Постанова від 13.07.2012 по справі 2-а/1970/2444/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/2444/12

"13" липня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Данилевич Н.А.

при секретарі Стасюк А.В.

за участю:

представників а позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3О

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом гаражного кооперативу «Супутник»до міжрайонної виконавчої дирекції міста Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про часткове скасування рішення, суд -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся гаражний кооператив «Супутник»(надалі позивач) з позовом до міжрайонної виконавчої дирекції міста Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі відповідач) про часткове скасування рішення.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач частково не погоджується з рішенням №46/02-19/1435 від 10.05.2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, прийнятого на підставі акту перевірки коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №02-19/334 від 07.05.2012 року, а саме в частині повернення коштів Фонду нарахованих до 01.01.2011 року: 5306,31 грн. -донарахованих внесків; 2665,00 грн. -пені та 2653,16 грн. -штрафних санкцій. У зв'язку з цим позивач просить частково скасувати рішення №46/02-19/1435 від 10.05.2012 року.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що рішення №46/02-19/1435 від 10.05.2012 року було прийняте згідно законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов безпідставний і не підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Судом встановлено, що в період з 07 травня 2012 року по 12 травня 2012 року було проведено планову перевірку правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків гаражним кооперативом «Супутник»за період з 01.01.2002 року по 01.04.2012 року, про що складено акт №02-19/334 від 07.05.2012 року (а.с.11-12).

На підставі вищезазначеного акту перевірки міжрайонною виконавчою дирекцією міста Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в Тернопільській області 10 травня 2012 року прийнято рішення №46/02-19/1435 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Вказаним рішенням позивача за порушення п.2 ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№2240-ІІІ в редакції від 18.01.2011 року, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин ( несвоєчасна сплата внесків в зв»язку з несвоєчасною реєстрацією) та за порушення абз.4.ч.1 ст.21 вищевказаного Закону зобов'язано повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по коштах Фонду до 01.01.2011р.: 5306грн.31 коп.- «Донарахованих внесків»; 2665грн. 00 коп.- «Пені»; 2653грн.16 коп. - «Штрафу»та по коштах Фонду після 01.01.2011 року :194 грн.00 коп.- «Пені»; 256 грн.68 коп.- «Штрафу». Донараховану суму за період після 01.01.20011 року позивач не оскаржує.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено перевіркою, гаражний кооператив «Супутник»зареєстрований, як юридична особа з 29.01.1998 року. Відповідно до чинного на той час законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням, позивач зобов'язаний був у 10-денний строк зареєструватися як страхувальник у міжрайонній виконавчій дирекції міста Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (МРВД м.Тернополя та Тернопільського району ФСС з ТВП). Крім цього, позивач почав використовувати працю найманих осіб з 01.06.2002 року, а був взятий на облік в МРВД м.Тернополя та Тернопільського району ФСС з ТВП 28.01.2011 року і за цей період, внаслідок несвоєчасної реєстрації, позивач не провів нарахування та не сплатив страхові внески в сумі 5306,31 грн.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків, до позивача, згідно ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», застосовано штрафні санкції в сумі 2653,16 грн. та нарахована пеня в сумі 2665,00 грн.

Згідно п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п. 3 ч. 1. ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, (надалі-Закон) встановлено, що страховик має право: здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Пунктом 3.2 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №29 від 22.12.2010 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 березня 2011 р. за N 393/19131, передбачено, що планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками органу Фонду. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка.

Згідно з ч. 1 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного вище суд вважає, що Рішення №46 /02-19/1435 від 10 травня 2012 року про повернення коштів винесено відповідачем в межах наданих йому повноважень та у відповідності до вимог чинного на час виникнення правовідносин законодавства, а тому підстав для його скасування немає. За вказаних обставин в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст. ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову гаражного кооперативу «Супутник»до міжрайонної виконавчої дирекції міста Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про часткове скасування рішення -відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

В повному обсязі постанова складена 16 липня 2012 року.

Головуючий суддя Данилевич Н.А.

копія вірна

Суддя Данилевич Н.А.