Справа № 2-а/1970/2738/12
"25" липня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Субтельної Л.О.
за участю:
представника прокуратури ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Прокуратури Підгаєцького району Тернопільської області в інтересах держави в особі Підгаєцького відділення Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення коштів з рахунків платника податків, який має податковий борг, суд -
Прокуратура Підгаєцького району Тернопільської області в інтересах держави в особі Підгаєцького відділення Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції (далі позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (далі відповідач) про стягнення коштів з рахунків платника податків, який має податковий борг.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно інформації Територіальної інспекції праці у Тернопільській області та за результатами перевірки щодо дотримання норм законодавства про працю та оплату праці, за період з січня 2009 року по грудень 2011 року, суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_3 допустила до виконання роботи найманого працівника без належного оформлення з нею трудових відносин та не подавала до Підгаєцького відділення Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції за вищевказаний період податкові розрахунки ф№1 -ДФ сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків та сум нарахованого та утриманого з них податку. Відтак, відповідачем за вказаний період не утримано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб з виплачених найманим особам доходів на загальну суму 4490,10 грн. Крім цього, за неподання податкової звітності ф№1 -ДФ сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків та сум нарахованого та утриманого з них податку до відповідача застосовано штрафні санкції в сумі 2653,51 грн. Отже, загальна сума заборгованості заявлена до стягнення в даному позові складає 7143,61 грн.
До початку розгляду справи по суті, від позивача на адресу суду надійшло клопотання про зменшення позовних вимог, в якому зазначено, що у зв'язку з самостійною сплатою відповідачем 4490,10 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, Бережанська МДПІ просить зменшити розмір позовних вимог до 2671,18 грн. та просить включити в позовні вимоги пеню в сумі 17,67 грн.
В судовому засіданні представник прокуратури та представник позивача, враховуючи подане клопотання, позов підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом направлення ухвали про відкриття провадження за адресою, що вказана в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, причини неявки суду не повідомила, клопотань про розгляд справ за її відсутності не надходило. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів відповідно до ч.4 ст.128 КАС України.
Заслухавши у судовому засіданні представника прокуратури та представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована Підгаєцькою районною державною адміністрацією, як суб'єкт підприємницької діяльності 02.01.2002 року, та перебуває на податковому обліку в Підгаєцькому відділенні Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції з 19.03.2002 року.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України на відповідача покладено обов'язок сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з інформації Територіальної інспекції праці у Тернопільській області №11-012/017/203 від 29.02.2012 року (а.с.7) та з акта перевірки щодо дотримання норм законодавства про працю та оплати праці №19-14-017/0141 від 29.02.2012 року (а.с.8-9) -відповідач допустила до виконання роботи найманого працівника без належного оформлення з нею трудових відносин у період з січня 2009 року по грудень 2011 року.
Як передбачено ч.4 ст. 24 Кодексу законів про працю України - трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказу чи розпорядження не було видано, але працівника фактично було допущено до роботи.
Згідно ст.24.1 Кодексу законів про працю України - у разі укладення трудового договору між працівником і фізичною особою фізична особа або за нотаріальним дорученням уповноважена нею особа повинна у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання у порядку, визначеному Міністерством праці та соціальної політики України.
Бережанською міжрайонною державною податковою інспекцією Тернопільської області було проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства при виплаті доходів найманому працівникові суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_3 за період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 року, про результати якої складено акт №8/17-2772612767 від 13.03.2012 року (а.с.13-21).
В даному акті перевірки зазначено, що за період січень-грудень 2009 року та січень-грудень 2010 року відповідач виплатила найманому працівникові заробітну плату в сумі 18377 грн.
Згідно п.п.8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»№889-IV від 22.05.2003 року (Закон №889-IV), який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, - податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Як передбачено п.7.1 ст.7 Закону №889-IV - ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті.
Відтак, відповідачем, в порушення вимог ст.8, п.п. «а»п. 19.2 ст. 19 Закону №889-IV, за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року не утримано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб з виплачених найманим особам доходів на суму 2756,55 грн. (18377 грн. х 15%).
Крім цього, як вбачається з акту перевірки №8/17-2772612767 від 13.03.2012 року за період січень-грудень 2011 року відповідач виплатила найманому працівникові заробітну плату в сумі 11557 грн.
Згідно п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2012 року (Кодекс №2755-VI) - податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Як передбачено п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України - ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами
Відповідно до п.п.14.1.180 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України - податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно п.п.»а»п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України - особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відтак, в порушення вимог ст.ст. 168, 176 Податкового кодексу України, відповідачем, за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, не утримано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб з виплачених найманим особам доходів на суму 1733,55 грн. (11577 грн. х 15%).
Відповідно до п.51.1 ст.51 Кодексу №2755-VI - податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.
Як виявлено в ході проведення перевірки та вбачається з матеріалів справи, відповідач, за період 01.01.2009 року по 31.12.2011 року, не подавала до Підгаєцького відділення Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції податкові розрахунки ф№1 -ДФ сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків та сум нарахованого та утриманого з них податку.
Відповідно до ч.1 п.119.2 ст.119 Кодексу №2755-VI - неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
А також, згідно до ч.1 п.127.1 ст. 127 Кодексу №2755-VI - ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відтак, відповідно до вищезазначених норм Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2012 року, до відповідача було застосовано штрафні санкції на суму 2653,51 грн., яка підтверджується розрахунком штрафних (фінансових) санкцій за результатами розгляду акту перевірки приватного підприємця ОСОБА_3М.(а.с.22).
Податковим органом вживались заходи щодо погашення податкового боргу платника податків, зокрема, згідно ст.ст. 58, 59 Податкового кодексу України, відповідачу надсилались податкове повідомлення-рішення №0000402700 від 26.03.2012 року та податкова вимога №28 від 13.04.2012 р.
Як повідомив в судовому засіданні представник позивача та підтверджується матеріалами справи, відповідач самостійно сплатила 4490,10 грн., отже заборгованість суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 перед бюджетом станом на 16.07.2012 року складає 2653,51 грн.
Проте, у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань, відповідачу, згідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2012 року, була нарахована пеня в сумі 17,67 грн. Відтак загальна сума заборгованості, яка рахується за відповідачем складає 2671,18 грн.
Відповідно до п.14.1.175. ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Як передбачено пп.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України - після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно п. 102.4 ст.102 Податкового кодексу України податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Виконанням податкового обов'язку згідно п.38.1 ст.38 ПК України визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (ст.31 ПК України).
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
До функцій податкового органу згідно статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.5 ст.41 ПК України).
До функцій податкового органу згідно статті 10 Закону України №509-ХІІ від 04.12.1990 року «Про державну податкову службу в Україні»із змінами та доповненнями входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
В судовому засіданні доведено, що відповідачем несвоєчасно та не в повному обсязі сплачено суми податкових зобов'язань, що призвело до виникнення податкового боргу на суму 2671,18 грн.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.6, 50, 86, 128, 158, 163, 186 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, с. Носів, Підгаєцький район, Тернопільська область) 2671,18 грн. (дві тисячі шістсот сімдесят одна гривня 18 копійок) податкового боргу.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.