25 жовтня 2015 року Справа № 817/3258/15 04 год. 30 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд в складі судді Жуковська Л.А., розглянувши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1
доКостопільської міської виборчої комісії Костопільського району Рівненської області
про зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Костопільської міської виборчої комісії Костопільського району Рівненської області, в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Костопільської міської виборчої комісії Костопільського району Рівненської області від 25 вересня 2015 року №4 “Про реєстрацію кандидатів на посаду Костопільського міського голови” в частині, що стосується кандидатури ОСОБА_2.
Відповідно до частини 2 статті 107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Перевіривши на предмет відповідності позовної заяви вимогам, встановленим статями 105, 106 КАС України, суддя дійшов висновку, що адміністративній позов підлягає залишенню без розгляду, за наступних підстав.
За правилами частини 1 статті 172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Громадянин ОСОБА_1, являється суб'єктом виборчого процесу в розумінні статті 12 Закону України “Про місцеві вибори” від 14.07.2015 №595-VIII.
Відповідно до частини 1 статі 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Водночас, відповідно до частини 6 статті 172 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Аналогічна норма викладена у ч.1 ст.95 Закону України "Про місцеві вибори".
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивач оскаржує рішення Костопільської міської виборчої комісії Костопільського району Рівненської області №4 “Про реєстрацію кандидатів на посаду Костопільського міського голови” в частині, що стосується кандидатури ОСОБА_2, яке прийняте комісією 25 вересня 2015 року.
Разом з тим, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом лише 24 жовтня 2015 року, тобто після закінчення строків, визначених статтею 172 КАС України та частиною 1 статті 95 Закону України "Про місцеві вибори".
Частиною 6 статті 95 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб'єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини другої статті 97 цього Закону. Зміна або уточнення вимог суб'єкта звернення зі скаргою під час розгляду скарги відповідною виборчою комісією, викликані виявленням обставин, не відомих раніше суб'єкту звернення зі скаргою, не вважається новою скаргою і не підлягає встановленим обмеженням строків.
Відповідно до статті 179 КАС України, на обчислення строків, встановлених статтями 172-177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу. Строки, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Частиною 5 статті 179 КАС України встановлено, що днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Таким чином, суддя дійшов висновку про наявність визначених законом підстав для залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивачем було пропущено строк для звернення до суду з позовною заявою, встановлений КАС України та Законом України "Про місцеві вибори".
Враховуючи наведене та керуючись статтею 95 Закону України "Про місцеві вибори" та статтями 99, 160, 165, 172, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Костопільської міської виборчої комісії Костопільського району Рівненської області про зобов'язання вчинення певних дій - залишити без розгляду.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Жуковська Л.А.