Постанова від 25.09.2012 по справі 2-а/1970/3265/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3265/12

"25" вересня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Данилевич Н.А.

суддів: Жука А.В.

ОСОБА_1

при секретарі судового засідання Стасюк А.В.

за участю:

позивача: ОСОБА_2

представника позивача: ОСОБА_3

представника відповідача : ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну

справу

за позовною заявою кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №167 ОСОБА_2

до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167

про визнання протиправними дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167, -

ВСТАНОВИВ:

Кандидат у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №167 ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 (надалі -відповідач, ОВК №167) про визнання протиправними дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167.

Позов мотивовано тим, що 18.09.2012 членами ОВК №167 в порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»проводився прийом подань до складу дільничних виборчих комісій після 24 год. 00 хв., що є неприпустимим. Зокрема, з порушенням строку були прийняті подання до складу дільничних виборчих комісій від таких суб'єктів - Політична партія Ліберальна Україна, Політична партія «Права воля України», Політична партія малого і середнього бізнесу, Українська Національна Асамблея, Партія вільних демократів, Козацька Українська Партія, Всеукраїнська партія Трудящих, Фракції Партії Регіонів України, Партії пенсіонерів, Соціал - Демократична партія України, Ліберальна партія України, Політична партія «Держава», Слов'янська Партія, Русь Єдина, Партія Регіонів України, Політична партія «Руська Єдність».

Крім того, у журналі реєстрації надходжень подань до складу дільничних комісій у відповідній графі «Підпис»навпроти запису суб'єкта подання за порядковими номерами: №4 - самовисуванця ОСОБА_5, № 33 - самовисуванця ОСОБА_6, № 34 - самовисуванця ОСОБА_7, а також за №11 - Партія «Нова політика», №12 - об'єднання «Свобода», №13 - партія «Європейська партія України», №14 Українська консервативна Партія, №40 -Політична партія «Справедлива Україна»відсутня будь-яка позначка, що свідчила б про підпис вказаних суб'єктів або члена окружної комісії. Вказане порушення зафіксоване та підтверджується відповідним актом №1 від 18.09.2012.

Більше того, протягом дня ряд подань до складу дільничних виборчих комісій, вносилось особами, які являються державними службовцями. Зокрема, подання від Партії «Руський Блок», партія «Солідарності жінок України», Українська партія «Зелена планета», Патріотична Партія України подані ОСОБА_8, котрий являється начальником відділу розвитку інфраструктури Чортківської районної державної адміністрації, а подання Політичної партії «Зелені»- ОСОБА_9 - начальником відділу надзвичайних ситуацій Чортківської районної державної адміністрації.

Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали з мотивів, вказаних у позовній заяві, та просили позов задовольнити.

При цьому, позивач пояснив, що 18.09.2012 прибувши до ОВК №167 для внесення подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (надалі - ДВК) одномандатного виборчого округу №167 та розписуючись в журналі реєстрації таких подань, ним було виявлено відсутність підписів суб'єктів подання або членів ОВК №167 у відповідній графі «Підпис»журналу реєстрації подань навпроти деяких суб'єктів подання, про що ним було складено акт №1 від 18.09.2012.

Крім того, після 00 год. 00 хв. 19.09.2012, знаходячись в фойє Чортківської РДА, де знаходиться також і приміщення ОВК №167, він побачив, що з вулиці зайшли ряд осіб з пакетами і папками, які попрямували до приміщення ОВК №167, після чого членами ОВК №167 проводилась реєстрація подань кандидатур до складу ДВК одномандатного виборчого округу №167 від ряду суб'єктів виборчого процесу. Дані обставини були зафіксовані позивачем у акті №2 від 19.09.2012, складеному о 00 год. 32 хв.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, та пояснила, що ОВК №167 в своїй діяльності керується вимогами Конституції України, Закону України «Про вибори народних депутатів України»та нормативними актами Центральної виборчої комісії. Вказала, що виходячи із вимог ч. 6 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»встановлено граничний строк внесення подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій для суб'єктів виборчого процесу, проте положення даної статті не визначають граничних термінів для реєстрації таких подань відповідною ОВК. Всі подання кандидатур до складу ДВК одномандатного виборчого округу №167 від суб'єктів виборчого процесу були внесені останніми до ОВК №167 до 24 год. 00 хв. 18.09.2012. Проте, через великий обсяг роботи та протиправні дії невстановлених осіб в приміщенні комісії о 00 год. 00 хв. 19.09.2012 та, відповідно, виклик працівників правоохоронних органів для вжиття заходів реагування на такі протиправні дії, робота ОВК №167 була призупинена і відновлена лише о 04 год. 35 хв. 19.09.2012, що підтверджується відповідними актами членів ОВК №167 від 19.09.2012, після чого було закінчено процес реєстрації подань, внесених 18.09.2012.

