів виборчого процесу, посадових і службових осіб органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, закладів, підприємств, установ, організацій, відповідних правоохоронних органів, отримані на вимогу суб'єкта розгляду скарги, в тому числі членів виборчої комісії, на виконання повноважень виборчої комісії; речові докази; висновки експертів, надані письмово на запит виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги, суб'єкта звернення зі скаргою або суб'єкта оскарження.

Докази виборчій комісії надають суб'єкт звернення зі скаргою, суб'єкт оскарження, заінтересовані особи. Виборча комісія - суб'єкт розгляду скарги звертається із запитом (витребовує) додаткові докази за власною ініціативою або за зверненням суб'єкта звернення, суб'єкта оскарження, заінтересованих осіб.

Якщо суб'єкт звернення зі скаргою, суб'єкт оскарження чи заінтересована особа не нададуть доказів для підтвердження обставин, на які вони посилаються, виборча комісія вирішує справу на підставі наявних доказів.

Виборча комісія приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для розгляду скарги. Докази, одержані з порушенням закону, під час розгляду скарги до уваги не беруться. Про відхилення доказів зазначається у рішенні виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги. Обставини (факти), для доведення яких законом встановлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування. Письмові докази подаються в оригіналі або в засвідченій у встановленому порядку копії. Якщо подано копію письмового доказу, виборча комісія має право вимагати подання оригіналу. Після розгляду скарги виборча комісія на вимогу власника документа повертає оригінал документа, а в справі скарги залишається засвідчена в установленому порядку його копія. Виборча комісія оцінює належність, достовірність кожного доказу, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають наперед установленої сили, крім обставин, фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили.

Оскільки, у ході судового розгляду справи не було вжито заходів щодо витребування доказів у відповідача, а також від правоохоронних органів, тобто не було вжито всіх передбачених законом заходів для встановлення фактичних обставин у справі, тому вважаю, що рішення про відмову в задоволенні позову, прийнято передчасно.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Вважаю, що відповідач не виконавши вимоги ухвали суду про надання доказів у справі, не довів суду правомірність своїх дій пов'язаних із неприйняттям спірного рішення за скаргою, зверненням чи заявою ОСОБА_5 щодо невідповідностей відомостей зазначених у паспортних документах ОСОБА_2, у зв'язку з чим позов має підстави для задоволення.

Суддя Дембіцький Павло Дмитрович