Справа № 2-а/1970/3363/12
"24" жовтня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Стасюк А.В.
за участю:
представника прокуратури ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом в.о. прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації до Тернопільської обласної ради, управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради, Голови Тернопільської обласної ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та утриматися від вчинення протиправних дій надалі, суд -
В.о. прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації (далі-позивачі) звернувся до суду з адміністративним позовом до Тернопільської обласної ради, управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради (далі-відповідачі) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та утриматися від вчинення протиправних дій надалі.
Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на те, що на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі, в якому розташована Тернопільська обласна державна адміністрація та Тернопільська обласна рада, і який відноситься до комунальної власності області та власником якого є Тернопільська обласна рада, поряд із Державним Прапором України розміщено (вивішено) інший прапор із полотнищем червоно-чорного кольору, який не відноситься до переліку державних символів України та до символіки територіальних громад Тернопільської області. У зв'язку з цим, позивач просить визнати дії Тернопільської обласної ради та її голови, управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради, щодо встановлення прапора із червоно -чорним полотнищем на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі -протиправними, та зобов'язати Тернопільську обласну раду та її голову, управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради, зняти зазначений прапор та утриматись від його встановлення на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі надалі.
Ухвалою суду до розгляду справи в якості відповідача залучено голову Тернопільської обласної ради.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити. Прокурор в судовому засіданні пояснив, що червоно-чорний прапор на приміщенні по вул.Грушевського,8 в м.Тернополі встановлено безпідставно, оскільки від не є Державним Прапором України та не відноситься до символіки територіальної громади. Прокурором області 05 вересня 2012 року голові Тернопільської обласної ради внесено подання з вимогою вжити заходів щодо усунення порушень закону, шляхом невідкладного зняття червоно-чорного прапору з приміщення Тернопільської обласної ради. Однак їх вимога відповідачем виконана не була.
Представник Тернопільської обласної державної адміністрації в судовому засіданні пояснив, що червоно -чорний прапор ОУН-АПА на приміщення Тернопільської ОДА вивішено незаконно.
Представник відповідача - Тернопільської обласної ради, позов не визнала, проти його задоволення заперечила, та пояснила, що Тернопільська обласна рада не вбачає порушень у вивішуванні на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі поряд із державним прапором України, прапора з червоно -чорним полотнищем, оскільки державний прапор України, згідно етикету, займає більш почесну позицію. Крім того, представник відповідача пояснила, що червоно-чорний прапор на адміністративному будинку по вул.Грушевського,8 в місті Тернополі було встановлено громадянами в честь протесту проти прийняття мовного закону.
Представник відповідача -Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради, позов не визнала, проти його задоволення заперечила, та пояснила, що в адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі окрім інших установ, організацій та підприємств, розміщені Тернопільська обласна рада та Тернопільська обласна державна адміністрація. Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про місцеві державні адміністрації»на приміщенні адмінбудинку вивішено Державний Прапор України, тому інтереси Тернопільської обласної державної адміністрації -не порушено. Застереження щодо вивішування лише Державного Прапора України на адміністративному будинку у згаданих вище нормативно -правових актах відсутнє.
Відповідач - Голова Тернопільської обласної ради в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності не надходило, заперечень проти позову не надавав. Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлялася належним чином, шляхом направлення судової повістки рекомендованим поштовим відправленням, що є підставою для розгляду справи за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступних міркувань.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Тернопільська обласна рада -є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, відповідно до ч.4 ст.140 Конституції України та ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування»№280/97 -ВР від 21.05.1997 року.
Згідно ст.4 Закону України «Про місцеве самоврядування»№280/97 -ВР від 21.05.1997 року - місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.74 Закону України «Про місцеве самоврядування» №280/97 -ВР від 21.05.1997 року - органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.
У частині 1 статті 76 Закону України «Про місцеве самоврядування»№280/97 -ВР від 21.05.1997 року вказано, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність у разі порушення ними Конституції або законів України.
Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради у своїй діяльності керується Статутом прийнятим 11 листопада 1998 року із змінами та доповненнями (а.с.13-28), в п.1.6. та п.1.8. ч.1 якого вказано, що Управління здійснює свою діяльність на основі цього статуту та чинного законодавства України.
Таким чином, голова Тернопільської обласної ради, Тернопільська обласна рада та управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради, у своїй діяльності, повинні керуватись Конституцією України та Законами України.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про прокуратуру»№1789 -ХІІ від 05.11.1991 року - діяльність органів прокуратури спрямована на всемірне утвердження верховенства закону, зміцнення правопорядку і має своїм завданням захист від неправомірних посягань:
1) закріплених Конституцією України незалежності республіки, суспільного та державного ладу, політичної та економічної системи, прав національних груп і територіальних утворень;
2) гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини та громадянина;
3) основ демократичного устрою державної влади, правового статусу місцевих Рад, органів самоорганізації населення.