Також зауважила, що подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій реєструвались у журналі реєстрації відповідних подань, який комісією було складено у довільній формі, і проставлення підпису суб'єкта внесення подання не було обов'язковим.

З приводу звернення до ОВК №167 з відповідними поданнями осіб, які є державними службовцями, зазначила, що у ОВК відсутні повноваження перевіряти належність осіб до державних службовців, ОВК лише перевіряє повноваження таких осіб при здачі відповідних документів від імені суб'єктів виборчого процесу. Крім того зазначила, що подання документів особами, вказаними позивачем у позовній заяві, відповідно до журналу реєстрації подань, було здійснено в позаробочий час.

З цих підстав просила в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, допитавши свідка, дослідивши докази, встановив наступні обставини справи.

Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №167 утворена постановою Центральної виборчої комісії №604 від 26.08.2012.

Позивач зареєстрований кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №167, що підтверджується посвідченням №КД-890 від 06.08.2012 виданим Центральною виборчою комісією, а отже згідно п. 4 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України»є суб'єктом виборчого процесу.

18 вересня 2012 року ОВК №167 проводила прийом подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць (далі по тексту -Подання).

Згідно з відомостями журналу реєстрації подань суб'єктами виборчого процесу зареєстровано протягом 18.09.2012 року 77 подань, з яких 8 було зареєстровано 19.09.2012 року протягом часу з 04 год. 35 хв. до 04 год. 39 хв.

Матеріалами справи встановлено, що 19.09.2012 року 00 год. 00 хв. у приміщення ОВК № 167 невідомі особи в кількості двох чоловік почали перешкоджати роботі комісії, а саме завершенню приймання подань про реєстрацію членів ДВК та унеможливили доступ до журналу реєстрації подань, про що складено відповідний акт від 19.09.2012 року членами ОВК № 167 та викликано працівників правоохоронних органів.

В подальшому робота комісії була відновлена 19.09.2012 року о 04 год. 35 хв., про що складено відповідний акт членами ОВК № 167 від 19.09.2012 року.

Також судом встановлено, що позивачем по справі складено акт №1 від 18.09.2012 року о 22 год. 15 хв. в присутності членів ОВК ОСОБА_10 та ОСОБА_11 про те, що під час процедури внесення подання кандидатур до складу ДВК, що відбувалось у приміщенні окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №167, виявлено порушення ч.4 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», зокрема, у журналі реєстрації надходжень подань до складу дільничних комісій у відповідній графі «Підпис»навпроти запису суб'єкта подання за порядковими номерами: №4 - самовисуванця ОСОБА_5, № 33 - самовисуванця ОСОБА_6, № 34 - самовисуванця ОСОБА_7 відсутній будь-який підпис , чи то кандидата у депутати чи його довіреної особи, чи будь-якого члена окружної виборчої комісії №167. Аналогічні факти відсутності відміток у графі «Підпис»журналу реєстрації подань до складу дільничних виборчих комісій зафіксовано позивачем щодо подань за №11 - Партія «Нова політика», №12 - об'єднання «Свобода», №13 - партія «Європейська партія України», №14 Українська консервативна Партія, №40 -Політична партія «Справедлива Україна».

