Справа № 2-а/1970/2416/12
17 липня 2012 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Стасюк А.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представник третьої особи ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Міської комунальної лікарні №3 міста Тернополя, третя особа Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради про стягнення коштів, суд -
Державна фінансова інспекція в Тернопільській області (далі-позивач, ДФІ в Тернопільській області) звернулась до суду з адміністративним позовом до міської комунальної лікарні №3 міста Тернополя (далі-відповідач), третя особа Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради про стягнення коштів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що міською комунальною лікарнею №3 міста Тернополя не виконано вимоги Відділу інспектування у соціальній сфері та культурі Державної фінансової інспекції в Тернопільській області №19-04-13-14/2137 від 03.04.2012 року, якими зобов'язано, окрім іншого, відшкодувати незаконні видатки загального фонду кошторису на покриття спеціального фонду на суму 80997,54 грн..
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали, просили відмовити в задоволенні позову, пояснивши, що дана вимога ДФІ в Тернопільській області не виконана оскільки, кошти загального фонду були використані згідно із штатним розписом і тарифікацією, що не суперечить чинному законодавству, для оплати праці медичним працівникам за виконання робіт з надання відповідних послуг у межах норм робочого часу, а у спеціальному фонді можуть плануватись лише кошти на встановлення надбавок за складність та напруженість і на преміювання цих працівників відповідно до спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства Охорони Здоров'я України від 05.10.2005 року №308/519.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог і виступає на стороні відповідача - Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради у судовому засіданні пояснила, що задоволення даного позову призведе до недофінансування на заробітну плату медичного персоналу відповідача, що є недопустимим.
Заслухавши в судовому засіданні учасників процесу, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства судом встановлені наступні обставини.
Відповідно до п.1.2.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2012 року, ДФІ в Тернопільській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Міської комунальної лікарні №3 міста Тернополя за період з 01.03.2009 року по 31.01.2012 року, про результати якої складено акт №04-22/20 від 16.03.2012 року.
В ході проведення ревізії виявлено, що медичному персоналу, який проводив платні послуги, оплата праці нараховувалась і виплачувалась за рахунок коштів загального фонду кошторису, хоча повинна була здійснюватись за рахунок коштів спеціального фонду закладу.
У зв'язку з виявленими порушеннями, на підставі ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року, Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області було направлено відповідачу обов'язкові вимоги №19-04-13-14/2137 від 03.04.2012 року, відповідно до пункту 2 яких, Міську комунальну лікарню №3 міста Тернополя зобов'язано відшкодувати незаконні видатки загального фонду кошторису на покриття видатків спеціального фонду на суму 80977,54 грн., які перерахувати до міського бюджету за кодом «Інші надходження», як незаконні видатки, проведені в завершеному звітному періоді - 2009-2011 роках.
22 березня 2012 року відповідачем до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області було подано заперечення №175 до акту ревізії фінансово-господарської діяльності Міської комунальної лікарні №3 міста Тернополя №04-22/20 від 16.03.2012 року за період з 01.03.2009 року по 31.01.2012 року.
Дослідивши обставини справи та подані сторонами докази суд приходить до висновку що в задоволенні даного позову слід відмовити з наступних підстав.
ОСОБА_5 Постанови Кабінету Міністрів України №765 від 20.07.2011 року «Про утворення територіальних органів Державної фінансової інспекції», контрольно-ревізійні управління в областях шляхом реорганізації перетворено в державні фінансові інспекції в областях.
Як вбачається з матеріалів справи, оплата праці медичним працівникам Міської комунальної лікарні №3 міста Тернополя, які проводили платні медичні огляди здійснювалась із загального фонду згідно із штатним розписом та тарифікацією, що не суперечить нормам спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства Охорони Здоров'я України «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» від 05.10.2005 року №308/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 жовтня 2005 р. за №1209/11489, тому, що дані працівники працювали не лише як члени комісії з проведення профілактичних платних оглядів у межах робочого часу, але і як працівники, які здійснювали і безоплатні медичні огляди та надавали медичну допомогу як працівники поліклінічного відділу лікарні у межах робочого часу (у відповідності із функціональними обов'язками, Статутом, лікарні, Положенням про поліклініку), фінансування яких здійснювалось із загального фонду. Тому, відповідно медичні послуги, що надавались носять змішаний характер (як платні, так і безоплатні).
ОСОБА_5 Міністерства фінансів України від 14.09.2011року №31-07320-16-9/22626 «Щодо надання роз'яснення» стосовно листа Головного контрольно-ревізійного управління України щодо проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності державного закладу, за результатами якої Головним контрольно-ревізійним управлінням встановлене нецільове використання бюджетних коштів, передбачених на виплату заробітної плати працівникам поліклініки (які проводили платні медичні огляди), що здійснювалася за рахунок коштів загального фонду бюджету - надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх функціональними повноваженнями, тобто пов'язаних з виконанням основних функцій і завдань цих установ, використовуються на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням цих послуг.
При виконанні робіт з надання відповідних послуг у межах норм робочого часу штатними працівниками, які утримуються за рахунок загального фонду (в разі неможливості виділити окремі структурні підрозділи для надання відповідних послуг), у спеціальному фонді можуть плануватися лише кошти на встановлення надбавок за складність та напруженість і на преміювання цих працівників відповідно до спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства Охорони Здоров'я України «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» від 05.10.2005 року №308/519.
ОСОБА_5 ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
ОСОБА_5 ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
ОСОБА_5 з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що у позові необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 2, 69, 70, 71, 77, 94, 137, 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Міської комунальної лікарні №3 міста Тернополя, третя особа Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради про стягнення коштів -відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.