Згідно п.6. ч.2. ст.20 Закону України «Про прокуратуру»№1789 - ХІІ від 05.11.1991 року - при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Прокуратурою Тернопільської області встановлено, що на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі, в якому розташована Тернопільська обласна державна адміністрація та Тернопільська обласна рада на початку липня 2012 року, поряд із Державним Прапором України, розміщено (вивішено) інший прапор із полотнищем червоно-чорного кольору, який не відноситься до переліку державних символів України та до символіки територіальних громад Тернопільської області.
Адміністративний будинок №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі належить Тернопільській обласній раді та перебуває на балансі Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради, основним завданням якого є забезпечення утримання в належному стані, ефективного використання та експлуатації адміністративних будівель, які відносяться до комунальної власності області і власником яких є Тернопільська обласна рада.
Прокуратурою Тернопільської області на адресу голови Тернопільської обласної ради 05.09.2012 року за вих. № 07/1-1423 направлялося Подання про усунення порушень вимог Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування»згідно якого Тернопільську обласну раду зобов»язано вжити заходів щодо усунення вказаних у поданні порушень закону, зокрема, шляхом невідкладного зняття прапора, встановленого (вивішеного) на будинку Тернопільської обласної ради поряд із Державним Прапором України, причин і умов, що їм сприяють, та недопущення їх надалі.
Вимоги Подання Тернопільської обласної прокуратури від 05.09.2012 року за вих. № 07/1-1423 Тернопільською обласною радою не виконані, що стверджується матеріалами справи, зокрема відповіддю від 28.09.2012 року за № 07-1377 (82).
Статтею 23 Закону України «Про місцеве самоврядування»№280/97 -ВР від 21.05.1997 року передбачено, що на будинках, де працюють ради та їх виконавчі комітети, піднімається Державний Прапор України, яким, згідно ст.20 Конституції України є стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.
Абзацами 4-5 ст.4 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»№586-XIV від 09.04.1999 року визначено, що на будинках, де розміщуються місцеві державні адміністрації та їх структурні підрозділи, вивішуються таблички з зображенням Державного Герба України та найменуванням розташованого там органу, піднімається Державний Прапор України.
Крім цього, згідно ст.22 Закону України «Про місцеве самоврядування»№280/97 -ВР від 21.05.1997 року Територіальні громади сіл, селищ, міст можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції. З урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування сіл, селищ, міст районними, обласними радами може бути затверджена символіка відповідно району, області. Зміст, опис та порядок використання символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються відповідною радою згідно з законом.
Тернопільська обласна рада рішенням №317 від 21 грудня 2001 року затвердила герб і прапор Тернопільської області, Положення про зміст, опис і порядок застосування символів Тернопільської області, в якому вказано, окрім іншого, що прапор Тернопільської області вивішується на будинку або піднімається на щоглі перед будинком Тернопільської обласної ради та обласної державної адміністрації. Його можна вивішувати на будівлях органів місцевого самоврядування Тернопільської області. Зразки зображення символіки Тернопільської області наявні в матеріалах справи (а.с.94-108).
Як встановлено в ході розгляду справи, розпорядження щодо встановлення на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі прапора з червоно -чорним полотнищем, головою Тернопільської обласної ради не видавалось та питання, щодо цього, на розгляд Тернопільської обласної ради, як колегіального органу, не виносилось.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що розміщення прапора з червоно -чорним полотнищем, який не відноситься до переліку державних символів України та до символіки територіальних громад Тернопільської області, на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі суперечить чинному законодавству України, а тому суд вважає за необхідне зобов»зати Управлінню з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради зняти вищезазначений прапор, оскільки саме до його функцій входить забезпечення утримання в належному стані, ефективного використання та експлуатації адміністративних будівель.
Щодо вимог позивача про визнання дій Тернопільської обласної ради та голови Тернопільської обласної ради, які полягали у встановленні прапора з червоно -чорним полотнищем на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі протиправними -не підлягають до задоволення, з тих міркувань, що рішення про встановлення вищезазначеного прапора, жодним із відповідачів не приймалося і судом не встановлено, що червоно-чорний прапор на адміністративному будинку встановлено саме за їх вказівкою чи з їх участю.
Не підлягають до задоволення і вимоги щодо зобов'язання відповідачів надалі утриматись від встановлення червоно -чорного прапора на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі, оскільки згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів порушеного права.
Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст.2,6, 50, 86, 128, 158, 163, 186 КАС України, суд -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради зняти прапор з червоно -чорним полотнищем на адміністративному будинку №8 по вулиці Грушевського у місті Тернополі.
В задоволенні решти позовних вимог -відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.