Позивачем по справі також складено акт №2 о 00 год. 32 хв. 19.09.2012 в присутності членів ОВК ОСОБА_10 та ОСОБА_11 про те, що під час процедури внесення подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, що відбувалось у приміщенні окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу №167, виявлено порушення ч.6 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», зокрема члени комісії продовжували прийом подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій після завершення встановленого законом строку, тобто після 24 год. 00 хв. 18.09.2012. Вказані протиправні дії зі сторони членів комісії призвели до незаконного прийняття відповідних подань від таких суб'єктів: Партія «Соціалістична Україна», Політична партія «Соціал-Патріотична Асамблея Слов'ян», Політична партія Ліберальна Україна, Політична партія «Права воля України», Політична партія малого і середнього бізнесу, Українська Національна Асамблея, Партія вільних демократів, Козацька Українська Партія, Всеукраїнська партія Трудящих, Фракції Партії Регіонів України, Партія пенсіонерів, Соціал - Демократична партія України, Ліберальна партія України, Політична партія «Держава», Слов'янська Партія, Русь Єдина, Партія Регіонів України, Політична партія «Руська Єдність».

Допитана у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_10 суду пояснила, що була присутня в приміщенні ОВК № 167 при внесенні подання ОСОБА_2 Останній звернув її увагу на відсутність у журналі реєстрації подань підписів у відповідній графі навпроти деяких суб'єктів виборчого процесу та запропонував їй засвідчити це підписом у складеному ним акті. Під час підписання акту № 1 від 18.09.2012 після 23 год. 45 хв. у приміщенні Чортківської РДА свідок та позивач побачили, що з вулиці зайшли ряд осіб з папками, які попрямували до приміщення ОВК №167. До приміщення ОВК №167 свідок не заходила, а тому припустила, що ОВК № 167 продовжувалось приймання подань кандидатур до складу ДВК після 24 год. 00 хв. Такі обставини були викладені позивачем в акті № 2 від 19.09.2012, який свідок підписала вранці 19.09.2012.

Статтею 14 Закону України «Про вибори народних депутатів України»(надалі - Закон про вибори) від 17 листопада 2011 року N 4061-VI визначено, що підготовка і проведення виборів депутатів регулюються Конституцією України, законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства. .

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону про вибори виборчий процес включає такі етапи:

1) висування кандидатів у депутати;

2) утворення виборчих комісій (крім Центральної виборчої комісії);

3) реєстрація кандидатів у депутати;

4) проведення передвиборної агітації;

5) утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі;

6) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;

7) голосування;

8) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування;

9) встановлення результатів виборів депутатів та їх офіційне оприлюднення;

10) припинення повноважень окружних та дільничних виборчих комісій.

Згідно ч. 4 ст. 28 Закону про вибори, яка регулює порядок утворення дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці визначено, що право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.

Від імені партії подання вносить уповноважена на підставі довіреності особа від партії. Подання від кандидата у депутати вносить безпосередньо кандидат у депутати або його довірена особа.

Частиною 6 ст. 28 Закону про вибори зазначено, що суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати.

Відповідно до п. 5.1 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 № 350 (надалі -Порядок), при реєстрації та розгляді документів, заяв і скарг, що надходять до комісії, комісія керується законами України «Про вибори Президента України», «Про вибори народних депутатів України», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», «Про звернення громадян», іншими актами законодавства України, постановами Центральної виборчої комісії та цим Порядком.

Пунктом 5.4 Порядку визначено, що документи, заяви, скарги реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму (додаток 3). Особа, яка подає документи до виборчої комісії, складає розписку, в якій вказує своє прізвище, ім'я, по батькові, короткий опис поданих документів із зазначенням кількості аркушів, дату та час їх подання. Розписка зберігається разом із поданими документами.

Відтак, з системного аналізу наведених норм слід прийти до висновку, що проставлення підпису чи інших відміток особи, яка подає подання до ОВК, в журналі реєстрації документів, що надходять до комісії не передбачено. А тому суд не знаходить підстав для визнання протиправними дій ОВК № 167 в частині прийняття подань №4 - самовисуванця ОСОБА_5, № 33 - самовисуванця ОСОБА_6, № 34 - самовисуванця ОСОБА_7, а також за №11 - Партія «Нова політика», №12 - об'єднання «Свобода», №13 - партія «Європейська партія України», №14 Українська консервативна Партія, №40 -Політична партія «Справедлива Україна»з підстав відсутності в журналі реєстрації подань у відповідній графі підпису вказаних суб'єктів або члена окружної комісії, тому в цій частині позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій ОВК № 167 з прийняття подань від суб'єктів подання - Партія «Руський Блок», партія «Солідарності жінок України», Українська партія «Зелена планета», Патріотична Партія України, Політичної партії «Зелені», які внесені до комісії державними службовцями, то суд зауважує наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону про вибори до складу окружної чи дільничної виборчої комісії не можуть входити, зокрема, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування.

