Копія
Справа № 822/3242/15
02 жовтня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
за участі:позивача, представника позивача ОСОБА_3, Т.Ю. представника ТОВ "Мівас" ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області , треті особи на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "АвтоАгротехсервіс" , товариство з обмеженою відповідальністю "МІВАС" , товариство з обмеженою відповідальністю "СЛАВУТАТРАНСАВТО" про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 звернувся в суд з позовом до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправними дій конкурсного комітету Славутської РДА з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, щодо не зарахування ФОП ОСОБА_5 11,67 балів на об'єкті Славута-Жуків, рейс №1325, визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом від 14.07.2015 року №10, в частині не затвердження ФОП ОСОБА_5 11,67 балів на об'єкті Славута-Жуків, рейс №1325 та зобов'язання Славутської РДА забезпечити на найближчому засіданні конкурсного комітету розгляд питання щодо визначення переможця в конкурсі на об'єкт Славута-Жуків, рейс №1325 з дотриманням Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 14.07.2015 року конкурсним комітом Славутської РДА проведений конкурс на перевізника пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області. За результатами конкурсу конкурсним комітетом прийняте рішення, що оформлене протоколом від 14.07.2015 року №10 про визначення переможцем №1 конкурсу автомобільних перевізників на приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі території Славутського району, маршрут Славута-Жуків №1325 ТОВ "Мівас", із загальною кількістю балів 9, переможцем №2 визначено ТОВ "Славутатрансавто", із загальною кількістю балів 8,67. Водночас, визначаючи переможця на маршруті Славута-Жуків №1325, відповідач не взяв до уваги 11,67 балів, нарахованих ФОП ОСОБА_5 Вважає дії конкурсного комітету протиправними та такими, що призвели до порушення порядку проведення конкурсів, оскільки підстави щодо не зарахування 11,67 балів ФОП ОСОБА_5 відсутні. Зазначає, що п.п. 42, 46 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081 (надалі - Порядку №1081), передбачено, що переможець конкурсу визначається за більшою кількістю балів, тому визначення переможцем на маршруті Славута-Жуків №1325 ТОВ "Мівас", є незаконним.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився. В надісланому до суду запереченні просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідно до п.40 Порядку №1081 під час визначення переможця, розглядаючи пропозиції перевізників-претендентів, конкурсний комітет враховує наявність порушень безпеки дорожнього руху і ліцензійних умов та якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору, укладеного на підставі попереднього конкурсу). Вважає правомірним рішення конкурсного комітету щодо неврахування позивачу 11 балів за роботу перевізника - переможця попереднього конкурсу, оскільки ФОП ОСОБА_5 неналежним чином виконував обов»язки перевізника на спірному маршруті Славута-Жуків №1325 та порушував умови договору на перевезення пасажирів, укладеного ним з Хмельницькою облдержадміністрацією, про що свідчать неодноразові скарги від пасажирів зазначеного маршруту.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю "АвтоАгротехсервіс" - робочого органу конкурсного комітету Славутської РДА, зазначив, що 11,67 балів, нараховані ФОП ОСОБА_5 відповідно до Переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів, який є додатком до Порядку №1081.
Представник третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю "МІВАС" не заперечив щодо задоволення позовних вимог.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю "СЛАВУТАТРАНСАВТО" в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином. У відповідності до ст.128 КАС України його неприбуття не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з урахуванням наведеного нижче.
Суд встановив, що 25.06.2015 року Славутською РДА оголошений конкурс на перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Славутського району.
Заяви на участь у зазначеному конкурсі з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Славутського району на маршруті Славута-Жуків, рейс №1325, подали ТОВ "Мівас", ТОВ "Славутатрансавто" та ФОП ОСОБА_5 (позивач).
Розглянувши документи, подані претендентами на перевезення пасажирів на маршруті Славута-Жуків, рейс №1325, ТОВ "АвтоАгротехсервіс» - робочий орган конкурсного комітету Славутської РДА, здійснив їх оцінку у відповідності до Переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів, який є додатком до Порядку №1081. В результаті оцінки ТОВ "Мівас" отримало 9 балів , ТОВ "Славутатрансавто» - 8,67 балів і ФОП ОСОБА_5 - 11,67 балів.
