Справа № 3-2205/2010
Іменем України
29 вересня 2010 р. суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Чальцева Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Територіальної Державної інспекції праці в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючою ФОП, громадянки України, мешкає за адресою: Донецька область, м. Красноармійськ, пр- кт. Шахтобудівників 34/35
за ст.41 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
06.09.2010 р. Територіальною державною інспекцією праці у Донецькій області проведено первинну перевірку ФОП ОСОБА_2 В ході якої встановлено, що неправомірні дії ФОП ОСОБА_1 в відношенні до своїх найманих працівників привели до триваючого порушення вимог діючого трудового законодавства про працю, що виразилися в наступних ст.ст. КЗпПУ та вказаних нижнє Законах, а саме:
1. Відповідно до вимог ст. ст. 29,142 КЗпП України , у Ф.О. ОСОБА_1 не розроблені Правила внутрішнього трудового розпорядку, в разі відсутності правил не оговорено режими роботи ії Всіх категорій найманих працівників. Що також є порушенням п.7 ст. 247 КЗпП України, якою передбачено, що виборний орган первинної профспілкової організації (або представник трудового колективу) приймає участь в розробці правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства. Правила внутрішнього трудового розпорядку є нормативно - правовим актом локального характеру , який разом з іншими локальними актами та трудовими договорами, що укладаються з його працівниками, регламентує відносини, пов'язані з реалізацією трудових прав та виконанням трудових обов'язків працівників.
2. Посадові інструкції на найманих працівниць не розроблені, таким чином їм не роз'яснені права і обов'язки, та не проінформовано під розписку про умови праці, інше згідно до вимог ч.1 ст.29 КЗпП України.
3. Графік роботи , як плановий документ, який регламентує час початку та закінчення роботи для кожного робітника (поварів, продавців) по дням місяця та годинам розроблений відповідно до вимог ст. 57 КЗпП України.
4. Із нарахування заробітної плати за 2009 та 2010 роки прослідковується, що скільки б годин працівники не відпрацювали їм нараховується однакова заробітна плата і проставляється норма годин відповідно до календарної. Але наймані працівники ОСОБА_3 та ОСОБА_4 працюють на посаді поварів в кафе. Відповідно наймані працівники працюють згідно графіків роботи та графіку роботи кафе, а їм проставляється робочий день по 8 годин. А ОСОБА_5 працює на посаді продавця в магазині і також в неї є графік роботи який співпадає з графіком роботи магазину, а їй проставляється робочий день по 8 годин. Така ж ситуація спостерігається на протязі всього періоду .
Згідно наданих для перевірки табелів обліку робочого часу встановлено, що у всіх працівників норма годин проставлені з підгонкою до норми робочих днів та норми годин в календарному місяці. Таким чином СПД ОСОБА_6 в відношенні до своїх найманих працівників тривалий час порушу вала статті 50.106 та 107 КЗпП України, так як повари та продавці однозначно працюють у святкові дні, нічний час, але відповідна оплата праці за роботу в нічний час та в подвійному розмірі за роботу в святкові не проводиться. Таким чином, у всіх бухгалтерських документах мають місце розбіжност і в частині відпрацьованого робочого часу працівниками та нарахування заробітної плати, шо свідчить про грубе порушення законодавства про працю, а саме ст. 94 КЗпП України в частині нарахування заробітної плати за виконану роботу. Таким чином можливо наймані працівники отримували заробітну плату за фактично відпрацьований часу "конверті". Відсутність нарахування заробітної плати за фактично відпрацьований час є порушенням ст. 94 КЗпП України та ст. 1 Закону України „Про оплату праці" в частині нарахування заробітної плати.
5.Слід відмітити, що при перевірці наданої документації встановлено, що табелі обліку робочого часу ведуться не за фактично відпрацьований час працівниками, що є порушенням вимог ст. 30 ЗУ «Про оплату праці». Наказу Мінстату України «Про затвердження типових норм первинної облікової документації зі статистики праці» № 489 від 05.12.2008р. Так, наймані працівники працюють змінами потижнево, а в табелях обліку робочого часу проставляється зміна по два дні, що не відповідає фактичному графіку роботи найманих працівників.
Окрім того не нарахування працівникам заробітної плати за відпрацьований час суперечить чинному трудовому законодавству, а також ст. 46 Конституції України. А також в разі відсутності нарахування заробітної плати не було відрахувань і у всі фонди загальнообов'язковою державного соціального страхування. що свідчить про порушення вимог ст. 253 КЗпП України.
За ст. 30 Закону України «Про оплату праці» власник або уповноважений ним орган зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку. Відповідно до ст. 9 КЗпП України умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно із законодавством України про працю, є недійсними. В данному випадку Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, яка офіційно є роботодавцем не проводила відповідне нарахування заробітної плати своїм найманим працівникам, що свідчить про грубе порушення законодавства про працю.
6. Терміни виплати заробітної плати у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 встановлені один раз на місяць. але передбачені терміни виплати заробітної плати суперечать вимогам ст. 115 КЗпП України і ст. 24 ЗУ «Про оплату праці, згідно яких передбачено заробітну плату виплачувати не менш двох разів на місяць, що не перевищує 16 календарних днів.
Фактичні дні виплати заробітної плати були: 20.04.2010 р.- 1795-48 грн. за квітень 2010 року .
21.6. 2010 р. - 2379-84 грн. за травень 2010 року.
19.7. 2010 р. - 2379-84 грн. за червень 2010 року .
20.8. 2010 р. - 2389-71 грн. за липень 2010 року
Перевіркою з'ясовано, що ні поточної заборгованості ні заборгованості минулих років по заробітній платі працівникам не існує.