Згідно з п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 74 Закону про вибори участь у передвиборній агітації забороняється, серед іншого, органам виконавчої влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам; у робочий час посадовим і службовим особам органів, зазначених у пункті 2 цієї частини, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом у депутати.

Інших обмежень щодо участі державних службовців у виборчому процесі законодавством не встановлено.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вичерпний перелік повноважень ОВК визначений статтею 31 Закону про вибори і не передбачає повноважень членів ОВК при прийнятті подань щодо кандидатур до складу ДВК перевіряти осіб, які безпосередньо подають документи до комісії, щодо приналежності їх до державних службовців.

А тому суд приходить до переконання, що підстав для визнання протиправними дій ОВК №167 в частині прийняття подань від суб'єктів подання - Партія «Руський Блок», партія «Солідарності жінок України», Українська партія «Зелена планета», Патріотична Партія України, Політичної партії «Зелені», які внесені до комісії державними службовцями від імені суб'єктів виборчого процесу на підставі довіреностей, немає. Отже, в цій частині позовні вимоги до задоволення також не підлягають.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій ОВК з прийняття подань до складу ДВК від суб'єктів подання - Політична партія Ліберальна Україна, Політична партія «Права воля України», Політична партія малого і середнього бізнесу, Українська Національна Асамблея, Партія вільних демократів, Козацька Українська Партія, Всеукраїнська партія Трудящих, Фракції Партії Регіонів України, Партії пенсіонерів, Соціал - Демократична партія України, Ліберальна партія України, Політична партія «Держава», Слов'янська Партія, Русь Єдина, Партія Регіонів України, Політична партія «Руська Єдність»з підстав їх прийняття після встановленого законом строку, тобто після 24 год. 00 хв. 18.09.2012, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 6 ст. 28 Закону про вибори подання щодо кандидатур до складу ДВК повинні бути подані (внесені) суб'єктами виборчого процесу не пізніше 24 год. 00 хв. 18.09.2012.

Разом з тим, судом не встановлено, а позивачем не доведено належними та допустимими доказами фактів про те, що суб'єкти виборчого процесу вносили подання щодо кандидатур до складу ДВК після 24 год. 00 хв. 18.09.2012.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи реєстрація подань від 8 суб'єктів виборчого процесу членами ОВК була проведена після 24 год. 00 хв. 18.09.2012, але це не свідчить про внесення таких подань цими суб'єктами до ОВК з порушенням строку, встановленого ч. 6 ст. 28 Закону про вибори.

Суд критично оцінює акт № 2, складений 19.09.2012 о 00 год. 32 хв. позивачем, оскільки з пояснень позивача та показів свідка слідує, що вони особисто не були присутні при внесенні подань суб'єктами виборчого процесу після 24 год. 00 хв. 18.09.2012., та цей акт був підписаний свідком ОСОБА_10 лише зранку 19.09.2012, а не безпосередньої під час його складання.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги і в цій частині до задоволення не підлягають. При цьому суд враховує, що ОВК відповідно до статті 31 Закону про вибори не наділена повноваженнями відмовити у прийнятті будь-яких документів, подань, скарг, у тому числі подань суб'єктів виборчого процесу щодо кандидатур для включення до складу ДВК.

Частиною 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі наведеного вище, суд приходить до висновку, що при вчиненні оскаржуваних дій відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом України «Про вибори народних депутатів України», не порушив прав та охоронюваних законом інтересів позивача як кандидата у народні депутати України, а також принципу рівності прав та можливостей кандидатів у депутати та партій -суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 69-71, 159-163, 172, 177 КАС України, Законом України «Про вибори народних депутатів України»від 17 листопада 2011 року №4061-VI суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 167 ОСОБА_2 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 про визнання протиправними дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 -відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 177 КАС України.

Головуючий суддя Данилевич Н.А.

Судді (підпис) А.В.Жук

(підпис) ОСОБА_1

Суддя Данилевич Н.А.

Копія вірна