За результатами конкурсу, який відбувся 14.07.2015 року, конкурсний комітет Славутської РДА не зарахував ФОП ОСОБА_5 11 балів, визначивши переможцем на вказаному маршруті ТОВ "Мівас" (протокол засідання конкурсного комітету №10). Підставою для не зарахування 11 балів слугувало повідомлення члена конкурсного комітету про наявність численних скарг громадян щодо незадовільного обслуговування пасажирів ОСОБА_5 та листів Славутської РДА і Славутської районної ради.
Зазначені дії та рішення конкурсного комітету позивач оскаржив до суду.
Досліджуючи правомірність дій конкурсного комітету Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не входять за межі території Славутського району, щодо не зарахування позивачу 11 балів на об'єкті маршрут Славута-Жуків, рейс №1325, суд враховує наведене нижче.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" № 2344-ІІІ від 05.04.2001 року (далі Закон № 2344-ІІІ) .
Відповідно до ст.7 Закон № 2344-ІІІ організація пасажирських перевезень на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласні маршрути) покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
За змістом ст.43 Закону № 2344-ІІІ визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року за №1081 (далі - Порядок №1081).
Пунктом 29 Порядку №1081 визначений вичерпний перелік документів, який автомобільний перевізник подає для участі у конкурсі на кожний об'єкт конкурсу окремо.
Той факт, що подані ФОП ОСОБА_5 документи відповідають вимогам п. 29 Порядку №1081 підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
У відповідності до п.40 Порядку №1081 під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу; наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями; наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення); строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації); наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам; наявність та характеристика виробничої бази; умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом; умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; досвід роботи перевізника-претендента; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов; якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору (дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу; інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності; умови контролю за станом здоров'я водіїв.
В силу п.42 Порядку №1081 у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Додатком №4 до Порядку №1081 (Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів), визначений механізм нарахування балів за показниками, які оцінюються конкурсним комітетом за бальною системою.
Так, відповідно до Переліку показників +11 балів нараховуються за роботу перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу.
Суд встановив, що відповідно до укладеного з Хмельницькою обласною державною адміністрацією 10.06.2010 року договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування №211, маршрут Славута - Жуків, рейс №1325, термін дії якого з 10 червня 2010 року по 09 червня 2015 року, ФОП ОСОБА_5 здійснював перевезення пасажирів на вказаному маршруті. Тому, при нарахуванні балів ФОП ОСОБА_5 робочий орган правомірно нарахував +11 балів за роботу перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу, а конкурсний комітет, відповідно, зобов»язаний визначати переможця конкурсу з урахуванням цих балів.
Отже, у відповідності до Порядку №1081 єдиною умовою для нарахування +11 балів за роботу перевізника-переможця попереднього конкурсу, є тривалість здійснення таким перевізником перевезень пасажирів на вказаному маршруті. Відтак, у випадку здійснення перевізником перевезень пасажирів протягом усього передбаченого договором строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу, конкурсний комітет не має підстав для ненарахування +11 балів за роботу перевізника-переможця попереднього конкурсу, а тим більше для не затвердження вже нарахованих робочим органом балів.
При цьому суд враховує, що в силу пп. 3 п. 55 Порядку №1081 підставою для дострокового розірвання договору з автомобільним перевізником є порушення ним умов договору (дозволу). Той факт, що договір №211 на перевезення ФОП ОСОБА_5 пасажирів автомобільним транспортом загального користування №211, маршрут Славута - Жуків, рейс №1325, з 10 червня 2010 року по 09 червня 2015 року, Хмельницькою обласною державною адміністрацією не розірваний, вказує, на думку суду, про відсутність у останньої, як організатора тих перевезень, будь-яких зауважень щодо якості роботи зазначеного перевізника на відповідному маршруті. Суд також враховує, що Славутська РДА після закінчення терміну дії вказаного договору також уклала з ФОП ОСОБА_5 договір Т № 7/2015 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування на цьому ж маршруті, що також вказує та визнання відповідачем належної якості послуг позивача.
Так ані Хмельницька обласна адміністрація, ані Славутська РДА не ініціювали розірвання договорів укладених з ФОП ОСОБА_5 на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування, маршрут Славута - Жуків, рейс №1325.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача у письмових запереченнях на наявність порушення позивачем транспортного законодавства та неякісної роботи на даному маршруті, які ґрунтуються на скаргах громадян та листах Славутської райдержадміністрації, Славутської районної ради, оскільки зазначені звернення не стосуються якості послуг з перевезення. Предметом цих звернень є підвищення ФОП ОСОБА_5 вартість перевезення, яку, до речі, підняли всі перевізники у Славутському районі, в тому числі ТОВ «Мівас», визначене переможцем конкурсу, а не якість послуг позивача з перевезення на спірному маршруті. Представник ТОВ «Мівас» у судовому засіданні підтвердив, що зазначене товариство також збільшило вартість послуг з перевезення у зв»язку із зростанням цін на пальне.
За змістом п. 43 Порядку №1081 під час проведення конкурсу запрошуються всі перевізники-претенденти, що беруть участь у конкурсі, у присутності яких оголошуються конкурсні пропозиції. Претендентам надається право на обґрунтування запропонованих ними конкурсних пропозицій.
В силу п.50 Порядку №1081 протокол засідання конкурсного комітету повинен містити інформацію про: дату, час та місце проведення засідання конкурсного комітету; прізвища, імена та по батькові членів конкурсного комітету, які присутні на засіданні; номери та назви об'єктів конкурсу; найменування перевізників-претендентів; результати голосування членів конкурсного комітету або результати, отримані за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів; рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце; рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі, якщо воно мало місце.
Таким чином, Порядком №1081 не передбачене прийняття конкурсним комітетом рішення про не затвердження результатів, отриманих за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів (балів, нарахованих у відповідності з Додатком №4 до Порядку №1081).
Тому, дії відповідача щодо незарахування позивачу 11 балів на об"єкті маршрут Славута-Жуків, рейс №1325 та рішення рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом від 14.07.2015 року №10, в частині не затвердження ФОП ОСОБА_5 В 11 балів на об"єкті маршрут Славута-Жуків, рейс №1325 є протиправними.
Згідно до абз.3 п.27 Порядку №1081 члени конкурсного комітету зобов'язані дотримуватися норм законодавства, цього Порядку, об'єктивно та неупереджено розглядати конкурсні пропозиції перевізників-претендентів.
Переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів (п.46 Порядку №1081) .
Оскільки отримана позивачем згідно до Переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників претендентів кількість балів (11,67) є вищою ніж у ТОВ "Мівас" (9), яке визначене переможцем, то суд вважає неправомірним також рішення конкурсної комісії в частині визнання переможця №1 конкурсу, автомобільних перевізників на приміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі території Славутського району, маршрут Славута-Жуків №1325.
Тому, позовні вимоги про визнання протиправними зазначених вище дій та рішення суд вважає обґрунтованими.
Водночас, вимоги позивача щодо зобов'язання Славутської РДА Хмельницької області забезпечити на найближчому засіданні конкурсного комітету розгляд питання щодо визначення переможця в конкурсі на об'єкт Славута-Жуків, рейс №1325 з дотриманням порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.12.2008 року №1081 не підлягають до задоволення, оскільки вимагають втручання в повноваження відповідача, визначені законодавством та виходять за межі завдань адміністративного судочинства. Вирішуючи такі позовні вимоги на користь позивача підміняє державний орган у виконанні його повноважень.
Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ст.ст.11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вище викладене, позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог частково у відповідності до ст.94 КАС України сплачений позивачами судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 186, 254 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії конкурсного комітету Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не входять за межі території Славутського району, щодо незарахування ФОП ОСОБА_5 11 балів на об"єкті маршрут Славута-Жуків, рейс №1325.
Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах, оформлене протоколом від 14.07.2015 року №10, в частині не затвердження ФОП ОСОБА_5 11 балів на об"єкті маршрут Славута-Жуків, рейс №1325.
Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах, оформлене протоколом від 14.07.2015 року №10, в частині визначення ТОВ "МІВАС" переможцем на об"єкті маршрут Славута-Жуків, рейс №1325.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ФОП ОСОБА_5 146,16 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 07 жовтня 2015 року
Суддя/підпис/ОСОБА_1
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1