7. При первинній перевірці було встановлено, що індексація грошових доходів робітників не проводиться, що є порушенням ст. 33 ЗУ " Про оплату праці" ст. 95 КЗпП України. Закону України Про індексацію грошових доходів громадян" та п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03р. № 1078 (зі змінами доповненнями, внесеними постановами від 17.05.2006 р. № 690 і від 11.07.2007 р. № 913) згідно якого індексації підлягають всі щомісячні грошові доходи громадян, незалежно від їхнього розміру.
Із таблиці прослідковується, що загальна сума індексації у гр.. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за 2009 рік складає - 319-03 грн. іа за 2010 рік у гр.. ОСОБА_3. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 складає по 21-51 грн. кожній, яка не була своєчасно нарахована та виплачена.
8.Як передбачено ст.. 96 КЗпП України: «Основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів та тарифні - кваліфікаційні характеристики».
А статтею 97 ч. 2 КЗпП України передбачено: розміри посадових окладів, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюється власником.
А статтею 97 ч. З КЗпП України власник, або уповноважений ним орган, або фізична особа не мас права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, які погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективним договором, (штатним розкладом). Оскільки при нарахуванні заробітної плати найманих працівників не відпрацьована система оцінювання праці, не побудована тарифна система в оплаті праці, і СПД не користується при нарахуванні заробітної плати відповідною Галузевою угодою між відповідним Міністерством України та профспілкою, відповідно до виду діяльності СПД - це Міністерство торгівлі та громадського харчування.
У разі, якщо підприємства і організації, що не знаходяться в сфері дії відповідних угод, можуть використовувати норми галузевої угоди між Міністерством промислової політики України. Фондом Державного майна і профспілками ряду галузей промисловості, що входять до сфери управління цього Міністерства. Так, відповідно до п. 2.8 розділу II Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємств та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2008-2009 роки тарифну ставку робітника 1 розряду встановлювати в розмірі не менш як 120 % законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати. Таким чином, підприємства виробничої сфери, які не мають фінансово-економічних труднощів зобов'язані встановити тарифну ставку робітника 1 розряду, не нижче за мінімальну заробітну плату х кофіцієнт 1.2. При цьому обов'язково має бути дотримано міжпосадові ( міжкваліфікаційні) співвідношення в оплаті праці, передбачені галузевими угодами. А відповідно до норм регіональної угоди між Донецькою облдержадміністрацією, профспілковими об'єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавців па 2008-2009 роки до цієї норми застосувати регіональний коефіцієнт в межах 1.15 враховуючий перевищення прожиткового мінімуму в Донецькій області над середнім прожитковим мінімумом по Україні. Наприклад, з 1.12.2008 р. відповідно до вищевказаних угод заробітна плата повинна складати: 605 х 1.2 = 726 х 1.15 = 834- 90 грн.
А з 1.04.2009 р. відповідно до вищевказаних угод заробітна плата повинна складати: 625 х 1.2 = 750 х 1.15 = 862-50 грн.
А з 1.07.2009 р. відповідно до вищевказаних угод заробітна плата повинна складати: 630 х 1.2 = 756 х 1.15 = 869-40 грн.
А з 1.10.2009 р. відповідно до вищевказаних угод заробітна плата повинна складати: 650 х 1.2 = 780 х 1.15 = 897-00 грн.
Аз 1.11.2009 р. відповідно до вищевказаних угод заробітна плата повинна складати: 744 х 1.2 = 892-80 х 1.15 = 1026-72 грн.
А з 1.01.2010 р. відповідно до вищевказаних угод заробітна плата повинна складати: 869 х 1.2 = 1042-80 х 1.15 = 1 199-22 грн.
А з 01.04.2010 р. відповідно до вищевказаних угод заробітна плата повинна складати: 884 х 1.2 = 1060-80 х 1.15- 1219-92 грн.
А з 01.07.2010 р. відповідно до вищевказаних угод заробітна плата повинна складати: 888 х 1.2 = 1065-60 х 1.1 5 = 1 225-30 грн.
Згідно штатної чисельності у СПД та відповідно :до ЗУ мінімальна заробітна плата може нараховуватись лише працівникам, які виконують просту не кваліфіковану працю, а посади працівників, які відповідають відповідній кваліфікації, що передбачено класифікатором професій заробітна плата повинна нараховуватись як за кваліфіковану працю.
Фактичне нарахування заробітної плати з моменту працевлаштування по квітень 2010 року по найманим працівникам.
Будь яких документів, які підтверджували б погані показники фінансової господарської діяльності роботи у СПД не встановлено.
Таким чином СПД ОСОБА_1 тривалий час порушувала вимоги ст. 1-6.10.15 Закону України "Про оплату праці", ст. 94-97 КЗпП України та Законів України "Про державний бюджет " на відповідний період, в частині не своєчасного застосування та вводу в дію нових окладів відповідно вказаних угод, задане правопорушення передбачена відповідальність за ст.41 ч.1 КУпАП
Вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за ст.41 ч.1 КУпАП підтверджусться такими документами: акт перевірки від 06.09.2010 р. №05-18-010 0059: протокол від 06.09.2010 р.№ 05-08- 010/0061, та матеріалами справи.
Гр ОСОБА_1 з актом та протоколом ознайомлена, про що свідчить ії підпис: з порушенням згодна: у судовому засіданні визнала себе винною у скоєному правопорушенні.
Згідно ст. 41 ч.1 КУпАП порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Вважаю, шо на гр. ОСОБА_1, т.я. вона є посадовою особою, необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян т. є 17 грн. * 30 = 510 грн.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, визнати винним у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.41 ч.1 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 (п'ятсот десять) грн.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: